4 sposoby jakimi maluchy proszą o okazanie miłości, a my myślimy, że to bunt

2022-07-14 14:49

Zachowania małych dzieci potrafią być irytujące. Często uznajemy je za bunty, zwyczajną upartość, badanie naszych granic. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wiele tych "problemów" to nic innego jak wołanie o zainteresowanie i potrzeba spędzenia wspólnego czasu. Które z typowych przyzwyczajeń dzieci to z pewnością prośba o okazanie miłości?

Kilkulatek
Autor: Getty Images Te irytujące szachowania dziecka to tak naprawdę prośba o okazanie miłości.

Bunt dwulatka, bunt trzylatka. Z małymi dziećmi czasem nie jest łatwo wytrzymać. Wychowywanie ich wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Każdy rodzic jednak cierpi czasem na ich deficyt. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zmęczenie i brak czasu. Wtedy funkcjonowanie z maluchem bywa irytujące.

Im bardziej jednak ulegamy irytacji i im mniej konstruktywnego czasu poświęcamy maluchom, tym bardziej robią się "niegrzeczne". Wiele sytuacji, które wydają nam się buntami i upartością dzieci, jest właśnie związana z potrzebą zainteresowania i bliskości z rodzicem. 

Dowiedz się: Co czuje małe dziecko, gdy wpada w histerię?

Spis treści

  1. Czy rzeczywiście spędzasz z dzieckiem czas?
  2. Dziecko inaczej wyraża emocje i potrzebę bliskości
  3. W jaki sposób maluchy proszą o twój czas i uczucia?
M jak mama: Co powinno umieć 3-letnie dziecko?

Czy rzeczywiście spędzasz z dzieckiem czas?

Wspólne spędzanie czasu to nie siedzenie w jednym pokoju, gdy dziecko bawi się lub ogląda bajkę. To nawet nie wyjście z nim na plac zabaw. Maluch potrzebuje spędzić czas z rodzicem, gdy jest w centrum jego zainteresowania i nie musi z nikim i niczym konkurować. 

Dowiedz się: Genialna zabawa, która uspokoi nerwowe dziecko

Czasami wystarczy pół godziny wspólnego układania puzzli, rysowania, czy zabawy, by poprawić relacje z dzieckiem i zniwelować jego bunty, upartość, czy absorbujące zachowania. Psychologowie są zdania, że aby wspólny czas wpłynął pozytywnie na rozwój dziecka i zniwelował jego bunty, powinien spełniać trzy warunki:

  • niepodzielna uwaga rodzica (bez telefonu w ręku, rozmowy z koleżanką w "międzyczasie"),
  • zachowywanie z dzieckiem kontaktu wzrokowego,
  • czułości w międzyczasie (np. czytanie książeczki z dzieckiem na kolanach). 

Dziecko inaczej wyraża emocje i potrzebę bliskości

Wiele dziecięcych zachowań potrafi być źle interpretowana przez rodziców. Uznajemy czasem, że maluchy chcą nam "wejść na głowę", podczas gdy one nie potrafią tak precyzyjnie okazywać uczuć słowami, jak dorośli.

Przeczytaj: Jak przetrwać bunt dwulatka? Rady dla zrezygnowanych rodziców

Nie usłyszymy od 2-latka "tęskniłem za tobą cały dzień mamo", gdy po powrocie ze żłobka, wracamy z nim do domu i w pośpiechu zabieramy się za robienie obiadu, a on chce wspólnie rysować. 3-latka nie powie "miałam zły dzień, pokłóciłam się z koleżanką, potrzebuję cię". Da ci o tym znać zachowaniem. Tylko, że łatwo możemy to przeoczyć i zbagatelizować. A wtedy jesteśmy już o krok od tego, by zaniedbana potrzeba miłości, zamieniła się w bunt.

W jaki sposób maluchy proszą o twój czas i uczucia?

  • Prosi, by jeszcze raz przeczytać mu książeczkę

Jeśli dziecko prosi cię po raz kolejny o przeczytanie tej samej bajeczki - z pewnością potrzebuje nie tylko twojego czasu, ale i wyciszenia. Nas dorosłych także relaksują ulubione czynności. Pozwól więc dziecku na taką monotonię i poświęć mu czas na czytanie po raz kolejny tej samej bajki, nawet jeśli to nudne. 

  • "Weź mnie na ręce"

To nie zawsze lenistwo. Czasami dziecku noszenie na rękach kojarzy się z bliskością i bezpieczeństwem. Gdy jesteś bardzo zabiegana, to też jedyny sposób by się do ciebie przytulić.

Dowiedz się: Skoki rozwojowe w drugim roku życia dziecka - sprawdź, na czym polegają?

  • Prosi o wspólną zabawę

Dziecko nie porozmawia z tobą o swoich emocjach, gdy ma zły dzień. By o nich zapomnieć potrzebuje bliskości rodzica i odciągnięcia uwagi od smutków. Wspólna zabawa daje mu znać, że się dla ciebie liczy i zasługuje na twoją uwagę. Dzięki temu czuje się bezpieczniej, a troski odchodzą w zapomnienie.

  • Zachowuje się absorbująco

Woła cię z każdą prośbą, potrząsa twoimi ramionami i kolanami, ciągle krzyczy, głośno mówi? Takie absorbujące zachowania to nic innego jak prośba o zainteresowanie. W ten sposób dziecko daje znać - "zwróć na mnie uwagę". Jeśli oderwiemy się od swoich zajęć na chwilę i poświęcimy mu trochę czasu, z pewnością przestanie i w kolejnych godzinach będziemy mogli oddać się poprzednim zajęciom. 

Sprawdź: Mamoza - kiedy dziecko jest uzależnione od obecności mamy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza