Czy moje dziecko jest poważnie chore? 10 czerwonych flag, które powinien znać każdy rodzic

2023-04-04 16:22

Który rodzic choć raz nie zastanawiał się, na ile poważna jest choroba jego dziecka? Gdy maluch choruje, to normalne, że boimy się o jego zdrowie. Zdarza się, że tłumaczymy sobie własne lęki, próbując się uspokoić. I słusznie, bo to ważne, by nie wpadać w panikę. Tym bardziej warto wiedzieć, które objawy rzeczywiście świadczą o tym, że z dzieckiem dzieje się coś bardzo złego i trzeba bezzwłocznie jechać do lekarza.

chore niemowlę
Autor: Getty Images Jak rozpoznać, że dziecko jest poważnie chore?

Każdy rodzic martwi się, gdy jego pełne energii dziecko, zaczyna chorować. Zdarza się, że lekarz mówi nam o rozwijającej się infekcji, którą póki co, należy leczyć objawowo. Ale my po powrocie do domu mamy złe przeczucia i widzimy, że maluch zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, gdy jest chory. 

Nie ma w takiej sytuacji nic bardziej uspokajającego niż racjonalna wiedza i świadomość objawów, które rzeczywiście są groźne. 

Dowiedz się: Od małej plamki na ciele do hospitalizacji dziecka w 12 h - jak rozpoznać zagrożenie?

Co męczy niemowlaka?

Dowiedz się: Łagodna ospa córki nagle zmieniła się w horror. "Jej oczy wykręciły się do góry, zesztywniała"

Gdy dziecko zaczyna wyglądać na bardziej osłabione chorobą niż zwykle lub gdy pierwszy raz mierzymy się z czymś więcej niż tylko z "katarkiem", w głowie rodzica mogą namnażać się czarne scenariusze. Zapalają się czerwone lampki. Tyle w końcu mówi się o sepsie, czy zapaleniu opon mózgowych. Zamiast panikować, dobrze jest znać objawy, które rzeczywiście świadczą o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Zawsze udaj się do specjalisty, gdy:

  • gorączka pojawi się u dziecka poniżej 3. miesiąca życia,
  • dziecko jest tak senne, że nie ma z nim kontaktu, jakby traciło przytomność,
  • maluch ma wysypkę, która nie blednie pod naciskiem,
  • zauważysz zapadnięte lub uwypuklone ciemiączko
  • dziecko doznało napadu padaczkowego lub drgawek gorączkowych,
  • zauważysz objawy odwodnienia, jak suchy język,
  • dziecko ma trudności w oddychaniu,
  • skóra jest blada z występującymi plamami lub tzw. marmurkową skórą (przy jednoczesnych innych objawach choroby).

Właśnie takie symptomy w pierwszej kolejności sprawdza lekarz, gdy przychodzi do niego mały chory pacjent. Kontrola koloru skóry w poszukiwaniu ewentualnych wybroczyn, stan ciemiączka, czy wykluczenie sztywności karku - to jedne z głównych etapów diagnostyki mającej na celu szybkie wykrycie poważnej chorobę u malucha. 

Objawy te, w swoim wideo pokazuje też ratowniczka medyczna z kanału @tinyheartseducation. Wiele z wymienionych "czerwonych flag" dla rodzica jest wprost nie do przeoczenia. Warto więc wiedzieć, że trudności w oddychaniu to nie zwykły przyspieszony oddech występujący zazwyczaj przy gorączce, a coś, co widać u dziecka "gołym okiem".