Jak kupować bezpieczne zabawki na plażę? Radzi UOKiK

2016-06-30 17:24 Agnieszka Gotówka

Zabawki na wakacje dobrze jest wybierać racjonalnie. Kolorowe i dedykowane najmłodszym - takie są właśnie zabawki przeznaczone do kontaktu z wodą, które w czasie wakacji spotykamy niemal na każdym kroku. Niewszystkie zabawki na plażę są jednak bezpieczne, o czym przekonuje Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak kupować zabawki na plażę?

Latem kupujemy naszym dzieciom zabawki, którymi chętnie bawią się w wodzie. Na co należy zwracać szczególną uwagę, kupując dziecku tego typu gadżet?

Agnieszka Majchrzak: W pierwszej kolejności dobrze jest sprawdzić, czy zabawki do nauki pływania – bo o tego typu zabawkach rozmawiamy – posiadają instrukcje bezpiecznego użytkowania. Wielu producentów nie spełnia tego wymogu, czego dowodzi ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej. Kupując pomoce do nauki pływania, warto pamiętać o tym, aby używać sprzętu zgodnie z przeznaczeniem. Na przykład, że siedziska pływackie służą do oswojenia się dzieci do 3. roku życia z wodą, a urządzenia do trzymania (np. deski) – doskonaleniu umiejętności pływackich.

Rzadko myślimy o akcesoriach tego typu w ten sposób – są one kolorowe i przyciągają wzrok najmłodszych, a w okresie wakacji często ulegamy namowom naszych dzieci.

Tu należy postawić przede wszystkim na rozsądek. Rodzice nie powinni kierować się atrakcyjnym wyglądem gadżetów skierowanych do najmłodszych. Urządzenia do nauki pływania nie są zabawkami, nie powinny zatem sprawiać takiego wrażenia, dlatego powinny być choćby pozbawione kolorowych nadruków. Siedziska dla dzieci nie powinny być wyposażone w elementy podatne na wiatr, ponieważ grozi to wywróceniem. Dziecko uczące się pływać musi być dobrze widoczne, stąd też najlepiej, gdy pomoce do nauki pływania będą miały jaskrawe barwy. Do produktu powinna być dołączona instrukcja obsługi, a na powierzchni urządzenia musi znajdować się nieusuwalny i widoczny w trakcie użytkowania nadruk z ostrzeżeniami w języku polskim np. OSTRZEŻENIE – NIE CHRONI PRZED UTONIĘCIEM.

Co jeszcze możemy sprawdzić, by mieć pewność, że kupujemy sprzęt bezpieczny dla naszego dziecka?

Warto spojrzeć na konstrukcję produktu, kontrolując jego jakość, np. krawędzie i narożniki nie powinny być ostre, zawór powietrza nie powinien wystawać więcej niż 5 mm nad powierzchnię urządzenia gotowego do użycia. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej.

W co warto zaopatrzyć dziecko, by czas spędzony nad wodą był nie tylko atrakcyjny, ale i bezpieczny?

Małe dzieci z dużą radością korzystają z dmuchanego koła, które pozwoli dobrze utrzymać się na powierzchni wody. Ważne jest, aby jego rozmiar był odpowiednio dobrany do wieku i wzrostu dziecka. Starsze maluchy, zwłaszcza te chcące nauczyć się pływać, dobrze jest wyposażyć w dmuchane rękawki nakładane na przedramię. Świetną zabawą dla całej rodziny jest gra w piłkę na plaży, a ze starszymi dziećmi można pokusić się o zabawę w wodzie. Popularnością cieszą się również pistolety na wodę, z których chętnie korzystają chłopcy. Jeśli jednak pozwolimy dzieciom się nimi bawić, wprowadźmy zasadę, że oblewane są tylko osoby z naszego otoczenia, które wyrażają na to zgodę. Każdy z tych przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z wodą powinien być przed rozpoczęciem zabawy dokładnie obejrzany przez rodzica lub opiekuna, by móc w porę wyeliminować potencjalne zagrożenie.

A co z młodszymi dziećmi?

Kilkulatek, który dopiero poznaje plażę i stawia pierwsze kroki w morzu lub jeziorze, jest niezwykle zaciekawiony nowym miejscem. Warto wybrać się z nim w miejsce, gdzie będzie wydzielony teren do zabawy w wodzie. Tam dmuchane zabawki raczej się nie przydadzą, ale z pewnością dziecko będzie zachwycone, jeśli pozwolimy mu bawić się zabawkami z piaskownicy: łopatką, wiaderkiem czy foremkami. Piasek w połączeniu z wodą niemal zawsze jest równoznaczny z dobrą zabawą. Należy pamiętać, by nie spuszczać swojej pociechy z oka. Z kilkulatniem nie powinno się również wypływać w głąb jeziora czy morza na materacu lub dmuchanym kajaku. Na odpoczynek powinno się wybierać plaże strzeżone i bezwzględnie przestrzegać obowiązujących na nich zasad, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE