Co robić, gdy kilkulatek ciągle chce na ręce? Te proste patenty zachęcą go do chodzenia

2023-01-11 14:22

"Ja chce na ręce!" - Ile razy słyszysz to zdanie w ciągu dnia? Jeśli twój kilkulatek ciągle chce być noszony, to twoje plecy mają problem. Oto kilka sposobów, aby zachęcić dziecko do samodzielnego chodzenia i kilka metod, których na pewno nie powinnaś stosować.

kilkuletnie dziecko na rękach mamy
Autor: Getty images Co robić, gdy kilkulatek ciągle chce na ręce? Oto proste patenty, które zachęcą go do chodzenia

To, że niemowlę wymaga ciągłego noszenia na rękach, to normalne, ale gdy kilkulatek, doskonale radzący sobie z samodzielnym poruszaniem się, domaga się ciągłego noszenia, może to być męczące. Oczywiście, są sytuacje, kiedy po długim spacerze czy zabawie na świeżym powietrzu dziecko bolą nóżki i chce, aby je wziąć na ręce, ale zazwyczaj nie wynika to z braku sił malucha. W takim razie z czego? I co robić, aby dziecko ciągle nie wisiało nam w ramionach.

Dlaczego dziecko chce, aby je nosić?

Istnieje wiele powodów, dla których małe dzieci chcą być noszone. Zmęczenie to pierwszy powód, ale tak naprawdę - stosunkowo rzadki. Zwykle dzieci chcą, aby je nosić, gdy potrzebują uwagi, przytulenia lub ukojenia smutku czy płaczu. Niekiedy wołają "na ręce" ze zwykłego lenistwa albo wtedy, gdy chcą po prostu mieć lepszy widok!

Sporadyczne noszenie dziecka nie jest z reguły dla rodzica problematyczne, robimy to instynktownie i z przyjemnością, ale zdarza się, że dziecko ciągle domaga się noszenia albo robi to w sytuacjach nie sprzyjających czułościom: wyobraź sobie, że wracasz z maluchem ze sklepu, z torbami pełnymi zakupów, które musisz wnieść na drugie piętro. Albo spacer po lesie, który miał być przyjemnością, a stał się dla ciebie zmaganiem się z ciężarem plecaka i 4-latka.

W takim wypadku masz prawo odmówić noszenia dziecka na rękach. Ale jak to zrobić, aby posłuchało i aby twoja odmowa nie spowodowała ataku płaczu lub wściekłości? Bez względu na powód, dla którego dziecko chce na ręce, ważne jest, aby nie zawstydzać go, mówiąc, że „na raczkach to nosi się tylko bobaski". 

Czytaj również: Noszenie dziecka: jak długo nosić dziecko na rękach? Jak je od tego odzwyczaić? 

Ten sposób noszenia niemowlaka przy kolce działa cuda

Jak zachęcić dziecko do rezygnacji z noszenia na rękach?

Kanadyjska pediatra, prowadząca na Instagramie profil @healthiest_baby radzi, aby spojrzeć na to z perspektywy malucha i dowiedzieć się, czego on tak naprawdę potrzebuje. "Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. ⁣⁣Czy jest zmęczony? Albo głodny? A może potrzebuje dotyku i przytulenia?" - tłumaczy dr Cathryn. 

Pediatra radzi, aby wyjaśnić dziecku dlaczego nie może być teraz wzięte na ręce. "Powiedz: Jesteś zmęczony i chcesz, żeby mama cię nosiła. Ale mama też jest zmęczona. Zamiast tego przeczytajmy razem książkę” - mówi Cathryn. 

Warto też wyjaśnić dziecku, dlaczego musi chodzić na własnych nóżkach. Przykucnij i przytul dziecko, okazując mu czułość. A potem powiedz: „Rozumiem, że chcesz na ręce, ale nie mogę tego zrobić w tej chwili, bo mam zajęte ręce. Może mógłbyś mi pomóc i wziąć ode mnie tę torbę?".

Dobrym sposobem jest też odwrócenie uwagi kilkulatka. Zacznij mu coś opowiadać, udawać, że jesteś wróżką, króliczkiem. Psychologowie radzą również, aby chodzenie zamienić w decyzje dziecka, np. pytając, czy chce dziś iść pieszo do autobusu, którym pojedziecie do babci? 

Można też z chodzenia zrobić zabawę: wchodząc po schodach z zakupami, liczcie schody, albo ścigajcie się po parku, kto pierwszy dobiegnie do ławki - dzieci uwielbiają rywalizację. Możesz też kupić mu zabawkę na sznurku do ciągnięcia za sobą, która uatrakcyjni spacer.  

Jak nosić dziecko prawidłowo?

Aby ułatwić noszenie malucha, niektórzy rodzice używają chusty lub nosidełka, które pozwalają nosić dziecko ważące maksymalnie 20 kg. Jeśli musisz podnieść dziecko, przyjmij stabilną podstawę:

1. Pochyl się, zginając kolana i trzymając górną część ciała w pozycji pionowej.

2. Zachęć malucha, aby przytulił się do twojej klatki piersiowej, tak abyś nie pochylał się do przodu.

3. Zaangażuj mięśnie dna miednicy (jakbyś próbowała powstrzymać sikanie). Użyj mięśni nóg, aby wstać.

4. Przytul dziecko do klatki piersiowej, tak aby jego nogi obejmowały twoją talię. Jeśli musisz trzymać dziecko na jednym biodrze, rób to naprzemiennie, aby nie zawsze przenosić ciężar na jedną stronę ciała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza