Dekoracje z dyni dla dzieci. 5 pomysłów na ozdoby z dyni idealne na Halloween

2022-10-18 10:33

Sezon na dynie trwa. To dobra okazja, by nie tylko wprowadzić dynię do swojej kuchni, ale również wykorzystać to warzywo w jesiennej dekoracji swojego domu. Oto najlepsze dekoracje z dyni dla dzieci.

Dekoracje z dyni dla dzieci. 5 pomysłów na ozdoby z dyni
Autor: Getty images Dekoracje z dyni dla dzieci. 5 pomysłów na ozdoby z dyni

Dynie to bardzo przyjemny i inspirujący materiał na dekoracje. Idealnie wpisuje się w jesienny klimat, więc warto ją wykorzystać jako ozdobę np. domu. Dynia mocno kojarzy się również z Halloween, więc możliwości jej zastosowania mogą być jeszcze bardziej kreatywne.

Jeśli chcemy wykorzystać dynię do zrobienia jesiennej bądź halloweenowej dekoracji domu, najlepiej jest jednocześnie zaplanować dyniową potrawę np. zupę. Pozwoli nam to w pełni wykorzystać potencjał tego warzywa – miąższ będzie składnikiem obiadu, a wydrążona dynia posłuży nam za materiał do pracy. Oto propozycje dekoracji z dyni.

Spis treści

  1. Dekoracje z dyni dla dzieci: klasyczny lampion na Halloween
  2. Lampion nawiercany
  3. Lampion drążony foremkami do ciastek
  4. Dyniowe główki
  5. Kompozycja dyniowa przed dom

Dekoracje z dyni dla dzieci: klasyczny lampion na Halloween

Halloween w naszym kraju staje się coraz bardziej popularnym świętem. Wiele szkół i przedszkoli organizuje halloweenowe bale, a wieczorem coraz częściej do naszych drzwi pukają grupy przebranych dzieci krzyczące „cukierek albo psikus!”.

Wraz z Halloween przyszedł do nas również zwyczaj wycinania lampionów z dyń. Te Halloweenowe lampiony zwykle mają postać upiornych masek. Wycięcie takiego lampionu jest proste i do zabawy można zaprosić dzieci.

Najpierw odkrawamy górną część dyni i po odsłonięciu wnętrza, wybieramy cały miąższ. Wspólnie z dzieckiem drążymy dynię metalową łyżką. Gdy dynia w środku będzie pusta, rysujemy na niej kontury upiornej maski, a następnie wycinamy po nich fragmenty dyni ostrym nożem.

Tę czynność musi wykonać dorosły. Do wyciętej dyni wkładamy zapalony wkład do świeczki (tzw. tea light) i przykrywamy odciętą na początku górną częścią dyni. Taki lampion można w Halloween postawić np. w oknie.

Zobacz, jak przygotować dynie na Halloween

Lampion nawiercany

Bardziej pracochłonnym, choć też i spektakularnym jest lampion ażurowy. Lampion taki świetnie sprawdzi się jako ozdoba stołu. Do jego wykonania będziemy potrzebować wiertarki lub wkrętarki.

Na wydrążonej dyni rysujemy zarys jakiegoś kształtu np. kwiatów, a następnie na liniach wywiercamy w pewnej odległości od siebie małe otwory. Taki dziurkowany wzór robi wrażenie szczególnie wtedy, gdy do środka włożymy świecę bądź małe ledowe lampki. Wówczas ażurowy wzór będzie odbijał się pięknym światłem na ścianach.

Lampion drążony foremkami do ciastek

Dynie świetnie nadają się na różnego typu lampiony, bo w takiej formie szybko nie więdną i cieszą oko nawet kilka tygodni. Jeśli chcemy z dyni zrobić nietypowy lampion, który będzie przyjemną ozdobą naszego ogrodu lub domu, możemy do tego użyć metalowych foremek do ciastek.

Takich samych, jak używamy przy robieniu świątecznych pierniczków. Tak jak w przypadku każdego lampionu, dynię najpierw dobrze drążymy i gdy już jest pusta w środku, przeciskamy przez jej ścianki metalowe foremki tak, by wycinały w dyni różne kształty. Czynność ta wymaga użycia siły, ale można sobie pomóc np. uderzając w foremkę młotkiem.

Czytaj również: Prace plastyczne jesień. 5 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Nie chcesz, aby dziecko brało udział w Halloween? Sprawdź, jak je przekonać

Słodycze na Halloween: 5 sprawdzonych przepisów na przekąski!

Dyniowe główki

Z dyni można wykonać również zabawne główki. To świetna ozdoba na halloweenowy bal dla dzieci, ale również jako dekoracja np. sali przedszkolnej.

Wykonanie takiej dyniowej głowy jest proste i nie wymaga używania ostrych narzędzi, dlatego do pracy warto zaangażować dzieci. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Możemy zrobić z dyni głowę ulubionego bajkowego bohatera.

Przy pomocy farb plakatowych malujemy całą dynię, by nadać jej pożądany wygląd. Z dyni można w ten sposób stworzyć zabawnego żółtego emotikona, jednorożca czy sowę. Jeśli chcemy mieć zabawną ozdobę na Halloween, możemy dynię owinąć bandażem i dokleić lub namalować oczy.

Kompozycja dyniowa przed dom

Czasem najpiękniejsze ozdoby to po prostu czysta natura. Zrobienie jesiennej kompozycji nie jest trudne – wymaga od nas tylko zebrania różnych darów jesieni. Kompozycja z dyni, szyszek, kasztanów, wrzosów świetnie sprawdzi się przed wejściem do domu, pięknie też udekoruje nasz balkon czy ogród.

Na taką dekorację najlepiej wybrać duże dynie różnej wielkości, w rozmaitych kolorach. W połączeniu z doniczkami z wrzosem oraz rozsypanymi kasztanami i szyszkami stworzy jesienne dzieło sztuki. Po prostu kwintesencja jesieni tuż przed naszym domem.

QUIZ: Ile wiesz o dyniach?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi dynia?
Dynie