Usypianie dziecka to horror? 5 możliwych przyczyn i gotowych rozwiązań

2024-02-01 10:45

Usypianie dziecka to często mało przyjemny czas w domu. Płacze, ucieczki z łóżka i nerwy rodzica. Po prostu koszmar. Powodów takiego zachowania malucha może być wiele. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny i jak sobie z tym radzić.

Usypianie dziecka to horror? 5 możliwych przyczyn i gotowych rozwiązań
Autor: Getty Images Usypianie dziecka to horror? 5 możliwych przyczyn i gotowych rozwiązań

Dzieci pomiędzy 1, a 4 rokiem życia rozwijają się wyjątkowo intensywnie. Do tego ich system nerwowy nie nadąża za wszystkim tym, co dzieje się dookoła. Maluch łaknie świata, nauki, nowych doświadczeń, ale to wszystko go męczy i przestymulowuje. Do tego, rzeczy, które dla nas dorosłych są zwyczajne, dla niego sa niezwykłe - nowe, fascynujące, przerażające...

Nic więc dziwnego, że pora snu to często początek walki z emocjami. Jak sobie radzić z wieczornymi histeriami przed snem? Oto 5 możliwych przyczyn takich zachowań u małych dzieci i sposoby na rozwiązanie problemu.

Dowiedz się: Mówią "uspokój się" i już jesteś spokojna? Nie i do dziecka też to nie trafi, ale są skuteczne słowa

Spis treści

  1. Dziecko nie wie jak zasnąć
  2. Niepewność co do oczekiwań rodzica
  3. Zmiany rozwojowe
  4. Drzemka jest za długa
  5. Koszmary i nocne lęki
Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Dziecko nie wie jak zasnąć

Jeśli jako rodzic, czujesz się więźniem w pokoju swojego dziecka, w nieskończoność głaszcząc go po pleckach i głowie, leżąc przy nim nim zaśnie, to z pewnością twój maluch ma problemy z nocnym wyciszeniem się lub z zostawaniem sam na sam w pokoju nocą.

Zobacz też: Mniej napadów histerii i 4 inne korzyści z przytulania dziecka. A ty, jak często to robisz?

  • Rozwiązanie?

Szukajcie wspólnie sposobów, by było wam łatwiej. Przede wszystkim wydłużcie czas wyciszania przed snem. Przygaście światło w domu, może sami przebierzcie się w piżamy, żeby dziecko miało pewność, że w całym domu obowiązuje już pora spania i nic, co dla niego ciekawe go nie ominie.

Z czasem powoli skracaj okres głaskania i przytulania do snu, w zamian np. zostając w pokoju i czytając książkę. Po jakimś czasie umów się z dzieckiem, że zaczniesz wychodzić, gdy jeszcze nie śpi.

Niepewność co do oczekiwań rodzica

Ten problem powstaje przy zmianie łóżeczka z niemowlęcego, na takie dla starszaka. Dziecko w wysokim łóżeczku ze szczebelkami wiedziało kiedy się kłaść, bo to rodzic musiał je wyjąć, gdy nastawał poranek lub gdy drzemka się skończyła. Teraz wydaje mu się, że może wstać kiedy tylko chce. Stąd ucieczki z łóżka. 

Sprawdź: Co czuje małe dziecko, gdy wpada w histerię?

  • Jak sobie poradzić?

Na rynku dostępne są budziki typu trener snu. Zmieniają kolor wraz z porą dnia. Są np. granatowe, gdy czas leżeć w łóżku i żółte, gdy można wstawać. To bardzo przydatny gadżet. Można też pobudzić dziecięcą wyobraźnię, mówiąc "nie wstawaj, bo obudzisz misia".

Zmiany rozwojowe

Zmiany rozwojowe, które są u maluchów wyjatkowo dynamiczne, często powodują u nich dezorientację. Próbują nowych zachowań, wyczuwają "granice" u rodziców. Wszystko, co dzieję się w ich umysłach i ciałach może powodować narastającą złość, która eksploduje pod koniec dnia, gdy tak szkoda kłaść się spać.

Przeczytaj: Powiedziałaś już to swojemu dziecku? One bardzo potrzebują usłyszeć każde z tych zdań...

  • Jak sobie radzić?

Znajdź czas, zanim zaczniecie przygotowania do snu, na spokojną zabawę lub grę z dzieckiem. Najlepsza będzie taka która nie będzie zbyt pobudzająca, a raczej wyciszająca i zawierająca kontakt fizyczny - trzymaj dziecko na kolanach, przytulaj, głaszcz po głowie. 

Drzemka jest za długa

To oczywiste. Jeśli dziecko za długo śpi w ciągu dziennych drzemek, nie będzie zmęczone, gdy przychodzi pora snu nocnego. Drzemki wraz z wiekiem powinny się skracać. 

Sprawdź: Wszystkie musimy przejść przez dziecięcy bunt dwulatka - jak to przetrwać?

  • Co może pomóc?

Staraj się skracać dziecku drzemki. Zasugeruj też ten problem w żłobku lub przedszkolu, prosząc by panie skracały sen twojemu dziecku. Przed snem nocnym warto też pójść z dzieckiem na dłuższy, wieczorny spacer. Dotlenione prędzej zaśnie. 

Koszmary i nocne lęki

Dzieci często boją się zostać samemu w pokoju w ciemności, czują niepokój przed tym, że zachce im się siusiu i będą musiały same w nocy iść do toalety. Boją się też potworów z opowieści starszych kolegów, lub znanych z bajek. Czasami raz śniło im się coś złego i mają lęk przed zaśnięciem, lub boją się ciszy.

Zobacz: Mamoza - kiedy dziecko jest uzależnione od obecności mamy

  • Jak pomóc dziecku?

Umów się z maluchem, że np. zostawisz włączoną lampkę i otwarte drzwi, by słyszało jak krzątasz się po domu. Być może dziecko będzie wolało słuchać bajek nagranych na płyty, by uniknąc ciszy. W korytarzu zaś możesz zamontować lampki z czujnikami ruchu, by ewentualne nocne wstawanie nie wydawało się dziecku tak straszne.

Sposobem na koszmary może być też specjalnie kupiony pluszak, którego nazwiecie "nocnym obrońcą". Dla wielu dzieci dobrym rozwiązaniem jest też spanie z psem, albo dzielenie pokoju ze zwierzątkiem w klatce - królikiem, chomikiem, świnką morską.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza