Tak bajki wpływają na umysły dzieci. Szczupłość i piękno warunkiem bycia kochanym?

2022-05-24 15:39

My dorośli, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dzieci wyczytują z bajek. Nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy, pewne rzeczy kształtują się w ich umysłach na długie lata. Tak jest chociażby z samoakceptacją u dziewczynek. Psychologowie pokazują, jak bajki wpływają na dziewczęce kompleksy, a aktywistki grzmią - "musimy coś z tym zrobić, jako matki".

dziewczynki oglądające bajki
Autor: Getty Images Jak twórcy bajek wpływają na umysły dziewczynek?

Już 13 lat temu, profesorowie Hayes i Tantleff-Dunn, przeprowadzili badanie, w którym poproszono dziewczynki w wieku poniżej 6 lat, aby wybrały „prawdziwą księżniczkę” z wyboru rysunków balerin o różnych rozmiarach. Większość badanych wskazała tą, która była najcieńsza w talii.

Co gorsza, jedna trzecia z tych dziewczynek w dodatkowej ankiecie przyznała, że martwi się o otyłość. Od tego czasu, powoli świat bajek i zabawek się zmienia. Główne bohaterki nie zawsze są tymi z urodą budzącą największy podziw, czy będącymi w najmniejszym rozmiarze, jak chociażby w przypadku oskarowej bajki "Nasze magiczne Encanto". Lalki Barbie też się zmieniają. Zyskały różne figury i rozmiary. To dobrze dla dziewczynek, ale wciąż jest wiele do zrobienia. 

Spis treści

  1. Skąd się biorą kompleksy u dziewczynek?
  2. Uroda z bajek vs. rzeczywistość
Najlepsze filmy dla dzieci - 2018, 2019, 2020 rok

Zobacz: Problem anoreksji zaczyna się już w podstawówce. Jako matki, możemy temu zapobiec

Skąd się biorą kompleksy u dziewczynek?

Wciąż jednak jest wiele do zrobienia w kwestii tłumaczenia takich rzeczy małym dziewczynkom - przekonują aktywistki ruchu body positive, które są także mamami.

To są skojarzenia, jakich dzieci uczą się podczas oglądania bajek. A wszystko to służy ugruntowaniu w młodych dziewczynach przekonania, że ​​trzeba być szczupłym, by być pięknym, kochanym, a nawet dobrym człowiekiem. - przekonuje brytyjska dziennikarka i aktywistka ciałopozytywności, Alex Light i pokazuje grafikę, z którą nie sposób się nie zgodzić. 

Przeczytaj: Zaburzenia odżywiania u młodzieży

Uroda z bajek vs. rzeczywistość

Co możemy z tym zrobić jako mamy? Pokazywać córkom prawdę. Puszczać różnorodne, mądre bajki, kupować lalki, które ugruntują w nich przekonanie, że piękno ma wiele twarzy i figur. Te starsze dziewczynki, można już uświadamiać, że proporcje klasycznej Barbie, są niewykonalne w rzeczywistości, bo z taką talia i nogami, kobieta nie mogłaby oddychać, a nawet nie ustałaby w miejscu. 

Do tego proporcje twarzy pokazywane w bajkach są nieosiągalne. Nikt nie ma aż tak wielkich oczu względem twarzy, ani aż ta bujnych, naturalnych włosów. Dobrze pokazuje to animacja, która wykorzystując sztuczną inteligencję pokazała, jak księżniczki Disneya wyglądałyby w realnym życiu

Przeczytaj: "Mamusiu, czy jestem za gruba?" - problem ANOREKSJI U DZIECI

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza