Książki na dobranoc: 8 propozycji dla dzieci

2016-04-06 16:37

Książki na dobranoc powinny być wybierane według wieku dziecka i jego zainteresowania. Historie o przygodach ulubionego bohatera pomogą mu szybciej zasnąć i przenieść się w świat fantazji. Sprawdź, które propozycje będą odpowiednie dla twojej pociechy.

Spis treści

  1. Książki na dobranoc: na czym polega ich działanie?
  2. Książki na dobranoc: jakich dziecku nie kupować?
  3. Książki na dobranoc: które pomogą dziecku zasnąć?

Książki na dobranoc: na czym polega ich działanie?

Czytanie książek na dobranoc wspomaga rozwój społeczny dziecka. Pociecha czuje się bardziej kochana i ważna, gdy skupia na sobię całą uwagę mamy lub taty. Ponadto dziecko wzbogaca swoje słownictwo, a co za tym idzie, w przyszłości szybciej uczy się samodzielnie czytać i pisać. Dodatkowo, spędzanie czasu razem z rodzicami zapewni mu świetną zabawę oraz niezapomniane chwile. Czytanie książek ma za zadanie wyciszyć dziecko po energicznie spędzonym dniu. Stopniowe zmienianie tonu głosu sprawi, że pociecha szybko przeniesie się w świat fantazji i własnej wyobraźni. Dzięki temu dziecko łagodnie zasypia i przeżywa ciekawe sny.

Książki na dobranoc: jakich dziecku nie kupować?

Zdecydowanie nie kupuj długich książek na dobranoc. Dziecko szybko się znudzi, ale nie spowodouje to łatwiejszego zasypiania. Zwróć uwagę na to, aby opowieść nie trwała dłużej niż 10-15 minut. Kolejnym aspektem jest fabuła. Możesz pozwolić dziecku samodzielnie wybrać, którą książeczkę chce mieć czytaną. Pamiętaj jednak, aby treść nie była zbyt żywiołowa i dynamiczna. Postaw raczej na spokojne historie, które opowiadają np. o przygodach ulubionego bohatera pociechy. Jeśli chodzi o ilustracje, to warto zadbać o to, aby było ich jak najmniej. Gdy książeczka będzie miała zbyt wiele rysunków i obrazków, pociecha co chwilę będzie zerakała na strony, a tym samym się nie wyciszy.

Czytanie bajek na dobranoc to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niektórzy rodzice potrafią nawet samodzielnie wymyślić opowiadanie lub przytoczyć historie, które opowiadali mu dziadkowie pociechy. Sprawdź, jaki wpływ na rozwój dziecka mają książki na dobranoc.

Książki na dobranoc: które pomogą dziecku zasnąć?

Książki na dobranoc powinny być odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Dla starszych pociech możesz wybrać dłuższe historie z rozbudowaną fabułą. Zwróć uwagę jednak na to, aby treść nie przysporzyła dziecku koszmarów, a także, aby nie była zbyt pobudzająca. Najmłodsi podczas czytania bajki powinni spokojnie się wyciszyć i skupić na śnie, a nie na tym, co za chwilę stanie się z bohaterem opowiadania. Najlepiej, jeśli książka będzie krótka lub podzielona na rozdziały.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza