Padaczkę u niemowląt trudno rozpoznać. Mama nagrała film, by pokazać objawy

2023-01-19 12:15

Padaczka kojarzy się najczęściej z atakiem drgawkowym i nagłym upadkiem. W przypadku niemowląt i małych dzieci może jednak objawiać się zupełnie inaczej. Ta mama postanowiła nagrać niepokojące objawy swojego synka. Wcześniej była ignorowana przez lekarzy, którzy uważali, że jest on po prostu zmęczony.

Niemowlę
Autor: Scree/ YouTube/ @CatersVideo Tak wygląda padaczka u niemowląt. Mama nagrała film, by pokazać objawy

Padaczka u dzieci może dawać zupełnie inne objawy niż u osób dorosłych. Niekiedy jednak trudno ją od razu zdiagnozować. Nie zawsze też lekarze uznają nasze obawy za zasadne. Uspokajają i tłumaczą, że nic poważnego się nie dzieje.

Lisa nie dała się przekonać. Była zdania, że z jej synkiem dzieje się coś złego. Postanowiła nagrać objawy, które wydają jej się groźnym schorzeniem. Miała rację. Po zobaczeniu tego filmu przez lekarzy, szybko znaleziono przyczynę. U małego Benji zdiagnozowano padaczkę.

Film został udostępniony na YouTube @CatersVideo, aby zwiększyć świadomość rodziców i pokazać, jak może wyglądać padaczka u najmłodszych.

Zobacz także: Najczęstsze choroby genetyczne u dzieci — czy słyszałaś o nich?

Pierwsza pomoc u niemowlaka – utrata przytomności i brak

Czym jest padaczka?

Padaczka to choroba neurologiczna, która polega na tymczasowym zakłóceniu komunikacji między neuronami. Podczas ataku pojawia się nagły wzrost aktywności elektrycznej w danym obszarze mózgu.

Objawy padaczki mogą być bardzo różne. Podczas silnych napadów mięśnie chorego napinają się, głowa odgina się do tyłu i pojawiają się drgawki. Istnieją jednak przypadki, że osoba tylko zastyga w bezruchu i traci kontakt z otoczeniem.

W przypadku niemowląt i małych dzieci drgawki najczęściej w ogóle nie pojawiają się przy padaczce. Niekiedy trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą.

Tak może wyglądać padaczka u dzieci

Jak wygląda padaczka u niemowląt? Na nagraniu od Lisy możemy zobaczyć, jak dziecko przewraca oczami, napina nagle mięśnie i przenosi wzrok na sufit. Przez cały ten czas jest przytomny, nie płacze i nie marudzi.

W ciągu trwania nagrania ataki pojawiają się wielokrotnie.

Szybka diagnoza padaczki

Istotne jest, aby chorobę szybko zdiagnozować i wdrążyć odpowiednie leczenie. Częste napady mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Niekorzystnie wpływają na rozwój poznawczy dziecka. Mogą również przyczynić się do cofnięcia w rozwoju i zahamowaniu mowy.

Dziwne wyginanie ciała, przewracanie oczami lub intensywne mruganie, to coś, z czym nie spotykamy się na co dzień. Jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy u dziecka, warto skonsultować je ze specjalistą. Niektórzy lekarze sami zalecają, aby nagrywać objawy choroby swoich dzieci. Jak widać takie działanie może bardzo pomóc.

Czytaj także: Czy można i warto przyspieszać rozwój dziecka? Zobacz, jak robić to mądrze

Nie bagatelizuj — te zachowania małego dziecka powinny budzić niepokój