4-latka często spadała z łóżka. Okazało się, że to sygnał ostrzegawczy śmiertelnej choroby

2023-12-13 11:29

4-letnia dziewczynka zaczęła coraz częściej spadać z łóżka. Zaniepokojona mama nie chciała wierzyć, że z jej dzieckiem dzieje się coś złego. Badania potwierdziły jednak najgorsze obawy.

Dziewczynka w szpitalu
Autor: Getti Images/Screen/Facebook/@Daily Mail 4-latka często spadała z łóżka. Okazało się, że to sygnał ostrzegawczy śmiertelnej choroby

45-letnia  Lisa Provart, mama siódemki dzieci z Cheshire w Anglii, zauważyła dziwny objaw u swojej 4-letniej córki. Mała Imogen zaczęła spadać regularnie z łóżka latem 2020 roku, ale towarzyszyły temu jeszcze inne objawy. Konsultacje u lekarzy niczego nie wykazały. Wszystko zmieniło się, gdy dziewczynka doznała nagłego ataku padaczki. Diagnoza okazała się druzgocąca.  

Historię 4-letniej Imogen opisał Daily Mail.

Zobacz także: Mama wylicza, co zwiastowało białaczkę u 2-letniej córeczki. Diagnoza przyszła miesiąc po świętach

Spis treści

  1. Pierwszy sygnał ostrzegawczy
  2. "To było straszne, cały mój świat się zawalił”
  3. Guz mózgu, którego nie można wyciąć
Skalpel: Pan Andrzej nie miał żadnych objawów, ale chirurg znalazł dwa guzy. "Czasami tylko źle się czułem"

Pierwszy sygnał ostrzegawczy

Lato 2020 roku było zupełnie inne dla małej dziewczynki. 4-latka nie zachowywała się, jak dawniej. Stała się bardziej marudna, nie chciała się bawić, szczypała, gryzła, a dodatkowo doszły problemy zdrowotne. Imogen miała problem z zaparciami, trudności z poruszaniem się i częściej chorowała.

Rodzice tłumaczyli sobie problemy z chodzeniem złamaną nogą trzy miesiące wcześniej. Liczne zmiany w zachowaniu i zdrowiu córki zaczęli jednak konsultować ze specjalistami. Każdy z nich podkreślał, że zmiana zachowania może być spowodowana młodszą siostrą, która urodziła się 7 tygodni wcześniej.

„Maluchy cofają się, gdy rodzą się dzieci” – mówili kobiecie lekarze.

To samo powtarzały pielęgniarki środowiskowe. Na problemy z chodzeniem lekarz zalecił zmianę obuwia na bardziej odpowiednie.

Kilka tygodni później po jednym z upadków z łóżka dziewczynka miała silny napad padaczki i trafiła do szpitala.

Tomografia komputerowa potwierdziła najgorsze.

"To było straszne, cały mój świat się zawalił”

Lisa przyznała w rozmowie z Daily Mail, że czuła, niemal wiedziała, że coś znajdą w głowie jej małej córeczki.

Tomografia komputerowa potwierdziła najgorsze obawy. U dziewczynki wykryto guza mózgu.

– To było straszne, cały mój świat się zawalił. Wszystko zmieniło się w jednej chwili i chciałam zniknąć – mówi Lisa.

Przyznała, że choroba dziecka w takiej sytuacji staje się wszystkim. Co więcej, jest tak wiele pytań, na które rodzice nie znają odpowiedzi.

Po wstępnych badaniach dziewczynka została natychmiast skierowana do szpitala Stepping Hill w Stockport. 4-letnia Imogen była bardzo niespokojna i przerażona. Rodzice myśleli, że dziewczynka doznała udaru mózgu.

– Nie chciała się do nikogo zbliżać, a w miarę upływu czasu lekarze musieli ją uspokajać, aby ją leczyć – opowiada mama dziewczynki.

Guz mózgu, którego nie można wyciąć

Imogen spędziła w szpitalu 20 dni. Lekarze potwierdzili, że to guz torbielowaty – wypełniony płynem. Wyjaśniono, że tego typu guzy mogą rozwinąć się w dowolnym miejscu w ciele. Większość z nich nie jest nowotworowa, ale w przypadku Imogen rozwinął się w raka.

Co więcej, guza Imogen nie można bezpiecznie usunąć ze względu na jego lokalizację. Znajduje się w pobliżu podwzgórza, części mózgu, która kontroluje hormony. Jedynym sposobem leczenia jest systematyczny drenaż cysty i leki hormonalne.

Guz dziewczynki uciska dodatkowo nerw wzrokowy, przez co Imogen nie widzi na jedno oko.

Od czasu diagnozy Imogen przeszła 15 operacji w tym drenaż torbieli, który jest wykonywany regularnie.  Cały czas jest pod opieką lekarzy i poddawana badaniom całego ciała, aby monitorować guza. Miała już około 80/90 tomografii komputerowych.

– Ona absolutnie tego nienawidzi, ale radzi sobie z tym. Jest taka odważna. Obawiam się jednak o jej przyszłość. Zawsze będzie potrzebowała pełnego wsparcia i opieki – mówi w wywiadzie Lisa.

Podkreśla jednocześnie, aby nie bagatelizować żadnych objawów u dzieci, które nas niepokoją lub dziwią.

Źródło: dailymail.co.uk

Czytaj także: Najczęstsze choroby genetyczne u dzieci - czy słyszałaś o nich?

Choroby neurologiczne u dzieci. Jakie to choroby i jak się objawiają?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza