5 ponadczasowych gier i zabaw. Znają je nawet nasi dziadkowie

2020-04-10 17:01

Jest kilka takich zabaw, w które bawili się nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Teraz, gdy dzieci zostały zmuszone pozostać w domu, warto przypomnieć sobie kilka z nich i pobawić się ze swoimi pociechami. Taki powrót do dzieciństwa to na pewno wspaniała przygoda dla rodziców i wiele radości dla dzieci.

5 ponadczasowych zabaw
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. W co bawiły się poprzednie pokolenia?
  2. 1. Domowa baza z koca i krzeseł
  3. 2. Zabawa w chowanego
  4. 3. Berek
  5. 4. Gra w statki
  6. 5. Gra w państwa i miasta

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci musiały radzić sobie bez komputera, a nawet bez telewizora, bo bajki pojawiały się w TV dosyć rzadko. Na wieczorynkę, która trwała zaledwie pół godziny trzeba było czekać cały dzień! Mimo to, rzadko można było usłyszeć z ich ust “Mamo, nudzi mi się”.

W co bawiły się poprzednie pokolenia?

1. Domowa baza z koca i krzeseł

Pamiętacie budowanie bazy z koca i krzeseł? Chyba każdy to robił! Najwyższy czas pokazać swojemu dziecku jaką wspaniałą przygodą jest samodzielne zbudowanie bazy. Wystarczy wziąć krzesła i duży koc lub narzutę. Krzesła posłużą za kolumny podtrzymujące ściany.

W bazie powinny być poduszki i sterta zabawek! Zobaczysz, że twoje dziecko nie będzie chciało opuścić swojej bazy nawet w nocy! Pozwól mu w niej zasnąć. Dla dziecka będzie to super frajda, a baza na długi czas będzie ulubionym miejscem do zabaw twojego malucha.

2. Zabawa w chowanego

Tej zabawy chyba nikomu nie trzeba przypominać. W chowanego najlepiej bawi się oczywiście na podwórzu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować tę zabawę w domu.

Ile osób tyle było różnych zasad, m.in: jedna osoba zakrywa oczy i liczy do 10, a reszta się chowa. Szukający po odliczeniu do 10, krzyczy "szukam" i zaczyna przeszukiwać pomieszczenie. Jak kogoś znajdzie biegnie szybko do wyznaczonego miejsca, aby "zaklepać" znaleziona osobą z okrzykiem "raz,dwa,trzy... i imię osoby".

Osoba chowająca może przechytrzyć szukającego i dobiec jako pierwsza do wyznaczonego miejsca i zaklepać się z okrzykiem "raz, dwa, trzy za siebie"

Im więcej "zaklepanych" osób, tym większy sukces szukającego!

Czytaj: Bajki na Netflixie. Top 10 bajek dla najmłodszych

3. Berek

Fajna zabawa, która pomoże rozruszać zarówno dzieci jak i rodziców. Przy Berku trzeba się porządnie wybiegać.

Na początku przygotujcie sobie troszkę miejsca. Tak jak w przypadku zabawy w chowanego, najlepiej bawić się na zewnątrz. Jednak możesz też zorganizować zabawę w domu, w największym pomieszczeniu, np. w salonie. Warto odsunąć stoliki, fotele itd. Następnie wybierzcie jedną osobę, która będzie berkiem.

Podstawowa odmiana tej zabawy to "ganiany", czyli Berek gania resztę i ta osoba, którą dotknie staje się nowym Berkiem.

Trudniejsza wersja to Berek murowany -  osoba, którą dotknie Berek musi zatrzymać się i stać w miejscu z szeroko rozstawionymi nogami. Odmurować może go inny uczestnik zabawy, poprzez przejście mu pod nogami.

Zabawa kończy się gdy Berek zamuruje wszystkich uczestników gry.

Czytaj: Przepis na bańki mydlane. Jak zrobić trwałe bańki mydlane?

4. Gra w statki

Gra w statki to zabawa, do której nie potrzeba nic oprócz kartki i długopisu. W statki najlepiej grać w dwie osoby. Na kartce narysuj dwie plansze. Patrz poniżej:

Gra w statki
Autor: Getty Images

Gracze muszą ustalić liczbę statków, np. jeden czteromasztowiec, dwa trzymasztowce, 3 dwumasztowce i cztery jednomasztowce. Jeden maszt odpowiada jednej kratce na kartce. Na polu po lewej stronie gracz zaznacza swoje statki w pionie lub w poziomie. Natomiast w drugiej tabelce zaznacza trafione statki przeciwnika.

Gra polega na odgadnięciu położenia wszystkich statków przeciwnika. Np. osoba zaczynająca mówi: C2 - jeśli jest to część statku przeciwnika, mówi on - trafiony. Jeśli na tym polu jest jednomasztowiec, przeciwnik mówi trafiony-zatopiony. Jeśli jednak w tym miejscu nie ma statku, mówi - pudło.

Współrzędne statków podawane są naprzemiennie, chyba, że ktoś trafi w jednomasztowiec lub część statku przeciwnika. Wygrywa ten, kto pierwszy zatopi statki przeciwnika.

5. Gra w państwa i miasta

Gra w państwa i miasta to nie tylko dobra zabawa, a przede wszystkim zajęcie edukacyjne! Dziecko podczas niej poszerza swoją wiedzę, przede wszystkim na temat geografii, ale nie tylko.

W państwa i miasta można grać cała rodziną. Nie ma limitu osób, a do gry tak jak w przypadku statków wystarczą kartki i długopisy.

Zasady: dzielimy kartkę papieru na kilka kolumn, np.6. Każda kolumna odpowiada jednej kategorii. Podstawowymi są: państwo, miasto, zwierzę, roślina, rzecz, dodatkowo mogą być kategorie takie jak kolor, , rzeki, marka samochodu, sławna osoba itd.

Możesz też pobrać gotową planszę do gry w wygodnym formacie pdf

Jak już przygotujecie kartkę z kategoriami czas na rozpoczęcie gry! Wskażcie jedną osobę, której zadaniem będzie po cichu (w myślach) przeliterowanie alfabetu, rozpoczynając od głośnego wymówienia XYZ, aby dać znać pozostałym graczom, że za chwilę rozpocznie literowanie alfabetu.

Druga, również wskazana na początku osoba, musi powiedzieć STOP. Literujący oznajmia reszcie, na jakiej literze zakończył literowanie. To od tej litery muszą rozpoczynać się wyrazy z każdej kategorii, np. na literę B: państwo - Belgia, miasto: Berlin, zwierzę: byk, roślina: bratek, kolor: brąz.

Pierwsza osoba, która wypełni wszystkie kategorie, mówi "Stop" i zaczyna liczyć do 10. Gdy skończy, wszyscy gracze muszą zakończyć wpisywanie. Zaczyna się sprawdzanie wyników. Jeśli państwo wpisała tylko jedna osoba, a pozostali gracze nie wypełnili tej kategorii, otrzymuje ona 15 punktów. Jeśli wszyscy gracze wpisali różne państwa - każdy otrzymuje po 10 punktów. Jeśli państwa się powtarzają, gracze, którzy wpisali takie same nazwy otrzymują po 5 punktów.

Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów.

Czytaj: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza