Robisz wszystko, aby twoje dziecko się nie zezłościło? To pułapka dla jego rozwoju

2023-03-20 14:38

Unikanie sytuacji trudnych i robienie wszystkiego, aby dziecko nie wpadało w złość, nie jest korzystne nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Szukanie sposobu, aby za każdym razem udobruchać malucha, bardziej mu szkodzi.

Matka całuje dziecko
Autor: GettyImages Rodzicielstwo w stylu meduzy to unikanie wszelkich stresowych sytuacji u dziecka

Coraz więcej stylów rodzicielskich otrzymuje nazwy zwierząt, z którymi są utożsamiane. Nie tak dawno pisaliśmy o stylu wychowawczym o nazwie tygrysie rodzicielstwo i co zrobić, aby go uniknąć. Charakteryzuje się bowiem bardziej autorytarnym podejściem i nastawieniem na sukces dziecka. Rodzie kierujący się tym stylem, bardzo dużo wymagają od swoich pociech, często są niesprawiedliwi i mało wspierający, gdy nie są spełniane ich oczekiwania.

Styl wychowawczy nazywany meduzowym rodzicielstwem opiera się w głównej mierze na pobłażaniu dzieciom, unikaniu sytuacji trudnych i niestawianiu z kolei żadnych granic. Według psychologów ta droga również nie jest korzystna dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dzieci. Można jednak przekształcić go w styl, który będzie zdrowszy dla całej rodziny.

Zobacz także: Są cztery typy rodzicielstwa, ale podobno tylko jeden z nich właściwy. Czy to właśnie twój styl?

Spis treści

  1. Czym jest rodzicielstwo meduzy?
  2. Największa wada rodzicielstwa meduzy
  3. Szkodliwy dla dzieci i rodziców
  4. Jak przekształcić rodzicielstwo meduzy?
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Czym jest rodzicielstwo meduzy?

Rodzicielstwo meduzy opiera się na bardzo swobodnym wychowaniu. Rodzice nie stawiają żadnych granic i nie wprowadzają typowej dyscypliny.

Ekspertka od rodzicielstwa, Sarah Ockwell-Smith i autorka książki o łagodnym rodzicielstwie, wyjaśnia, że będąc dzieckiem, takie wychowanie może wydawać się czymś niemalże doskonałym. Niestety wraz ze swobodą wychowawczą idzie brak wyznaczania jakiegokolwiek kierunku, w którym warto byłoby podążać.

Główna strategia rodzicielstwa meduzy zakłada, aby unikać stresu dziecka i nie doprowadzać do sytuacji, w których się denerwują. Prowadzi to jednak do tego, że rodzice ulegają dzieciom, aby te nie krzyczały, nie płakały i zawsze były na pozór zadowolone.

Wielu rodziców, którzy podążają tym stylem, byli wychowywani bardzo surowo. Chcą więc dla swoich podopiecznych czegoś znacznie łagodniejszego. Pragną dać dzieciom wszystko to, o co poproszą i godzą się na wszystkie zachcianki.

Największa wada rodzicielstwa meduzy

Dzieci, które nie miały możliwości, aby zmierzyć się z sytuacjami trudnymi takimi jak frustracja, rozczarowanie lub gniew, nie potrafią regulować negatywnych emocji. Co więcej, w dorosłym życiu są bardziej narażone na konflikty, nieporozumienia i kłótnie, ponieważ nikt ich nie nauczył jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Szkodliwy dla dzieci i rodziców

Rodzicielstwo meduzy jest nie tylko szkodliwe dla dzieci, ale również dla samych rodziców. Ekspertka podkreśla, że wdrążając ten styl wychowawczy, rodzice zachowują się niczym męczennicy. Na każdym kroku stawiają na pierwszym miejscu dziecko. Unikają dyscypliny, bo uważają, że ich dzieci będą przez nią nieszczęśliwe.

W efekcie pozwalają dziecku rządzić, a negatywne emocje kierują na partnera lub wyładowują w pracy.

Jak przekształcić rodzicielstwo meduzy?

Ekspertka podkreśla, że rodzicielstwo meduzy można spróbować zmienić. Wprowadzić styl wychowawczy, który oparty jest na wsparciu, łagodności, rozumieniu i uczeniu dzieci empatii, ale i szacunku. Zacząć stawiać wymagania, ale opierając się na realistycznych oczekiwaniach dostosowanych do wieku dziecka. Ważne, aby się nie bać i stawiać granice tam, gdzie są one po prostu potrzebne.

Wprowadzanie nowych zasad nie jest łatwe. Jeżeli pozwalało się dziecku na wszystko, odebranie władzy, może rodzić frustrację i złość. Pamiętajmy jednak, że rodzicielstwo też jest stresujące. Trzeba wykazać się stanowczością i opanowaniem, aby samemu zapanować nad własnymi demonami. Dzięki temu dzieci nauczą się panować nad swoimi.

Czytaj także: Pozytywna dyscyplina: na czym polega ta metoda wychowywania dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza