Bezpieczne zabawki edukacyjne

2008-05-13 14:04

Bezpieczne zabawki edukacyjne powinny nie tylko wywoływać radość oraz uśmiech na twarzy malucha, ale także korzystnie wpływać na jego rozwój. Podpowiadamy w jaki sposób wybierać zabawki, by spełniały one oba wymienione kryteria. Edukacyjne, twórcze, kreatywne – te przymiotniki sprawiają, że wielu rodziców w sklepie z zabawkami staje bezradnie, nie mogąc dokonać wyboru.

Czym się bawić?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Zabawki edukacyjne - zabawa, która uczy
  2. Bezpieczne zabawki edukacyjne dobieraj do wieku dziecka
  3. Wybierając zabawki dla dziecka zwróć uwagę na jego temperament
  4. Polecamy film:  Bezpieczne zabawki

Karuzele, samochodziki, dziesiątki lalek, gier i klocków, zestawy małego lekarza i małego mechanika, zoo, farma, miniaturki prawdziwej kuchni i prawdziwego warsztatu samochodowego, duży domek dla lalek... W takiej sytuacji w dorosłych często odzywa się małe dziecko. Niejeden świeżo upieczony tatuś, zamiast z grzechotką,  wychodzi ze sklepu z kolejką elektryczną, o której marzył przez całe dzieciństwo. A potem tą kolejką próbuje zainteresować kilkumiesięczne dziecko. Tylko czy to na pewno jest dobry pomysł? Jak wybrać bezpieczne zabawki edukacyjne?

>> Kalendarz rozwoju dziecka! Jak rozwija się dziecko w poszczególnych etapach życia!

Zabawki edukacyjne - zabawa, która uczy

Wbrew pozorom, zabawa to poważne zajęcie. Obserwując bawiące się dzieci, często można zauważyć, że układanie klocków, czy popychanie samochodzików potrafi zaabsorbować je bez reszty. Maluchy są skoncentrowane, a gdy coś im nie wychodzi, potrafią wpaść w szał. Wszystko dlatego, że - jak dowiedli psycholodzy - zabawa jest dla dzieci, zwłaszcza młodszych, sposobem na pokonanie progów, dzielących je od tego, co potrafią dorośli i starsze dzieci. To dzięki zabawkom dzieci uczą się i nabierają wiedzy o świecie. Dlatego warto kupować im zabawki, które wspomogą ich rozwój. Nie ma jednak sensu zasypywać ich tonami gier czy pluszaków – malec szybko przestanie się nimi interesować, bo w ten sposób jego umysł będzie się bronił przed nadmiarem bodźców. Lepiej kupić jedną, za to idealnie dopasowaną do temperamentu i wieku dziecka.

>> Kreatywna zabawa z rocznym dzieckiem: ten tata ma świetne pomysły! [FILM]

Bezpieczne zabawki edukacyjne dobieraj do wieku dziecka

Jaka powinna być ta idealna zabawka? Przede wszystkim dopasowana do wieku dziecka. To ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, których zdolności poznawcze zmieniają się z tygodnia na tydzień. Przez pierwsze trzy, cztery miesiące dziecko chętnie przygląda się kolorowym zabawkom, zawieszonym nad łóżeczkiem. W wieku 4-5 miesięcy zaczyna chwytać przedmioty i wtedy sprawdzają się grzechotki. Między 6.a 9. miesiącem ma miejsce kolejny ważny moment – rozwija się motoryka oraz koordynacja wzrokowa, słuchowa i ruchowa. W tym okresie dziecku spodobają się zabawki, toczące się po podłodze – np. piłki czy bączki. Malec zaczyna rozumieć również związki przyczynowo-skutkowe, dlatego chętnie będzie się bawił kolorowymi pudełeczkami, wkładanymi jedno w drugie.

>> Karuzela dla niemowlaka: czy warto kupić karuzelę dla niemowlaka? Jaką kupić? Opinie [GALERIA ZDJĘĆ]

Gdy dziecko zacznie chodzić (zwykle około 12. miesiąca), można mu kupić zabawki, które trzeba pchać lub ciągnąć. Maluchy w tym wieku często zaczynają również interesować się pluszowymi maskotkami. Dzieci pomiędzy 10. a 18. miesiącem życia zaczynają rozróżniać obrazki w książkach – dlatego w tym wieku warto dawać maluchowi pierwsze, tekturowe książeczki.

Dwu, trzyletnie dziecko uwielbia naśladować dorosłych, dlatego można mu kupić zabawki przypominające domowe sprzęty – żelazko, deskę do prasowania, zestaw małego mechanika. W tym wieku wyobraźnia u dzieci zaczyna pracować bardzo intensywnie, warto więc zainwestować w zestaw klocków.

Kilkulatek chętnie będzie się bawił zabawkami bardziej skomplikowanymi – domkiem dla lalek, czy torem dla samochodów – bądź takimi, które wymagają zdolności plastycznych. Ośmiolatek jest już wystarczająco dojrzały, by mógł bawić się zabawkami bardziej zaawansowanymi technicznie, a przy okazji czegoś uczącymi - np. zestawem małego meteorologa, czy domową hodowlą kryształów.

Wybierając zabawki dla dziecka zwróć uwagę na jego temperament

Zabawki powinny być również dostosowane do temperamentu dziecka. Jeśli twoje dziecko jest impulsywne, i ma problemy z koncentracją, zestaw puzzli szybko go znudzi – lepszy będzie samochodzik, czy latawiec, po przy takiej zabawie malec rozładuje nadmiar energii. Z kolei dziecko o spokojnym, melancholijnym usposobieniu chętnie będzie się bawiło układankami lub zestawem klocków.

>> Zabawki interaktywne dla dzieci: jak działają i jak je wybierać? [10 propozycji]

Polecamy film:  Bezpieczne zabawki

Zanim kupisz zabawkę dla swojego dziecka - dokładnie obejrzyj wszystkie oznaczenia na opakowaniu. Powinny znajdować się na nim certyfikaty bezpieczeństwa i wszystkie informacje dotyczące materiałów z jakich produkt jest wykonany. Ale to nie wszystko. Żeby zabawa rzeczywiście była bezpieczna - oprócz certyfikatów jakości, ważne jest dobranie przedmiotu do wieku dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza