Terapia miofunkcjonalna – na czym polega?

2021-09-21 13:21

Terapia miofunkcjonalna to terapia logopedyczna, która w ostatnim czasie cieszy się niemałą popularnością. Dlaczego jest tak chętnie praktykowana w gabinetach logopedycznych i jakie przynosi korzyści - na te pytania staramy się znaleźć odpowiedź!

logopeda
Autor: Getty images

Twórcą terapii miofunkcjonalnej jest Anita Kittel - logopedka, która zajmuje się problematyką zaburzeń miofunkcjonalnych od 1982 roku. Zgodnie z założeniami, terapia przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i osób dorosłych (od 9 lat). Oparta jest o działanie i koordynację mięśni języka, warg, gardła. Cechuje się uporządkowanym i przemyślanym schematem ćwiczeń, ujętych w formie bloków terapeutycznych. Jednym z ważnych założeń terapii miofunkcjonalnej jest również schemat piramidy – dopiero gdy dane ćwiczenie zostanie odpowiednio utrwalone, można przejść do następnego (tu warto pamiętać, że poza gabinetem terapeutycznym, pacjent również ćwiczy w domu stosując się do instrukcji terapeuty).

Spis treści

 1. Terapia miofunkcjonalna: dla kogo?
 2. Czym grożą nieleczone zaburzenia miofunkcjonalne?
 3. Na czym polega terapia miofunkcjonalna?
M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Terapia miofunkcjonalna: dla kogo?

Terapia Anity Kittel ma zastosowanie w tzw. zaburzeniach miofunkcjonalnych. Są to trudności związane z nieprawidłowym napięciem mięśniowym w obrębie aparatu artykulacyjnego – języka, warg, gardła. Zwraca się tu szczególną uwagę na nieprawidłową pozycję spoczynkową języka w jamie ustnej, niewłaściwą koordynację mięśni jamy ustnej, nieprawidłowy wzorzec ruchowy języka i warg podczas czynności żucia, połykania, a także gdy mięśnie pozostają w spoczynku.

Oddziaływania terapii miofunkcjonalnej stosuje się u dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy wykazują m.in. objawy takie jak:

 • oddychanie przez usta,
 • chrapanie podczas snu,
 • trudności w połykaniu,
 • krztuszenie się,
 • stale rozchylone wargi,
 • pogrubiona i zaczerwieniona warga dolna,
 • nadmierne ślinienie (również ślina w kącikach ust),
 • obniżona pozycja spoczynkowa języka (język leży na dnie jamy ustnej napierając na zęby lub znajduje się między zębami),
 • występowanie wadliwej wymowy (tzw. wymowa interdentalna – wymowa głosek z językiem umieszczonym między zębami – „seplenienie”).

Przeczytaj także: Rotacyzm, czyli reranie. Kłopoty z wymową głoski R

Czym grożą nieleczone zaburzenia miofunkcjonalne?

Następstwami zaburzeń miofunkcjonalnych, które nie zostały poddane procesowi terapeutycznemu na wczesnym etapie, mogą być przede wszystkim wady zgryzu, nieprawidłowe działanie stawów skroniowo-żuchwowych, choroby stomatologiczne (np. parodontoza, zmiana umiejscowienia zębów na skutek wypychania ich przez język będący w nieprawidłowej pozycji w jamie ustnej), trudności w zakresie artykulacji objawiające się m.in. niewyraźną wymową.

Na czym polega terapia miofunkcjonalna?

Terapia miofunkcjonalna pomaga skorygować nieprawidłową pracę mięśni aparatu artykulacyjnego, a jej działanie opiera się na sześciu blokach ćwiczeń: ZAP, LAP, ćwiczenia ciała, ćwiczenia języka, ćwiczenia zasysania, ćwiczenia połykania. W pierwszej kolejności wprowadzane są ćwiczenia języka i warg przez co uzyskuje się ich właściwe napięcie mięśniowe, ruchomość i umiejscowienie w jamie ustnej. Dopiero gdy wspomniane zdolności zostaną utrwalone, przechodzi się do ćwiczeń zasysania i połykania. Oprócz wspomnianych etapów ćwiczeń, wprowadza się równolegle ćwiczenia całego ciała. Momentem zakończenia terapii powinno być skuteczne zautomatyzowanie nowych, prawidłowych umiejętności oraz stosowanie ich w życiu codziennym.

Efektami terapii miofunkcjonalnej są prawidłowa praca mięśni ustno-twarzowych, usprawnianie języka, warg, policzków, usprawnianie zdolności prawidłowego połykania i oddychania, aż wreszcie zniwelowanie wad wymowy.

Przeczytaj: Seplenienie boczne u dzieci – na czym polega?

Czy wiesz, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Pytanie 1 z 5
Ile czasu przed ekranem mogą spędzać dzieci do 2 roku życia?