Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzić i mówić?

2014-07-23 14:57 Elżbieta Oszer

Zdobywanie poszczególnych umiejętności jest sprawą indywidualną. Dowiedz się, kiedy dziecko zwykle zaczyna siadać, kiedy chodzić, a kiedy mówić. Pamiętaj, że jedne niemowlęta w wieku sześciu miesięcy już raczkują, a inne, starsze, jeszcze tego nie robią.

Nabywanie umiejętności w pierwszych miesiącach życia jest bardzo intensywne. Malec z każdym dniem opanowuje kolejne umiejętności, wzbudzając tym radość i zachwyt swoich rodziców. Dwumiesięczne dziecko położone na brzuszku unosi główkę i utrzymuje ją w tej pozycji ok. 10 sek., ale już 5-miesięczne potrafi się samo obracać z brzuszka na plecy. Szkrab, który ma dwa miesiące oprócz płaczu, wydaje również dźwięki, które słuchającym go przypominają samogłoski, a 5-6-miesięczne dziecko wyraźnie gaworzy, tworzy ciągi powtarzających się sylab: da-da, ga-ga, gu-gu.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Rozwój jest bardzo indywidualny

Tempo rozwoju dziecka we wczesnych latach życia, szczególnie w pierwszym roku, jest błyskawiczne, ale bardzo indywidualne. Nie ma jednego określonego momentu, kiedy dziecko powinno siadać, chodzić czy mówić, możemy jedynie w przybliżeniu określić czas, kiedy to powinno nastąpić. Jedne maluchy osiągają pewne umiejętności wcześniej, inne później. Widać to zwłaszcza na placu zabaw – gdy dzieci mniej więcej w tym samym wieku często bardzo się różnią tempem rozwoju. Dlatego nie należy się zbytnio przejmować tym, że akurat nasze dziecko zaczęło samodzielnie siedzieć o miesiąc później, niż pociecha sąsiada. Jednak dziecko, które dawno skończyło roczek i jeszcze 

Kiedy niemowlę zaczyna siadać?

Przyjmuje się, że umiejętność samodzielnego siadania, czyli utrzymywania ciała w pozycji pionowej bez podparcia, dziecko powinno opanować między 7. a 10. miesiącem życia. Uwaga, dopóki dziecko nie opanuje dobrze tej umiejętności, rodzice nie powinni sadzać malca w pozycji pionowej, nawet w specjalnym krzesełku dla niemowląt czy na kanapie podpartego poduszkami.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Pierwsze samodzielne kroki dzieci stawiają zwykle w wieku 12-18 miesięcy. Choć zdarzają się maluchy, które nie skończyły jeszcze roku, a już zaczynają chodzić. Pediatrzy i psycholodzy radzą, by nie przyspieszać nauki chodzenia. Mięśnie, kości i stawy dziecka powinny być już na tyle mocne, by malec był gotowy do samodzielnego chodzenia.

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Rozwój mowy to długi proces. Dwumiesięczne dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki, przypominające samogłoski: aaa, eee. Jest to tzw. głużenie. Półroczne dziecko gaworzy, wypowiada sylaby, potem ciągi sylab. Mniej więcej po ukończeniu roku dzieci zaczynają mówić pierwsze słowa, zwykle są to: „mama”, „tata”, „baba”. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko powiększa swój zasób słownictwa. Tworzy też swoje własne słowa, często brzmiące bardzo zabawnie i zrozumiałe tylko dla bliskich. Dzieci, które mają dwa latka zwykle budują już proste zdania.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Polecamy wideo: jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Arthevariel
|

Tak sobie pogadać kazdy może, moje dziecko tez potrafi sie przewrocic z brzuszka na plecy a ma dopiero 9 tygodni, glowe podnosi na zdecydowanie dluzej niz 10 sekund czy nawet 30 sekund, wiec komentarze typu czy salta tez robi sa troche nie na miejscu

bogna
|

a potrafi to powiedziec po angielsku?

Julia
|

Czyli ja mam sie martwic? Bo moje 11 tygodniowe dziecko potrafi obrocic sie z brzuszka na plecki? Dodam tez ze glowke podnosi na bardzo dlugo.