Ma 4 lata i dzięki tej metodzie już płynnie czyta. Internauci zszokowani: "Robi to lepiej ode mnie"

2023-03-23 9:23

Ich rodzice stosują tę metodę od urodzenia: nawet niemowlętom pokazują karty z wyrazami napisanymi po polsku lub angielsku. Efekt? Już kilkumiesięczne dzieci potrafią wskazać właściwe słowo, a 3-4-latki czytają bajki, wymawiając poszczególne słowa płynniej niż niejeden dorosły po maturze z angielskiego. Co to za metoda?

Dziecko czytające z mamą książkę
Autor: Getty images/screen TikTok@aleramirezphotography Ma 4 lata i dzięki tej metodzie czyta płynnie po angielsku. Internauci zszokowani: "Robi to lepiej ode mnie"

Na filmach, na których rodzice chwalą się efektami stosowania metody Domana widać dzieci w różnym wieku. Niespełna dwuletni chłopiec podaje mamie karty z wyrazami, o które prosi. Choć film jest nagrany po hiszpańsku, nie trudno odgadnąć, że dziecko chwyta za właściwe plansze.

Na kolejnym nagraniu, nakręconym w Polsce, 4-letnia dziewczynka czyta angielską wersje "Kopciuszka". Robi to niemal bez zająknięcia, co szokuje internautów: "Ona czyta lepiej niż ja!" - komentują ludzie pod nagraniem. Kolejny post, również z naszego kraju. 15-miesięczna Anita słucha mamy mówiącej do niej po angielsku: Where are shoes? (gdzie są buty?). Mała rozgląda się po kartkach rozsypanych na ziemi i podnosi tę z napisem "shoes".

Wszystkie te nagrania pokazują dzieci, które są uczone czytania metodą Domana. 

Czym jest metoda Domana?

Metoda Domana była formą terapii, którą Glenn Doman w latach 50. XX wieku wykorzystywał w leczeniu osób po udarach i dzieci z problemami neurologicznymi. Po latach zaczął wykorzystywać ją u zdrowych maluchów, jako sposób na szybką naukę czytania

Doman twierdził i słusznie, że w ciągu pierwszych sześciu lat życia zdolność uczenia się jest znacznie większa niż w późniejszych latach życia, a dzieci są z natury ciekawe i żądne wiedzy. Wykorzystując elementy codziennego życia dziecka oraz karty z napisanymi wyrazami, Glenn Doman opracował metodę globalnego czytania, która polega na pokazywaniu noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom kart z wypisanymi na nich słowami. 

Czytaj również: Nauka literek - kiedy i jak nauczyć dziecko liter?

Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych? Jak to robić dobrze?

Jak dziecko uczy się czytać metodą Domana?

Doman radzi, aby kłaść przed dzieckiem karty z napisami wypowiadając słowo, które jest na nich napisane - karta jest widoczna przez około dziesięć sekund. Po kilku minutach zabawy czy przytulania, rodzic pokazuje dziecku kolejną kartę. Kolejny etap nauki to pokazywanie dziecku karty i pytanie, co to za słowo? Jeśli malec jeszcze nie mówi, rodzic może prosić go, aby podał mu kartę z danym słowem.

Nauka przez zabawę, prowadzona seriami, każdego dnia daje niesamowite efekty, które można zobaczyć na filmach, które pokazujemy. Kilkumiesięczne dzieci doskonale rozpoznają na kartach słowa wypowiadane przez rodziców, a w wieku kilku lat potrafią je odczytać w książce. Oczywiście nauka opiera się nie na poznawaniu liter, lecz na zapamiętywanie słowa, jako obrazka kojarzonego z jego znaczeniem - niemniej jednak skutek jest ten sam.

Angielski metodą Domana

Co ciekawe, metoda Domana jest wykorzystywana często do nauki języka obcego i pomaga maluchom rozwijać się dwujęzycznie, nawet jeśli oboje rodzice są Polakami i rozmawiają z dzieckiem głównie po polsku. 

"W przypadku nauki języka angielskiego jako obcego, który w przeciwieństwie do polskiego nie jest językiem fleksyjnym, metoda globalna wydaje się być idealna do szybkiego opanowania umiejętności czytania. W metodzie tej prezentujemy dzieciom karty z całymi wyrazami. Tutaj nie ma reguł ortografii ani zasad łączenia liter, a kodowanie nowych słów polega na fotograficznym zapamiętywaniu ich wyglądu w połączeniu z dźwiękiem - pisze Anna Wieczorek w artykule "Czytanie globalne z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym".

M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza