"Od stycznia za żłobek zapłacę 300 zł więcej. Oto nasze 800+ w praktyce" [LIST]

2023-12-01 14:39

Od stycznia dotychczasowe 500+ zmieni się w 800+, jednak nie wszyscy odczują dodatkowe pieniądze na koncie. Niektóre żłobki i przedszkola już zapowiedziały podwyżki czesnego. Nasza czytelniczka zapłaci dokładnie 300 zł więcej za miesiąc opieki.

Od stycznia żłobki i przedszkola w wielu miastach drożeją
Autor: Getty Images Od stycznia żłobki i przedszkola w wielu miastach drożeją

Nie tak dawno opisywaliśmy historię mamy z Legionowa. Młoda mama posyłająca dziecko do prywatnej placówki opisywała, że żłobek podniósł opłaty o 400 zł, powołując się na nowe dofinansowanie. Dla pierwszego i jedynego dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna państwo dopłaca miesięcznie 400 zł. Pieniądze trafiają bezpośrednio do placówki, trzeba w tym celu złożyć stosowny wniosek.

Ponadto od stycznia 2023 roku obowiązuje nowy program wsparcia dla rodziców, tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy można otrzymywać po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

Zobacz też: Przedszkola nie mogą tego zakazywać. "To niezgodne z prawem, nie zgadzajcie się"

Spis treści

  1. "Żłobek znalazł sobie uzasadnienie by podnieść czesne"
  2. Droższe żłobki od stycznia 2024
M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

"Żłobek znalazł sobie uzasadnienie by podnieść czesne"

Czy podniesienie czesnego w prywatnych placówkach podyktowane jest zmianą 500+ w 800+? Okazuje się, że przyczyna jest inna, choć skutek taki sam: podwyżka opłat.

Od stycznia 2024 wzrasta płaca minimalna. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł. To właśnie koniecznością podniesienia pensji zatrudnionym w placówkach opiekunkom żłobki tłumaczą wzrost kosztów.

− Córka chodzi do żłobka od września i zgodnie z umową opłaty wynoszą 1550 zł czesnego + 16 zł za wyżywienie dziennie. Czesne jest pomniejszone o 400 zł (realnie więc przelewamy na konto placówki 1150 zł), dodatkowo rozliczamy się za wyżywienie w zależności od tego, ile dni dziecko jest obecne. Kilka dni temu dostaliśmy informację, że w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia od stycznia będziemy płacić 300 zł więcej - pisze pani Patrycja.

Czekamy na Wasze listy
listy kwadrat

Autor: Getty images

Zachęcamy Was do podzielenia się z innymi mamami swoimi przeżyciami. Jeśli czujecie, że chciałybyście coś doradzić innym kobietom lub po prostu opowiedzieć o swoich doświadczeniach, piszcie.

Wysyłajcie listy wchodząc na stronę listydoredakcji.mjakmama24.pl/wspomnienia/

Co miesiąc nagrodzimy 3 najciekawsze listy i opublikujemy je w serwisie mjakmama24.pl.

Młoda mama podejrzewa, że wzrost płacy minimalnej to tylko wygodna wymówka. Jej zdaniem gdyby nie podniesienie świadczenia 500+ na 800+ tej podwyżki by nie było. Rodzice maluchów w jej mieście i tak narzekają już na wysokie koszty czesnego, więc gdyby nie dostali tych dodatkowych 300 złotych być może szukaliby innych opcji.

− Gdyby od stycznia nie podnieśli 500+, pewnie musiałabym pójść na urlop wychowawczy. Po prostu nie opłacałoby mi posyłać dziecka do żłobka, bo niewiele więcej zarobię. Tym bardziej, że niezależnie od tego ile dni w miesiącu córka jest faktycznie obecna, płacimy pełną kwotę czesnego. Nawet jeśli choruje przez trzy tygodnie w miesiącu, odliczają nam tylko za wyżywienie - dodaje pani Patrycja.

Czytaj też: Rodzice wybrali najlepszy żłobek w Warszawie. "Osiągnęliśmy tzw. cel barceloński"

Droższe żłobki od stycznia 2024

Sprawdziliśmy, czy to odosobniona sytuacja i okazuje się, że nie. Zapytaliśmy o to na grupie rodziców w wieku żłobkowym. Wiele mam przyznało, że istotnie placówki rozesłały już informacje o podwyżce opłat.

Podwyżki są różne tak jak różne są wysokości czesnego w zależności od wielkości miasta czy części Polski. Jedni zapłacą o 150 zł więcej, inni przekonują, że opłaty wzrosły aż o 600 zł miesięcznie. W niektórych placówkach zapowiedziano zarówno podniesienie czesnego jak i kosztów wyżywienia. We wspomnianych placówkach stawka dzienna za wyżywienie wzrosła średnio o 3 zł.

Czytaj też: Opiekunki w żłobku bez pytania zmieniły jej dziecku imię. Tłumaczenie rozwścieczyło mamę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza