Puzzle magnetyczne dla dzieci. Czy warto kupować i jakie?

2019-09-13 15:00

Puzzle magnetyczne to nowoczesna wersja standardowych układanek. Dzięki zastosowaniu magnesów można z nich korzystać nie tylko w domu, ale i w podróży, a do tego tworzyć zarówno tradycyjne obrazy, jak i modele 3D. Jakie zalety ma układanie puzzli?

puzzle magnetyczne
Autor: Getty images

Puzzle to zabawa dla dzieci, która stymuluje rozwój mózgu. Co ciekawe, jako jedna z niewielu aktywuje obie półkule równocześnie, gdyż układając poszczególne elementy maluch musi zarówno myśleć logicznie i analizować, jak również myśleć kreatywnie i używać wyobraźni.

Tym samym układanie puzzli to wymagający trening umysłowy, który oprócz zabawy przynosi także wiele korzyści dla rozwoju. Zaletą tego typu układanek jest także to, że mogą z nich korzystać dzieci w różnym wieku. Puzzle magnetyczne to świetna zabawa dla całej rodziny. Jakie konkretnie mają zalety?

Czytaj: Klocki drewniane – dlaczego warto je kupić dziecku? Zestawienie najlepszych klocków

Spis treści:

  1. Puzzle magnetyczne – czym się różnią od tradycyjnych?
  2. Jakie zalety mają puzzle magnetyczne?
  3. Czy zabawa puzzlami ma wpływ na rozwój dziecka?
  4. Jak wybierać puzzle magnetyczne?

Puzzle magnetyczne – czym się różnią od tradycyjnych?

Puzzle magnetyczne to układanka składająca się z wielu elementów, która jest świetną zabawką dla dzieci w różnym wieku. Poszczególne składowe zestawów wyglądają dokładnie tak samo jak tradycyjne puzzle, z tą różnicą, że puzzle magnetyczne mają wbudowany magnes. I to właśnie dzięki nim przenoszą tę doskonale znaną wszystkim zabawę na zupełnie nowy poziom.

Puzzle magnetyczne można układać w wielu miejscach, co oznacza, że oprócz specjalnych kart stanowiących podłoże, można je układać m.in. na lodówce lub pralce. Puzzle magnetyczne zazwyczaj umieszczane są w metalowych pudełkach, które stanowią podłoże do układania, jednak zabawę można przenieść także standardowo, na podłogę.

Czytaj: Puzzle dla dzieci: lepiej układać ręcznie czy na tablecie?

Jakie zalety mają puzzle magnetyczne?

Puzzle magnetyczne mają wiele zalet, dlatego też dzieci polubiły je tak samo jak puzzle standardowe. Przede wszystkim budzą w dzieciach ciekawość, gdyż maluchy często zastanawiają się, jak to się dzieje, że puzzle nie odczepiają się lub np. poszczególne elementy odpychają się od siebie.

Ich niewątpliwym atutem jest to, że często układanie elementów na metalowym podłożu jest dla dzieci łatwiejsze, gdyż puzzle nie gubią się lub samoistnie nie odpadają. Dodatkowo, niewątpliwym urozmaiceniem jest to, że można je układać nie tylko na dołączonych zazwyczaj do zestawu kartach lub pudełku, ale także na każdej, metalowej powierzchni typu pralka czy wanna.

Co za tym idzie, bardzo łatwo można z nich korzystać np. w podróży, gdyż można tworzyć układankę nawet w poziomie. Puzzle magnetyczne to świetna zabawka dla dzieci w każdym wieku, gdyż wraz z wiekiem oprócz ilości elementów i skomplikowania obrazka, można także zdecydować się na puzzle magnetyczne 3D bądź puzzle metrowe.

Dzięki temu układanki są świetnym sposobem na spędzanie czasu wolnego nie tylko dla maluchów i starszy dzieci, ale również dla młodzieży i dorosłych.

Czytaj: Układanki dla dzieci: dlaczego warto kupować je najmłodszym?

Prezenty na Dzień Dziecka: pomysły na prezent na Dzień Dziecka

Czy zabawa puzzlami ma wpływ na rozwój dziecka?

Układanie puzzli ma korzystny wpływ na rozwój dziecka. Maluch próbując ułożyć układankę ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i pamięć, które są niezwykle cennymi umiejętnościami. Tego typu zabawy dla dzieci to także świetne ćwiczenie dla palców, gdyż maluch musi dopasować do siebie elementy w odpowiedni sposób.

Tym samym puzzle pomagają ćwiczyć motorykę małą: chwytność i precyzję ruchów, gdyż konieczne jest ich przekręcanie, łączenie i dociskanie. Ponadto, puzzle to doskonałe ćwiczenie na logiczne myślenie. Kolejną zaletą jest także to, że rozwijają wyobraźnię. Na podstawie obrazka umieszczonego na opakowaniu, maluch musi puścić wodze fantazji, by z wszystkich elementów stworzyć jedną całość.

Dodatkowo, podczas tego typu zabawy dziecko może myśleć o motywie do ułożenia i tak np. jeśli są to bohaterowie z ulubionej bajki, to może zastanawiać się, w jakiej znaleźli się sytuacji itd.

Niewątpliwie tego typu układanki kształtują także wyobraźnię przestrzenną, gdyż dziecko zaczyna zauważać, że gładki brzeg elementów oznacza, iż należy go umieścić po bokach obrazka, a z kolei te z „ząbkami” stanowią jego środek.Warto podkreślić, że wyobraźnia przestrzenna jest istotna także w rozwoju późniejszych umiejętności technicznych i matematycznych.

Dodatkowo, układanie puzzli to dla dziecka nauka cierpliwości i zaangażowania. Maluch krok po kroku przybliża się do celu i dopiero po jakimś czasie może zauważyć efekty poświęconego czasu. Są dzieci, które właśnie dlatego bardzo szybko porzucają zabawę, jednak opiekunowie powinni je zachęcać, by ostatecznie wykonały zadanie w całości.

Zaletą tego typu układanek dla dzieci jest także to, że uczą je wiary w siebie. Maluch musi być zmotywowany, aby łączyć ze sobą elementy tak, by po pewnym czasie osiągnąć cel. Układanie puzzli wpływa także korzystnie na rozwój dziecka, gdyż umacnia myślenie przyczynowo-skutkowe.

Podczas układania maluch sam kontroluje swoje błędy, ocenia, czy dany element pasuje w konkretnym miejscu oraz jak ułożyć dany fragment, by pasował do całości. To właśnie dzięki puzzlom dziecko planuje i szuka rozwiązań, co sprzyja także rozwijaniu kreatywności.

Czytaj: Puzzle – nauka logicznego myślenia

Pamięć dziecka: jak ją ćwiczyć?

Jak wybierać puzzle magnetyczne?

Decydując się na konkretne puzzle magnetyczne, warto pamiętać o tym, by były dopasowane do wieku dziecka. Jeśli będą za trudne, maluch szybko się zniechęci i nie będzie miał żadnej radości z układania. Dlatego też, zawsze warto spojrzeć na opakowanie i dowiedzieć się, dla jakiego wieku dzieci są przeznaczone, a także samodzielnie ocenić, czy ilość elementów oraz skomplikowanie obrazka są właściwe dla pociechy.

Czytaj: Jak wspierać pasje dziecka? Skuteczne sposoby na ciekawe spędzenie wolnego czasu

Bezpieczne zabawki edukacyjne

I tak np. puzzle magnetyczne dla 2-3-latka powinny mieć małą ilość elementów (np. 10-60), duże puzzle i kolorowe obrazki bez nadmiernych szczegółów takich jak chmury czy trawa. Od 4 do 6 lat dziecko z reguły jest w stanie układać puzzle od 60 do 100 elementów, w mniejszym niż wcześniej rozmiarze, dzieci mające 7-8 lat powyżej 100 do 250, a od 9 lat i więcej – zestawy powyżej 500 elementów.

Dodatkowo, warto wybrać takie puzzle magnetyczne, które motywem będą nawiązywały do zainteresowań lub ulubionych bohaterów z bajek. Dzięki temu będzie się miało gwarancję, że układanie puzzli będzie dla malucha przyjemną rozrywką. Warto także pamiętać, że puzzle magnetyczne mają różne rodzaje i ciekawym rozwiązaniem będzie wybór puzzli 3D, z których można ułożyć np. zamek lub kulę ziemską.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza