Czy moje dziecko jest poważnie chore? 10 czerwonych flag, które powinien znać każdy rodzic

2023-04-04 16:22

Który rodzic choć raz nie zastanawiał się, na ile poważna jest choroba jego dziecka? Gdy maluch choruje, to normalne, że boimy się o jego zdrowie. Zdarza się, że tłumaczymy sobie własne lęki, próbując się uspokoić. I słusznie, bo to ważne, by nie wpadać w panikę. Tym bardziej warto wiedzieć, które objawy rzeczywiście świadczą o tym, że z dzieckiem dzieje się coś bardzo złego i trzeba bezzwłocznie jechać do lekarza.

chore niemowlę
Autor: Getty Images Jak rozpoznać, że dziecko jest poważnie chore?

Każdy rodzic martwi się, gdy jego pełne energii dziecko, zaczyna chorować. Zdarza się, że lekarz mówi nam o rozwijającej się infekcji, którą póki co, należy leczyć objawowo. Ale my po powrocie do domu mamy złe przeczucia i widzimy, że maluch zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, gdy jest chory. 

Nie ma w takiej sytuacji nic bardziej uspokajającego niż racjonalna wiedza i świadomość objawów, które rzeczywiście są groźne. 

Dowiedz się: Od małej plamki na ciele do hospitalizacji dziecka w 12 h - jak rozpoznać zagrożenie?

Co męczy niemowlaka?

Dowiedz się: Łagodna ospa córki nagle zmieniła się w horror. "Jej oczy wykręciły się do góry, zesztywniała"

Gdy dziecko zaczyna wyglądać na bardziej osłabione chorobą niż zwykle lub gdy pierwszy raz mierzymy się z czymś więcej niż tylko z "katarkiem", w głowie rodzica mogą namnażać się czarne scenariusze. Zapalają się czerwone lampki. Tyle w końcu mówi się o sepsie, czy zapaleniu opon mózgowych. Zamiast panikować, dobrze jest znać objawy, które rzeczywiście świadczą o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Zawsze udaj się do specjalisty, gdy:

  • gorączka pojawi się u dziecka poniżej 3. miesiąca życia,
  • dziecko jest tak senne, że nie ma z nim kontaktu, jakby traciło przytomność,
  • maluch ma wysypkę, która nie blednie pod naciskiem,
  • zauważysz zapadnięte lub uwypuklone ciemiączko
  • dziecko doznało napadu padaczkowego lub drgawek gorączkowych,
  • zauważysz objawy odwodnienia, jak suchy język,
  • dziecko ma trudności w oddychaniu,
  • skóra jest blada z występującymi plamami lub tzw. marmurkową skórą (przy jednoczesnych innych objawach choroby).

Właśnie takie symptomy w pierwszej kolejności sprawdza lekarz, gdy przychodzi do niego mały chory pacjent. Kontrola koloru skóry w poszukiwaniu ewentualnych wybroczyn, stan ciemiączka, czy wykluczenie sztywności karku - to jedne z głównych etapów diagnostyki mającej na celu szybkie wykrycie poważnej chorobę u malucha. 

Objawy te, w swoim wideo pokazuje też ratowniczka medyczna z kanału @tinyheartseducation. Wiele z wymienionych "czerwonych flag" dla rodzica jest wprost nie do przeoczenia. Warto więc wiedzieć, że trudności w oddychaniu to nie zwykły przyspieszony oddech występujący zazwyczaj przy gorączce, a coś, co widać u dziecka "gołym okiem".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza