Rękawki do pływania i koła dmuchane - jak wybrać bezpieczne akcesoria do pływania?

2021-07-12 14:37

Zabawki do pływania, czyli rękawki i koła ratunkowe to konieczny sprzęt w czasie wakacji nad wodą. Nie wszystkie zabawki na plażę są jednak bezpieczne, o czym przekonuje Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak kupować zabawki na plażę?

Rękawki do pływania i koła ratunkowe - jak wybrać bezpieczne akcesporia do pływania?
Autor: Getty images Jak wybrać bezpieczne akcesporia do pływania?

Spis treści

  1. Rękawki do nauki pływania - jakie kupować?
  2. Które rękawki i koła są bezpieczne?
  3. Zobacz galerię rękawków do pływania i kół dmuchanych

Latem kupujemy naszym dzieciom zabawki, którymi chętnie bawią się w wodzie. To rękawki czy koła dmuchane, które pomagają maluchom w nauce utrzymywania się na wodzie i pływania. Na co należy zwracać szczególną uwagę, kupując dziecku tego typu akcesoria do pływania?

Rękawki do nauki pływania - jakie kupować?

Małe dzieci z dużą radością korzystają z akcesoriów, które pozwoli im utrzymać się na powierzchni wody. Ważne jest, aby jego rozmiar był odpowiednio dobrany do wieku i wzrostu dziecka. Starsze maluchy, zwłaszcza te chcące nauczyć się pływać, dobrze jest wyposażyć w dmuchane rękawki nakładane na przedramię.

- W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy zabawki do nauki pływania – bo o tego typu zabawkach rozmawiamy – posiadają instrukcje bezpiecznego użytkowania - tłumaczy Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Wielu producentów nie spełnia tego wymogu, czego dowodzi ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej.

Kupując rękawki czy koła do nauki pływania, warto pamiętać o tym, aby używać sprzętu zgodnie z przeznaczeniem. Na przykład, że siedziska pływackie służą do oswojenia się dzieci do 3. roku życia z wodą, a urządzenia do trzymania (np. deski) – doskonaleniu umiejętności pływackich.

Czytaj również: Akcesoria do nauki pływania - koniecznie zabierz je ze sobą na wakacje

Wrzucanie niemowlęcia do basenu to zły pomysł na naukę pływania!

Gadżety na plażę: co przyda się dzieciom na wakacjach? Kup przydatne gadżety

Które rękawki i koła są bezpieczne?

Rzadko myślimy o akcesoriach do pływania pod kątem bezpieczeństwa – rękawki i koła są one kolorowe i przyciągają wzrok najmłodszych, a w okresie wakacji często ulegamy namowom naszych dzieci. Tymczasem należy postawić przede wszystkim na rozsądek. Rodzice nie powinni kierować się atrakcyjnym wyglądem gadżetów skierowanych do najmłodszych.

Rękawki do nauki pływania nie są zabawkami, nie powinny zatem sprawiać takiego wrażenia, dlatego powinny być choćby pozbawione kolorowych nadruków. Dziecko uczące się pływać musi być dobrze widoczne, stąd też najlepiej, gdy rękawki czy koła dmuchane będą miały jaskrawe barwy.

Do produktu powinna być dołączona instrukcja obsługi, a na powierzchni urządzenia musi znajdować się nieusuwalny i widoczny w trakcie użytkowania nadruk z ostrzeżeniami w języku polskim np. OSTRZEŻENIE – NIE CHRONI PRZED UTONIĘCIEM.

Co jeszcze możemy sprawdzić, by mieć pewność, że kupujemy sprzęt bezpieczny dla naszego dziecka? - Warto spojrzeć na konstrukcję produktu, kontrolując jego jakość, np. krawędzie i narożniki nie powinny być ostre, zawór powietrza nie powinien wystawać więcej niż 5 mm nad powierzchnię urządzenia gotowego do użycia. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej - tłumaczy Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz galerię rękawków do pływania i kół dmuchanych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza