Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora - sposoby na pokonanie nudy w domowym zaciszu

2022-07-29 12:14

Zabawy dla dzieci w domu to rozwiązanie nie tylko na niepogodę, ale również doskonała forma wspólnego spędzania czasu. Podpowiadamy, jak bawić się z dzieckiem, aby kreatywnie spędzić czas w rodzinnym gronie. Sprawdźcie propozycje zabaw idealne dla 2-3 latków!

Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora - sposoby na pokonanie nudy w domowym zaciszu
Autor: Getty images Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora - sposoby na pokonanie nudy w domowym zaciszu

Jeśli nie chcemy, aby dzieci nudziły się w domu, warto wspólnie z nimi spędzić czas na zabawach. Może to być wieczór czy weekend pełen zabaw. Oczywiście pomysły na zabawy dla dzieci w domu można wykorzystać bez względu na pogodę i porę roku.

Dzieci nie lubią monotonii i szybko protestują, jak tylko zabawa przestaje być atrakcyjna. Najczęściej spędzamy czas z dzieckiem, sięgając po typowe rozwiązania jak rysowanie, układanie puzzli, gry planszowe, czytanie książeczek czy w końcu oglądanie bajek. Rodzicom czasem wyczerpują się pomysły, dlatego prezentujemy ciekawe zabawy dla dzieci w domu. 

 Zobacz także: Stare dobre seriale dla dzieci - co warto pokazać dziecku?

Spis treści

  1. Zabawy dla dzieci w domu - grzechotki zrób to sam
  2. Zabawa w chowanego 
  3. Domowe zabawy - kręgle
  4. Zabawy z dzieckiem w domu - śpiewanie na ekranie telefonu
  5. Figurki z kasztanów
  6. Zabawa z dzieckiem w domu dla wytrwałych - domowy zespół
  7. Malowanie farbami
  8. Przesypywanie ziaren
  9. Uśmiechnięte buźki 
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Zabawy dla dzieci w domu - grzechotki zrób to sam

Grzechotki wykonane samodzielnie w domu będą doskonałym pomysłem na zabawę z niemowlakiem.

Do ich wykonania potrzebne będą butelki po wodzie mineralnej, najlepiej małe. Do każdej butelki wsyp wspólnie z dzieckiem ziarna. Doskonale sprawdzi się soczewica, fasola, groch czy ryż. Następnie zakręć butelkę. Dziecko z pewnością zajmie się nową zabawką i może wykorzystać ją w bardzo kreatywny sposób. 

Przeczytaj również: Zabawy dla dwulatka. W co się bawić z dwulatkiem?

Zabawa w chowanego 

Jest to bardzo prosta zabawa. Wybieramy kilka zabawek, możemy wziąć te, które dziecko lubi najbardziej. Po kolei ukrywany jedną z zabawek i próbujemy dowiedzieć się od malucha, której brakuje. Zabawa, która pozornie wydaje się bardzo prosta rozwija w dziecku logiczne myślenie i uczy obserwacji.

Przeczytaj również: Jak odciągnąć dziecko od smartfonu i tabletu?

Domowe zabawy - kręgle

Kręgle możemy kupić w sklepie z zabawkami lub zrobić je samodzielnie. Wystarczy sześć butelek po wodzie. Możemy wlać do nich wodę z kolorowymi barwnikami lub wsypać piasek. Oczywiście potrzebna będzie też kula, którą może być zwyczajna piłka. Ustawiamy kręgle na podłodze i próbujemy przewrócić je za pomocą piłki.

Jak tylko zademonstrujemy dziecku, na czym polega zabawa, z pewnością będzie chciało jak najszybciej spróbować samodzielnie strącić butelki za pomocą piłki. 

Zabawy z dzieckiem w domu - śpiewanie na ekranie telefonu

Dzieci często uwielbiają chwalić się swoimi umiejętnościami artystycznymi. Śpiewają, tańczą, opowiadają historie, często zmyślone. Ciekawą formą zabawy z dzieckiem może być nagranie takiego występu np. za pomocą telefonu, a następnie zaprezentowanie go dziecku.

Będzie bardzo zadowolone i zabawa z pewnością na jednym odtworzeniu się nie skończy. Możemy również nagrać głośny śmiech dziecka podczas zabawy i następnie pokazać go maluchowi, który powinien rozpoznać się na nagraniu.

Figurki z kasztanów

Jesienią możemy wykorzystać do zabawy kasztany lub żołędzie. To ciekawa, kreatywna i rozwijająca wyobraźnię zabawa. Do jej przygotowania potrzebne będą kasztany, żołędzie i zapałki. Z ich pomocą możemy tworzyć figurki zwierząt, ludziki czy abstrakcyjne przedmioty, oczywiście jeśli tylko pozwolimy dziecku puścić wodze fantazji.

Przeczytaj też: Baw się i odpoczywaj.10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

Zabawa z dzieckiem w domu dla wytrwałych - domowy zespół

Jedna z najstarszych form zabawy. Wystarczy wyciągnąć z szafek garnki, metalowy druszlak, wiaderko do piasku, plastikowe miski czy puste kartoniki i butelki po produktach spożywczych. Do zabawy potrzebna będzie też łyżka drewniana lub plastikowa. Wystarczy, że wręczysz maluchowi łyżkę, a on już będzie wiedział, co z nią zrobić. Taka forma kreatywnej zabawy z pewnością przypadnie do gustu malcowi, a dodatkowo odkryje on nowe dźwięki. 

Malowanie farbami

Malowanie farbami to jedna z czynności, które dzieci uwielbiają. Do zabawy zamiast pędzli możesz użyć gąbki kosmetycznej. Dziecko nabiera na gąbkę trochę farby plakatowej i maluje nią po papierze. W ten sposób możecie stworzyć tradycyjny obrazek przedstawiający np. drzewa, chmury czy słońce, lub abstrakcyjne dzieło sztuki wykonane przez malucha.

Przeczytaj również: Dlaczego aktywność ruchowa jest tak ważna?

Przesypywanie ziaren

Interesująca zabawa, która pobudza wyobraźnię, ale wymaga od rodziców trochę cierpliwości. Przygotowujemy dwie lub trzy miseczki i wsypujemy  do nich np. fasolę, groch i czerwoną soczewicę. Następnie pozwalamy dziecku na przesypywanie ziaren z jednej miski do drugiej za pomocą łyżki lub rączek. Po zabawie możemy wspólnie z maluchem posprzątać ziarna np. za pomocą odkurzacza. 

Zobacz także: Twoje dziecko to robi? Oto 6 niebezpiecznych zabaw

Uśmiechnięte buźki 

Pacynki można kupić gotowe w sklepie z artykułami dla dzieci. Jednak jeśli nie posiadasz ich w domu, nic straconego, możesz wykonać je samodzielnie. Wystarczy narysować buźki na palcach za pomocą flamastra lub markera. Teraz możesz zaprezentować dziecku rozmawiające ze sobą buźki-palce, które opowiadają ciekawe historie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza