"1 września córka idzie do przedszkola, bez żadnej adaptacji - bo pandemia"

2021-08-26 10:15

1 września moje dziecko czeka szok. Razem z 24 wystraszonymi przedszkolakami znajdzie się w obcym miejscu, pod opieką osób, które zobaczy pierwszy raz w życiu. W naszym przedszkolu adaptacji po prostu... nie ma.

Brak adaptacji w przedszkolu
Autor: Getty images Brak adaptacji w przedszkolu

Spis treści

  1. W naszym przedszkolu adaptacji nie ma
  2. Moje dziecko nie jest gotowe na przedszkole
  3. Książeczki o przedszkolu, które pomogą dziecku w adaptacji:

Powstaje tyle mądrych poradników dotyczących adaptacji dziecka w przedszkolu, tymczasem trzeba powiedzieć to głośno: z racji pandemii w wielu placówkach adaptacje 3-latków zostały odwołane. Po prostu w ogóle ich nie ma. 

W naszym przedszkolu adaptacji nie ma

Moje dziecko 1 września ruszy w zupełnie nowe miejsce i nie przesadzę, jeśli powiem, że jestem tym przerażona. Podobnie zresztą jak córka, która jest nieśmiałym dzieckiem. Nie wiem, czego się spodziewać, kiedy staniemy u drzwi placówki.

Czy będę na tyle silna psychicznie, by przekazać ją pod opiekę obcej osoby także wtedy, gdy zacznie płakać?

Wiem, jak to wyglądało w przypadku dzieci mojej siostry. Każdy poranek był pełen płaczu i kończył się na tym, że ona, mimo wyrzutów sumienia, spóźniona biegła do pracy, zastanawiając się przez cały dzień, czy udało się opanować poranną rozpacz.

Czytaj także: Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Moje dziecko nie jest gotowe na przedszkole

Mam wrażenie, że dla wielu placówek, pandemia to dobra wymówka, by nie organizować przedszkolnej adaptacji. W końcu zamiast organizować dni adaptacyjne i angażować personel, przed rodzicami 3-latków można zamknąć drzwi, bo przecież jest pandemia.

To wszystko dla bezpieczeństwa. 1 września nikt nie będzie przejmował się tym, że grupy przedszkolne liczą nawet 25 osób...

W naszym przedszkolu odbyło się jedynie zebranie dla rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do placówki po raz pierwszy. Usłyszeliśmy głównie o tym, jakich zasad sanitarnych będzie się przestrzegać i że możemy wejść jedynie do przedsionka, w którym dziecku będzie mierzona temperatura i skąd ktoś je odbierze.

Czytaj także: Wyprawka dla dziecka - jak wygląda wyprawka dla przedszkolaka?

Jedynym pocieszeniem jest fakt, że w tej wyjątkowej sytuacji, jako rodzice 3-latków możemy dzwonić bezpośrednio do sali w ciągu dnia by dopytać, jak radzi sobie pociecha. To chyba jedyne pocieszenie, bo wiem, ile stresu będą mnie kosztować te pierwsze tygodnie.

Książeczki o przedszkolu, które pomogą dziecku w adaptacji:

Od wielu miesięcy staramy się jak najlepiej przygotować dziecko na to, co je czeka. Opowiadamy o zabawach z dziećmi, ciekawych zajęciach, o tym, że w przedszkolu nie ma nudy. 

Wiemy, że choć córka jest nieśmiała, przedszkole to dobre miejsce, by wreszcie nabrała pewności siebie. Mam jednak żal, że nie będę mogła towarzyszyć jej w tych pierwszych, trudnych dniach. A aklimatyzacja w nowym miejscu nie będzie tak prosta, gdy personel nie będzie mógł dziecka przytulić bez maseczki na twarzy i fartucha, który bardziej przypomina szpitalny uniform.

Czytaj także: Sygnały, dzięki którym rozpoznasz, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pytanie 1 z 8
Warto wprowadzić dziecku stałe poranne rytuały przed wyjściem do przedszkola.