"Moje dzieci w wakacje robią co chcą. Po to są wakacje"

2021-08-18 10:08

Przez 10 miesięcy w roku pilnujemy ich planu dnia, tego, by odrobiły lekcje, przeczytały lektury, w miarę zdrowo jadły. Wakacje są jednak od tego, by wyluzować, choć inni rodzice zupełnie tego nie rozumieją.

Wakacje to nie czas na wychowanie dziecka?
Autor: Getty images Wakacje to nie czas na wychowanie dziecka?

Spis treści

  1. Czy wakacje to dobry czas na wychowywanie i strofowanie dzieci?
  2. Wciąż czuję na sobie spojrzenia innych rodziców
  3. W wakacje odpuszczamy - czy to coś złego?

Widok naszej piątki na urlopie niektórych, z tego co widzę, mocno szokuje. Tak, nasze dzieci mogą kłaść się spać naprawdę późno, malować włosy do dowolny kolor tęczy, w restauracji zamawiać co im się podoba i nie słyszeć wyrzutów, gdy nie zachowują się dokładnie tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Czy wakacje to dobry czas na wychowywanie i strofowanie dzieci?

Mamy trójkę dzieci i w wakacje my także w końcu chcielibyśmy trochę odpocząć. Od ciągłego upominania, strofowania, karcenia, pilnowania, by po sobie posprzątały, zjadły, wyprowadziły psa na spacer. Psiaka delegujemy na wieś do dziadków, więc w domu jest luz i żadne z dzieci nie chodzi z zegarkiem w ręku.

W tym roku starsze pojechały na kolonie, młodsze spędziło 2 tygodnie u mojej mamy. A resztę wakacji dzielimy się opieką nad nimi, z czego kolejne 2 tygodnie spędziliśmy nad morzem.

Dla nas to były prawdziwe wakacje, ale widziałam wielu umęczonych rodziców, którzy wciąż biegali za swoimi pociechami i dosłownie wycierali im z bluzek bitą śmietanę kapiącą z gofrów. Ja bym tak nie mogła. Urabiam się przez 10 miesięcy w roku, więc w wakacje odpuszczam. We wrześniu wszystko wraca na dobre tory.

Wakacje z dzieckiem - podróż samochodem

Wciąż czuję na sobie spojrzenia innych rodziców

Po powrocie z urlopu stwierdziłam, że nasz sposób myślenia i działania jest odosobniony. Kiedy pozwalałam dzieciakom na wszystko, za plecami słyszałam, że "jak sobie wychowała, tak ma" i że nic dziwnego, że moje dzieci nie potrafią się zachować. Potrafią, zapewniam, a to, że nie wymyślam im kar w czasie wakacji wcale nie znaczy, że przez cały rok nie muszą przestrzegać zasad.

Nie wiem, jak można odmawiać dzieciom lodów, gofrów, rurek z kremem, hot-doga i smażonej ryby, samemu pochłaniając górę frytek popijając piwem. Niestety zwykle tak to właśnie wygląda, w myśl zasady "co wolno wojewodzie..."

Czytaj także: Pojechałam na "wakacje" z dwójką dzieci. Wróciłam jeszcze bardziej zmęczona

W wakacje odpuszczamy - czy to coś złego?

Wydaje mi się, że my, jako dorośli, na wakacjach często zachowujemy się skandalicznie (nie mam na myśli nas samych), a od dzieci wymagamy zbyt wiele. One także w roku szkolnym ciężko pracują, więc jak każdy potrzebują odpoczynku. 

Sami zmęczeni pracą, na urlopie pozwalamy sobie na więcej. Nie trzymamy diety, mniej dbamy o to, co wypada, a co nie. W końcu jesteśmy na wakacjach, zapewne pierwszy i ostatni raz w tym samym miejscu. Nie śmiecimy na plaży, nie utrudniamy życia innym, ale też nie spinamy się, by wszystko było idealnie.

Czytaj także: Mówisz w ten sposób do dziecka? O tych 3 zdaniach lepiej zapomnij!

Oto 10 miejsc w Polsce, do których powinnaś zabrać dziecko:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza