Jak oduczyć dziecko korzystać z nocnika?

2020-07-07 15:27

Oduczanie dziecka korzystania z nocnika to nie lada wyzwaniem dla rodziców i ich pociech. Każdy rodzic niecierpliwie oczekuje momentu, gdy dziecko pożegna się z pieluszką i zacznie korzystać z nocnika. Kolejnym etapem jest przejście na toaletę, co nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia. Jak oduczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak oduczyć dziecko korzystać z nocnika?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kiedy rozpocząć naukę korzystania z toalety?
  2. Jak wspomóc dziecko w nauce korzystania z toalety?
  3. Jakie akcesoria będą przydatne podczas nauki korzystania z toalety?
  4. O czym jeszcze pamiętać w procesie zamiany nocnika na toaletę?

Kiedy rozpocząć naukę korzystania z toalety?

Moment, kiedy u dziecka powinno się rozpocząć trening czystości nie jest w pełni oczywisty – zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Najlepszy czas dla maluszka to okres między 18, a 24 miesiącem życia. Jednak najważniejszym aspektem jest obserwacja zachowań dziecka – czy odczuwa i zaczyna komunikować swoje potrzeby, czy samo podejmuje próby korzystania z toalety na bazie naśladownictwa dorosłych lub starszego rodzeństwa, czy jest gotowe i zaczyna rozumieć znaczenie treningu czystości.

Nocnik jest przedmiotem bardziej osiągalnym dla dziecka – łatwiej z niego skorzystać, jest w zasięgu ręki kiedy dziecko zacznie kontrolować swoje potrzeby i jest oczywiście łatwiejszy w obsłudze. Natomiast z toalety dzieci zaczynają korzystać nieco później niż z nocnika (chociaż nie jest to regułą), ponieważ „wdrapanie się” na toaletę i utrzymanie równowagi wymaga od dziecka sprawności, a cała procedura związana często z założeniem nakładki i przysunięciem podnóżka - także czasu.

Zamiana nocnika na sedes nie jest wcale taka oczywista i prosta jakby się mogło wydawać. Wprawdzie dziecko, które już korzysta z nocnika jest w stanie odczuwać i kontrolować swoje potrzeby. Mimo to, zapewne woli to co jest już znane, bezpieczne i łatwo dostępne.

Często dzieci samoistnie wdrapują się na sedes naśladując innych domowników, chcą być samodzielne i zaczynają korzystać bez ingerencji dorosłych. Co jeśli dziecko tego nie robi, a zbliża się moment np. pójścia do przedszkola lub gdy definitywnie odmawia korzystania z toalety i wybiera jedynie nocnik?

Czytaj: Częstomocz u dziecka. O czym świadczy częstomocz i jakie choroby może sygnalizować?

Jak wspomóc dziecko w nauce korzystania z toalety?

Ważne jest zachęcanie dziecka do podejmowania prób korzystania z toalety, a nie sadzanie na nią wbrew jego chęci - będzie to miało odwrotny skutek do zamierzonego. Należy pamiętać, że zatrzymywanie stolca lub moczu jest niezdrowe, a dziecko musi czuć się bezpieczne i rozluźnione, by zaspokoić potrzeby.

Proces ten wymaga od rodziców nie tylko cierpliwości ale również czasu i poświęcenia uwagi. Istotne jest, by być obok dziecka – pomóc mu na początkowym etapie zorganizować przestrzeń, być obok gdy czuje się niepewnie siedząc na sedesie.

Dorośli lub starsze rodzeństwo jest wzorem do naśladowania - warto rozmawiać z dzieckiem o tym, że każdy domownik korzysta już z toalety, a nie z nocnika. Próby wchodzenia na toaletę można podejmować nie tylko w momencie gdy dziecko ma potrzebę. Pozwólmy dziecku wchodzić na toaletę, siadać, schodzić - tak by oswoiło się z wysokością i sytuacją. Często pomocne są książeczki dla dzieci w których opisany jest trening czystości i korzystanie z toalety w przystępny sposób z kolorowymi ilustracjami.

Jakie akcesoria będą przydatne podczas nauki korzystania z toalety?

Sedesy, które są w naszych domach, dostosowane są dla dorosłych. Dziecko może wpadać do środka, nie będąc w stanie utrzymać się na rękach. Gdy maluch ma trudność z utrzymaniem się na sedesie lub wpada do środka i czuje lęk – wzbudzać to będzie negatywne emocje, a co za tym idzie – zniechęcać do podejmowania kolejnych prób. Zaopatrzmy swoją łazienkę w nakładki na sedes - będą one przypominały nocnik, a przede wszystkim umożliwią dziecku utrzymanie stabilnej postawy na toalecie.

Warto pozwolić dziecku wybrać model nakładki w ulubionym kolorze, z ulubionym bohaterem - dziecko będzie czuło się wyróżnione, jeśli będzie miało możliwość dokonania ostatecznego wyboru. W zestawie zwykle dobrać można antypoślizgowy podest - kolejny niezbędny dodatek. Umożliwi dziecku samodzielne i bezpieczne wejście na toaletę, a dodatkowo działa jako podparcie dla nóg dziecka co sprawi, że będzie stabilniej i wygodniej siedziało. Natomiast chłopcom, którzy siusiają na stojąco zdecydowanie ułatwi skorzystanie z toalety.

Gadżetem, który może uatrakcyjnić korzystanie z toalety, może być kolorowy, ozdobny papier toaletowy. Jeśli dziecko ma ulubionego bohatera bajki, zaaplikujmy go w formie naklejki np. na spłuczkę.

O czym jeszcze pamiętać w procesie zamiany nocnika na toaletę?

Ważne jest także nagradzanie dziecka przy każdej próbie skorzystania z toalety. Okazując aprobatę wzmacniamy motywację dziecka. Najważniejsza jest konsekwencja w podejmowaniu prób, spokój i opanowanie, poczucie bezpieczeństwa oraz okazanie wsparcia przez rodziców. Jeśli zauważymy, że dziecko się boi, spina się na toalecie, z każdą kolejną próbą nie ma efektów – zróbmy przerwę, na kilka dni lub tygodni.

Pozwólmy dojrzeć do tej umiejętności, spokojnie oswajając z toaletą poprzez rozmowę, próby wchodzenia „na sucho”, książeczki edukacyjne. W początkowym etapie odstawienia nocnika, dziecko może naprzemiennie korzystać – raz z nocnika, raz z toalety. Oceńmy sytuację czy jest w pełni gotowe do korzystania z toalety, by usunąć z zasięgu wzroku nocnik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza