Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola

2015-06-17 12:02 Anna Kuliberda
choroby z przedszkola
Autor: thinkstockphotos.com

Okres przedszkola to czas, w którym dzieci chorują z największą częstotliwością. To wtedy przechodzą większość znanych chorób zakaźnych. Skupiska dzieci, zapominanie o higienie i niska odporność  małego organizmu sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób wśród przedszkolaków. Jakich najczęściej?

Oto najczęstsze choroby wieku przedszkolnego, którymi może zarazić się dziecko w przedszkolu. Odra, ospa, świnka, różyczka, szkarlatyna, choroba bostońska, choroba pocałunków, grypa żołądkowa, choroby pasożytnicze.

Odra

Jest to choroba wirusowa wieku dziecięcego, która dziś już występuje rzadko, bo chronią przed nią obowiązkowe szczepienia MMR. Do zakażenia odrą dochodzi drogą kropelkową. Najczęstszymi objawami są: ostry ból gardła, gorączka, katar, nieżyt spojówek i często również suchy kaszel. Do objawów charakterystycznych dla tej choroby należą białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej oraz gruboplamista, różowa wysypka zaczynająca się od czoła i miejsc za uszami, a potem rozchodząca po całym ciele.

Ospa

Ospa wietrzna to kolejna wirusowa choroba, bardzo popularna w wieku przedszkolnym i bardzo zaraźliwa. Zakażenie następuje drogą kropelkową, po około 2 tygodniach pojawiają się pierwsze objawy, do których zaliczamy przede wszystkim wykwity skórne. Najpierw przyjmują one postać grudek, potem zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, na końcu zasychają i odpadają jako strupki. Wykwitom ospy często towarzyszy podwyższona temperatura, świąd, ból gardła i pogorszone samopoczucie.

Świnka

Świnka to wirusowa choroba, inaczej zwana zapaleniem przyusznic, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową i dziś ze względu na obowiązkowe szczepionki skojarzone MMR, występuje dość rzadko. Głównym objawem świnki jest powiększenie się ślinianek przyusznych, ale też gorączka, bóle głowy i mięśni, złe samopoczucie. Choroba jest dość bolesna, bo obrzęk utrudnia otwieranie buzi i gryzienie.

Różyczka

Zakaźna choroba wieku dziecięcego, coraz rzadziej występująca wśród dzieci ze względu na wprowadzone szczepienie na różyczkę. Charakterystycznym objawem choroby jest wysypka i gorączka. Zmiany skórne (które najczęściej pojawiają się na brzuchu lub plecach) zwykle mają postać małych różowych plamek, które z czasem zlewają się w jedną wielką plamę. Objawami towarzyszącymi są powiększone i bolesne węzły chłonne, gorączka, a nawet ranki w jamie ustnej.

Szkarlatyna

Inaczej nazywana jest płonicą. To choroba zakaźna, którą wywołują bakterie przenoszone drogą kropelkową. Przebieg choroby jest gwałtowny – zaczyna się wysoką gorączką, bólami brzucha, często wymiotami oraz bólem gardła i powiększonymi węzłami chłonnymi. W pierwszej chwili objawy przypominają anginę, następnie dochodzi wysypka, która już jest charakterystyczna dla tej choroby. Wysypka jest drobnoplamista, czerwona i zlewa się w niektórych miejscach (w zgięciach łokci i kolan, na tułowiu). Wygląda jak ślad po uderzeniu szczotką ryżową. Na twarzy występują rumieniowe zmiany skórne. Blada skóra układa  się w trójkąt – w okolicach nosa i ust nie ma wysypki. Ponadto dochodzi jeszcze do tego „malinowy” język, a po kilku dniach od wysypki skóra na dłoniach i stopach zaczyna się łuszczyć.

Choroba bostońska

Choroba bostońska, czyli bostonka, jest to łatwo rozprzestrzeniająca się, wirusowa choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową lub przez wydzielinę osoby chorej. Pierwszymi objawami są: gorączka, dreszcze, bóle kostno-stawowe, brak apetytu i złe samopoczucie. Po 2-3 dniach pojawiają się charakterystyczne objawy, czyli wysypka grudkowa lub grudkowo-pęcherzykowa na wewnętrznej stronie stóp i dłoni. Dochodzi też również do zmian w jamie ustnej – od stanu zapalnego migdałków i gardła, po występowanie owrzodzeń na migdałkach, podniebieniu, śluzówce policzków i dziąsłach. Choroba bostońska jest dość przykra, wysypka bywa tkliwa, a owrzodzenia bardzo bolesne.

Choroba pocałunków (mononukleoza zakaźna)

Mononukleoza to zakaźna choroba wirusowa, najczęściej przenoszona przez ślinę, dlatego zwana jest chorobą pocałunków. Objawy są bardzo złożone, co utrudnia znacząco właściwą diagnozę. Choroba zaczyna się gorączką, bólami głowy, złym samopoczuciem, brakiem apetytu i osłabieniem. Później dochodzą powiększone i bolesne węzły chłonne i angina. Najważniejszym objawem jest duże powiększenie wątroby i śledziony oraz obrzęk powiek. Chorobę diagnozuje się zwykle przez badanie krwi, a leczenie zwykle wymaga hospitalizacji.

Grypa żołądkowa (wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego)

Dość częsta przypadłość przedszkolaków. To choroba wywoływana najczęściej przez rotawirusy. Jest bardzo zaraźliwa i szybko rozprzestrzenia się drogą pokarmową. Do jej głównych objawów zaliczamy gorączkę, nudności, wymioty, bóle brzucha i  obfitą biegunkę. Leczenie choroby, która trwa kilka dni, jest typowo objawowe. Sama choroba bardzo osłabia organizm i praktycznie wyklucza z „życia” chorego.  By nie dopuścić do odwodnienia, należy podawać choremu dużo płynów i uzupełniać elektrolity.

Choroby pasożytnicze przynoszone z przedszkola

Są to inwazyjne choroby, bardzo popularne wśród dzieci ze względu na rzadko zachowywaną higienę rąk. Do najpopularniejszych pasożytów obserwowanych u dzieci zaliczamy owsiki, glistę ludzką czy lamblię. Do wprowadzenia pasożyta do organizmu wystarczy najczęściej wprowadzenie jaj pasożyta przez branie brudnych rąk do buzi, co u dzieci jest zjawiskiem nagminnym. Do najczęstszych objawów choroby pasożytniczych zaliczamy: utratę apetytu, bladość, problemy ze snem, osłabienie, kaszel, reakcje alergiczne itp. Jeśli istnieje podejrzenie choroby, zaleca się wykonanie badań kału, które są podstawą do dalszego leczenia.

Do popularnych chorób pasożytniczych u dzieci zalicza się również wszawicę głowy. Do zarażenia dochodzi przez kontakt fizyczny z osobą chorą na wszawicę lub korzystanie z jej nakryć głowy, szczotek, grzebieni czy ozdób do włosów. Widocznym objawem są występujące na skórze głowy i karku grudki będące ugryzieniami wesz. Skóra jest bardzo swędząca, a przy bliższym obejrzeniu głowy można zauważyć dorosłe formy pasożyta w ruchu lub jego szare jaja przyklejone do włosów (gnidy). Leczenie polega na umyciu włosów specjalnym preparatem oraz poddaniu dezynfekcji wszelkiej odzieży, pościeli i mebli, które mogły mieć bezpośredni kontakt z wszami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
lukrecja
|

Mój synek w kółko chorował, aż odkryłam cudowne właściwości lecznicze nebulizatora, który niedawno kupiliśmy i dobrego syropu na kaszel. Teraz szybciutko doszedł do zdrowia i kaszel nie ciągnął się przez dwa tygodnie.