Zabawki sensoryczne – czym kierować się przy ich wyborze?

Zabawki sensoryczne – czym kierować się przy ich wyborze?
Autor: Getty images

Zabawki sensoryczne są grupą zabawek, których celem jest stymulowanie rozwoju zmysłów - głównie dotyku, wzroku, słuchu oraz równowagi. Jakie zabawki sensoryczne wybrać dla dziecka i czym kierować się przy ich wyborze?

Zabawki sensoryczne wspomagają rozwój dzieci i stymulują ich zmysły. Wzrok, słuch czy dotyk biorą ogromny udział w procesie uczenia się. Odbierane przez zmysły bodźce docierają do ośrodkowego układu nerwowego niosąc informacje o otaczającym świecie, pozwalają poznawać go i uczyć właściwego reagowania na cechy i wymagania środowiska.

Zabawki sensoryczne mają na celu stymulowanie zmysłów dziecka, co wpływa na rozwój różnych funkcji motorycznych czy poznawczych. Warto więc kupować je dziecku, aby wspierać naukę jego umiejętności.

Spis treści:

  1. Zabawki sensoryczne – jak wpływają na rozwój?
  2. Zabawki sensoryczne – jakie wybrać dla dziecka?
  3. Zobacz nasze propozycje zabawek sensorycznych
  4. Zabawki sensoryczne – zakupić czy zrobić samodzielnie?

Zabawki sensoryczne – jak wpływają na rozwój?

Zabawki sensoryczne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, przede wszystkim dlatego, że coraz więcej mówi się o istocie rozwoju i stymulacji zmysłów u małych dzieci. Na rynku możemy spotkać wiele różnorodnych propozycji zabawek sensorycznych.

Wśród zabawek sensorycznych wyróżniamy takie, które przeznaczone do stymulacji zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, ale wiele z nich jest polisensoryczna i ma na celu integrację kilku zmysłów:

  • Zabawki stymulujące zmysł dotyku i czucia głębokiego to przede wszystkim wszelkiego rodzaju gryzaki, piłeczki sensoryczne (o różnym kształcie, wielkości i fakturze), gniotki, masy plastyczne (plastelina, ciastolina), piasek kinetyczny, książeczki sensoryczne stworzone z różnorodnych materiałów, gąbki, ścieżki sensoryczne, maty sensoryczne, tablice manipulacyjne.
  • Zabawki sensoryczne stymulujące zmysł wzroku to głównie książeczki kontrastowe, przestrzenne, kolorowe z dodatkiem różnych materiałów, zabawki wykonane z kolorowych i wzorzystych faktur, maty edukacyjne, kalejdoskopy, puzzle, układanki.
  • Zabawki sensoryczne do rozwijania zmysłu słuchu to wszelkiego rodzaju grzechotki, instrumenty (np. cymbałki, bębenki, dzwonki), książeczki dźwiękowe, zabawki z drobnymi elementami dźwiękowymi.
  • Zabawki sensoryczne rozwijające zmysł równowagi – są to koniki na biegunach, huśtawki, rowery (dla małych dzieci biegowy), karuzela, hulajnoga.

Czytaj: Zmysły niemowlaka: jak wspierać rozwój dziecka?

Zaburzenia integracji sensorycznej: co warto wiedzieć?

Zabawki sensoryczne – jakie wybrać dla dziecka?

Przy wyborze zabawki dla dziecka powinniśmy się kierować przede wszystkim jego wiekiem i możliwościami. Większość zabawek na półkach sklepowych znajduje się na specjalnych strefach według wieku rozwojowego. W przypadku niemowląt świetnie sprawdzą się książeczki kontrastowe, maty sensoryczne, piłki sensoryczne, gryzaki czy grzechotki.

Starszym dzieciom możemy zapewnić puzzle kilkunastoelementowe, stworzyć ścieżki sensoryczne lub tablice manipulacyjne, zaopatrzyć kącik zabawek w instrumenty, a także wszelkiego rodzaju masy plastyczne, które będą wspomagały rozwój dotyku, a także sprawność motoryki małej.

Oczywiście warto zastanowić się także nad funkcjonalnością tych zabawek – jeżeli chcemy wspomagać z pewnych przyczyn właśnie zmysł dotyku, wybierajmy takie zabawki, których zastosowanie będzie rozwiało właśnie tę sferę.

Niekorzystne będą dla dzieci we wczesnym dzieciństwie zabawki, które stymulują jednocześnie w dość intensywny sposób kilka zmysłów na raz – wydają nadmierne dźwięki, zmieniają kolory, świecą czy poruszają się. Nadmiar bodźców może wpływać niekorzystnie na samopoczucie dziecka.

Zadbajmy także o bezpieczeństwo malucha. Warto sprawdzić z jakich materiałów wykonane są zabawki, jaka jest ich jakość i czy posiadają atesty. Szczególnie w przypadku małych dzieci, które mają tendencję do wkładania zabawek do jamy ustnej. Niektóre materiały mogą także wywoływać reakcje alergiczne, dlatego tak ważny jest certyfikat i jakość wykonania.

Czytaj: Zabawki interaktywne: jakie zabawki edukacyjne warto kupić dzieciom? [TOP 10 zabawek]

Kalendarz rozwoju dziecka - śledź ważne etapy rozwoju twojego dziecka

Zobacz nasze propozycje zabawek sensorycznych

PIŁECZKI SENSORYCZNE z wypustkami Sensorky
PIŁECZKI SENSORYCZNE z wypustkami

Autor: Ceneo

Zestaw zawiera 5 piłeczek sensorycznych o różnych kształtach. Dzięki zastosowanej fakturze możesz w różnoraki sposób pobudzać receptory czuciowe dziecka. Dając mu piłkę do zabawy rozwijasz mięśnie dłoni i uczysz panować nad palcami. Dziecko doskonali tym samym koordynacje pomiędzy świadomym chwytaniem a widzeniem.

Puzzle sensoryczne 20 elementów Farma, Janod
Puzzle sensoryczne

Autor: Ceneo

Duży zestaw puzzli z 20 elementów. Ułożony z nich obrazek przedstawia życie na farmie krainie. Jej mieszkańców dziecko może poznać także sensorycznie – sierść czy skóra siedmiu zwierząt wykonane zostały z teksturowanych materiałów. Dotykanie różnorodnych tekstur imituje prawdziwe wrażenia empiryczne i rozwija dziecięcy zmysł dotyku. Wzbudza też dodatkowe zainteresowanie układanką.

Książeczka sensoryczna Dżungla
książeczka sensoryczna

Autor: Ceneo

Sensoryczna Książeczka Dżungla dedykowana jest niemowlątom. Jest bajeczką pełną wizualnych i dotykowych atrakcji.
Dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzają się mięciutkie książeczki z materiału. Książeczka Dżungla jest delikatna i kolorowa. Grzbiet książeczki to wygodny do chwytania pałąk na którym można włączyć grające melodie i migające światełko. Wygodne kółeczko pozwala zawiesić książeczkę w dowolnym miejscu.

Drewniana tablica sensoryczna - Kwiatki
Drewniana tablica sensoryczna

Autor: Ceneo

Zestaw ma wiele funkcji: pierwsze, co może robić maluch to obracać kwiatkiem i wesołym słoneczkiem. Następnie może bawić się trzema elementami, na których widzimy biedronki i pszczółki – elementy te są ruchome i dwustronne. Dziecko ma również możliwość przesuwania kaczek od jednej do drugiej strony, przy czym ćwiczy chwytanie i zdolności manulane. Ostatnim wyzywaniem, jakie czeka naszą pociechę, jest zabawa kolorowymi koralikami – podobnie jak w przypadku kaczuszek dziecko musi je przesuwać od lewej do prawej strony i odwrotnie.

Sensoryczna Pracownia Klickity od Fat Brain Toys
Sensoryczna Pracownia Klickity

Autor: Ceneo

Sensoryczna Pracownia Klickity od Fat Brain Toys to zabawka, którą dziecko będzie przy każdej zabawie na nowo odkrywało. Wszystkie części zabawki są ruchome, można je kręcić, przyciskać, klikać.

B-Kids sensoryczna tęczowa piłka
sensoryczna tęczowa piłka

Autor: Ceneo

Ta pika jest inspirowana wyglądem planety. Posiada kratery o różnych fakturach i kolorach. Kiedy pika zostanie wprowadzona w ruch aktywuje wesołe melodie i światełka, a kiedy przestanie si toczy wypowiada nazwy kolorów w języku angielskim.

Zabawki sensoryczne – zakupić czy zrobić samodzielnie?

Niewątpliwie zabawki sensoryczne są wartościowe pod względem edukacyjnym, a także są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Na rynku odnajdziemy mnóstwo ciekawych, kolorowych i pomysłowych produktów.

Natomiast wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Na stronach i blogach internetowych odnaleźć można wiele inspiracji do stworzenia własnej, funkcjonalnej zabawki sensorycznej.

Czytaj: Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2020

Agnieszka Jaszczuk
Agnieszka Jaszczuk
Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, także z wyzwaniami rozwojowymi. Ukończyła wiele kursów i szkoleń, które umożliwiają jej całościowo spojrzeć na rozwój dziecka.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE