Ma 4 lata i dzięki tej metodzie już płynnie czyta. Internauci zszokowani: "Robi to lepiej ode mnie"

2023-03-23 9:23

Ich rodzice stosują tę metodę od urodzenia: nawet niemowlętom pokazują karty z wyrazami napisanymi po polsku lub angielsku. Efekt? Już kilkumiesięczne dzieci potrafią wskazać właściwe słowo, a 3-4-latki czytają bajki, wymawiając poszczególne słowa płynniej niż niejeden dorosły po maturze z angielskiego. Co to za metoda?

Dziecko czytające z mamą książkę
Autor: Getty images/screen TikTok@aleramirezphotography Ma 4 lata i dzięki tej metodzie czyta płynnie po angielsku. Internauci zszokowani: "Robi to lepiej ode mnie"

Na filmach, na których rodzice chwalą się efektami stosowania metody Domana widać dzieci w różnym wieku. Niespełna dwuletni chłopiec podaje mamie karty z wyrazami, o które prosi. Choć film jest nagrany po hiszpańsku, nie trudno odgadnąć, że dziecko chwyta za właściwe plansze.

Na kolejnym nagraniu, nakręconym w Polsce, 4-letnia dziewczynka czyta angielską wersje "Kopciuszka". Robi to niemal bez zająknięcia, co szokuje internautów: "Ona czyta lepiej niż ja!" - komentują ludzie pod nagraniem. Kolejny post, również z naszego kraju. 15-miesięczna Anita słucha mamy mówiącej do niej po angielsku: Where are shoes? (gdzie są buty?). Mała rozgląda się po kartkach rozsypanych na ziemi i podnosi tę z napisem "shoes".

Wszystkie te nagrania pokazują dzieci, które są uczone czytania metodą Domana. 

Czym jest metoda Domana?

Metoda Domana była formą terapii, którą Glenn Doman w latach 50. XX wieku wykorzystywał w leczeniu osób po udarach i dzieci z problemami neurologicznymi. Po latach zaczął wykorzystywać ją u zdrowych maluchów, jako sposób na szybką naukę czytania

Doman twierdził i słusznie, że w ciągu pierwszych sześciu lat życia zdolność uczenia się jest znacznie większa niż w późniejszych latach życia, a dzieci są z natury ciekawe i żądne wiedzy. Wykorzystując elementy codziennego życia dziecka oraz karty z napisanymi wyrazami, Glenn Doman opracował metodę globalnego czytania, która polega na pokazywaniu noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom kart z wypisanymi na nich słowami. 

Czytaj również: Nauka literek - kiedy i jak nauczyć dziecko liter?

Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych? Jak to robić dobrze?

Jak dziecko uczy się czytać metodą Domana?

Doman radzi, aby kłaść przed dzieckiem karty z napisami wypowiadając słowo, które jest na nich napisane - karta jest widoczna przez około dziesięć sekund. Po kilku minutach zabawy czy przytulania, rodzic pokazuje dziecku kolejną kartę. Kolejny etap nauki to pokazywanie dziecku karty i pytanie, co to za słowo? Jeśli malec jeszcze nie mówi, rodzic może prosić go, aby podał mu kartę z danym słowem.

Nauka przez zabawę, prowadzona seriami, każdego dnia daje niesamowite efekty, które można zobaczyć na filmach, które pokazujemy. Kilkumiesięczne dzieci doskonale rozpoznają na kartach słowa wypowiadane przez rodziców, a w wieku kilku lat potrafią je odczytać w książce. Oczywiście nauka opiera się nie na poznawaniu liter, lecz na zapamiętywanie słowa, jako obrazka kojarzonego z jego znaczeniem - niemniej jednak skutek jest ten sam.

Angielski metodą Domana

Co ciekawe, metoda Domana jest wykorzystywana często do nauki języka obcego i pomaga maluchom rozwijać się dwujęzycznie, nawet jeśli oboje rodzice są Polakami i rozmawiają z dzieckiem głównie po polsku. 

"W przypadku nauki języka angielskiego jako obcego, który w przeciwieństwie do polskiego nie jest językiem fleksyjnym, metoda globalna wydaje się być idealna do szybkiego opanowania umiejętności czytania. W metodzie tej prezentujemy dzieciom karty z całymi wyrazami. Tutaj nie ma reguł ortografii ani zasad łączenia liter, a kodowanie nowych słów polega na fotograficznym zapamiętywaniu ich wyglądu w połączeniu z dźwiękiem - pisze Anna Wieczorek w artykule "Czytanie globalne z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym".

M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza