Boisz się, że dziecko wywieje na środek morza? Zrób tę jedną rzecz

2024-06-20 12:31

Wakacje chętnie spędzamy nad wodą, a jak woda to i różnego rodzaju dmuchańce. Dla dzieci to wielka frajda, dla rodziców - kolejny powód do stresu. Z jednej strony chcemy, aby dobrze się bawiły, a z drugiej martwimy się, że wykoziołkują lub wypłyną na otwartą wodę. Zamiast się denerwować, sprawdź jedną rzecz.

Boisz się, że dziecko wywieje na środek morza? Zrób tę jedną rzecz
Autor: Getty Images Boisz się, że dziecko wywieje na środek morza? Zrób tę jedną rzecz

Będąc nad polskim morzem (ale nie tylko tu) możemy obserwować dzieci i dorosłych pływających na dmuchańcach - to materace, fikuśne koła do pływania, pontony i inne sprzęty. Młodsi często bawią się blisko brzegu, ci starsi pozwalają sobie na beztroskie dryfowanie. Czasem wystarczy chwila, aby znaleźć się dalej niż chcemy. A dziecko, które oddaliło się od brzegu to koszmar wielu rodziców. Jak tego uniknąć?

Zanim pozwolimy dziecku pobawić się w wodzie (ale i zanim same zdecydujemy się na chwilę relaksu na dmuchanym materacu), sprawdźmy jedną rzecz.

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Dziecko chce pływać na dmuchańcu? Sprawdź to, wchodząc na plażę

Ane Piżl to ratownica medyczna i specjalistyczna, która swoją wiedzą dzieli się m.in. na instagramowym profilu @ane_ratownica. Woda to temat jej bliski, nie tylko w związku z ratownictwem morskim czy fundacją Safe Water Safe Land, której jest prezeską, ale i kitesurfingiem, który również jest czymś, co nierozłącznie kojarzy się z Ane.

Ratownica opowiadała już o prądach wstecznych, jedna z najnowszych rolek na jej profilu również związana jest z otwartą wodą - dotyczy tego, aby nie dać wynieść się w morze. "Wchodząc na plażę, oceń wiatr i prądy" - czytamy w opisie nagrania.

Rolka zaczyna się od koszmaru rodzica - kolorowego kółka w kształcie jednorożca "wyławianego" na środku niczego. Ane Piżl dzieli się wskazówkami, które pozwolą nam uniknąć podobnej sytuacji. Musimy pamiętać o prądach wstecznych, ale to nie one są bohaterem nowego nagrania. Druga rzecz to kierunek wiatru - i to na nim skupia się w swoim poście ratownica.

Wchodząc na plażę, zobacz skąd wieje. Jeżeli wiatr wieje od lądu w stronę wody, to zrezygnuj tego dnia z zabawy na dmuchanych zabawkach

- wskazuje Ane Piżl.

Jak podkreśla, na lądzie może nam się wydawać, że wiatr jest słaby, w wodzie coraz gwałtowniej będzie znosić nas od brzegu. Lepiej nie ryzykować.

Jak ocenić, z której strony wieje wiatr? Specjalistka wskazuje, że powinnyśmy stanąć nosem pod wiatr. To, skąd wieje, możemy sprawdzić np. przesypując piasek.

Zasada jest prosta, jeżeli stojąc nosem pod wiatr widzisz wodę, to znaczy, że wieje dobrze - wieje znad morza w stronę lądu

- podkreśla ratownica.

Jeśli stoimy nosem pod wiatr i mamy przed sobą wydmy i plaże, lepiej zrezygnować z kąpieli i wybrać jakąś inną aktywność.

Co można robić z dzieckiem na plaży? Oprócz budowania zamków z piasku, możecie pograć w bule, puszczać latawce, zbierać muszelki lub bursztyny - wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest mały człowiek, czy na plaży jest duży tłum i jakie naturalne atrakcje oferuje. Na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Przeczytaj także: Aż 36 miejscówek z Polski na liście najczystszych plaż. Błękitne Flagi rozdane

Quiz. Wakacje nad morzem, czyli Bałtyk z przymrużeniem oka. Rozwiąż test i sprawdź, czy plażowanie nie ma przed tobą tajemnic

Pytanie 1 z 10
Przenośna składana ścianka służąca do budowy grodu na piaskach, niezbędna na plaży to: