Protesty i histerie u malucha, gdy pora iść spać to u was norma? Ta mama podzieliła się genialnym sposobem

2022-12-30 15:09

Życie z maluchem pod jednym dachem nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza w porze wieczornej, która w wielu domach kończy się płaczami, ucieczkami z łóżka i szarpaniem rodzica próbującego utulić do snu. Spanie dla małych dzieci to strata czasu. A im bardziej zmęczone tym trudniej im się położyć. Ten sposób warto wypróbować. Być może uda się wam raz na zawsze pożegnać wieczorne horrory rodzinne.

płacze przed snem
Autor: Getty Images/ TikTok screenshot Wiele dzieci nie chce szykować się do spania i zawsze kończy się to histerią.

Dziecięce histerie przed położeniem się spać to norma w wielu domach. Między 1., a 4. rokiem życia maluchy rozwijają się bardzo intensywnie. Ich system nerwowy nie nadąża za mnogością emocji, które dzieją się w ich umysłach. Dziecko łaknie nowych doświadczeń, ale to wszystko go męczy i przestymulowuje. A im bardziej zmęczone, tym bardziej drażliwe i trudniej mu zasnać. Nic dziwnego, że rodzicowi wyjątkowo ciężko wybrnąć z tak patowej sytuacji. 

Jak sobie radzić z wieczornymi histeriami przed snem? Ta mama wykorzystała typową dla maluchów cechę, by je przechytrzyć, gdy nadchodzi wieczór. To takie proste, a znając klasyczne przypadki zbuntowanych maluchów - rzeczywiście ma szansę zadziałać na większość z nich. 

Sprawdź: Wczuj się w sytuację dwulatka. Zakład, że niejeden dorosły wpadłby czasem w histerię?

10 przykazań dobrego snu

Przeczytaj: Mówią "uspokój się" i już jesteś spokojna? Nie i do dziecka też to nie trafi, ale są skuteczne słowa

Alisha Denke znana na TikToku jako @alishadenke wyjaśniła, że ​​czasami jej syn, jak wiele innych dzieci ma napady złości, kiedy nadchodzi pora spania. Wymyśliła więc sztuczkę, która pomaga zapobiegać konfliktom i sprawia, że ​​proces pójścia spać przebiega o wiele płynniej i spokojniej. Cały sekret tkwi w możliwości... wyboru.

Nie raz już pisałyśmy o tym, że zbuntowane maluchy współpracują zdecydowanie lepiej, gdy czują, że mają wpływ na swoje życie. Danie choć niewielkiego wyboru, jak decyzja o piżamce, którą założy, potrafi zdziałać cuda.

W wiralowym wideo Denke opowiedziała, jak drukuje dwie listy opcji rutynowych czynności przed snem dla swojego syna i pozwala mu wybrać tę, którą chce. Chociaż najważniejsze elementy rutyny znajdują się na obu listach (kąpiel, mycie zębów, korzystanie z nocnika), istnieją pewne czynniki różnicujące, które sprawiają, że jej syn ma poczucie kontroli.

Film, który ma obecnie ponad 440 000 wyświetleń i ponad 65 000 polubień, zebrał setki komentarzy od rodziców. Większość twierdzi, że metoda rzeczywiście działa.