Czy można wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog?

2021-12-06 15:09

Czy można wychodzić z małym dzieckiem na spacer, gdy za oknem jest szaro od smogu? Lekarze zalecają przecież, by maluch spędzał na dworze przynajmniej godzinę dziennie. Ale jak to zalecenie pogodzić z ostrzeżeniami, by nie wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog?

Spacer z dzieckiem
Autor: Getty Images Czy wychodzić z dzieckiem gdy jest smog?

Jesienią i zimą dni bez smogu są stosunkowo rzadkie – w sezonie grzewczym brudna, śmierdząca zawiesina unosi się w powietrzu niemal w całym kraju. Czy można wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog?

Trudno przecież wtedy mówić o przebywaniu na świeżym powietrzu, zwłaszcza, że czujniki smogu oraz aplikacje antysmogowe ostrzegają, że z powodu złej jakości atmosfery lepiej nie otwierać okien i bez potrzeby nie wychodzić z domu. 

Spis treści

  1. Czy spacer w smogu szkodzi dzieciom?
  2. Korzyści ze spaceru
  3. Czy iść na spacer w smogu?
Walka ze smogiem

Czy spacer w smogu szkodzi dzieciom?

I bez takich ostrzeżeń podpowiada to zresztą zdrowy rozsądek. Im mniejsze dziecko, tym smog bardziej może mu szkodzić. Przede wszystkim dlatego, że nabłonek wyściełający układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a płuca mają mniejszą sprawność wentylacyjną.

Niemowlę oddycha więc nawet 40 razy na minutę (dorosły przeciętnie 16 razy), przez co do ich oskrzeli i płuc wpada więcej powietrza, a z nim - zanieczyszczeń. Leżący w głębokim wózku lub siedzący w wózku spacerowym brzdąc jest też bliżej ziemi niż dorosły, dlatego wchłania więcej spalin, które kumulują się przy jezdni i chodniku.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że dwu-, trzylatki często oddychają przez usta, a nie przez nos, który, dzięki znajdującym się na jego powierzchni rzęskom, jest w stanie wychwycić pewną część zanieczyszczeń.

To, że smog nie służy dzieciom, potwierdzają nie tylko obserwacje lekarzy, ale też relacje samych rodziców, którzy często piszą na forach internetowych, że po spacerze dziecko zaczęło kasłać lub narzekało na ból głowy. Smog nasila również objawy alergii i jest przyczyną nawracających infekcji układu oddechowego.

Korzyści ze spaceru

Z drugiej strony – spacer jest dzieciom bardzo potrzebny. Zwłaszcza ten wiosenny i jesienno-zimowy, kiedy na dworze jest chłodno, a w pomieszczeniach ciepło. Błony śluzowe gardła i nosa maluchów, które często przebywają na dworze, są dobrze nawilżone, a więc stanowią lepszą barierę dla atakujących organizm drobnoustrojów.

Poza tym przyzwyczajony do świeżego powietrza organizm łatwiej przystosowuje się do zmiany temperatur. Dzieci, z którymi rodzice regularnie spacerują, chorują rzadziej. Docenisz to wówczas, gdy dziecko podrośnie i pójdzie do żłobka albo przedszkola.

Nic – może oprócz karmienia piersią – nie wspiera tak odporności dziecka, jak spacerowanie z nim wówczas, gdy pogoda bynajmniej nie zachęca do wyjścia z domu.

Czy iść na spacer w smogu?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż co do tego, czy wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog, czy zostać w domu, różne zdania mają nawet specjaliści.

Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że kiedy powietrze jest zanieczyszczone, z maluchem lepiej zostać w domu. Problem w tym, że w naszym kraju w wielu miastach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia przez całą późną jesień, zimę i wczesną wiosnę, na co wpływ ma m.in. palenie węglem i śmieciami.

Trudno jest jednak unikać spacerów przez cały ten okres, obejmujący przecież ponad połowę roku. Dlatego część ekspertów jest obecnie zdania, że korzyści z codziennego spaceru przeważają nad zagrożeniami związanymi z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza zwłaszcza, jeśli po powrocie do domu maluszek może oddychać powietrzem oczyszczonym za pomocą specjalnego oczyszczacza powietrza.

Ponieważ nie ma jednak oficjalnych badań, które potwierdziłyby takie stanowisko, warto zachować zdrowy rozsądek i zostać z dzieckiem w domu wówczas, gdy powietrze jest ekstremalnie zanieczyszczone, a odpowiednie służby wydają ostrzeżenia.

W dni, kiedy smog jest obecny, ale normy zanieczyszczeń nie są znacząco przekroczone, można wyjść na godzinny spacer (to, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze danego dnia, można sprawdzić np. na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, właściwego dla miejsca zamieszkania).

Warto też szukać nieoczywistych miejsc na spacer – takich, w których zanieczyszczenie powietrza może być mniejsze niż w pozostałych częściach miasta: na przykład pójść do parku lub nawet wybrać się poza miasto i przez godzinę pospacerować wśród drzew.

Czytaj: Spacer z dzieckiem: dlaczego jest ważny? Czego dziecko uczy się na spacerze?

Wpływ smogu na rozwój ciąży - czy zanieczyszczenia wpływają na płód?

SMOG truje nam dzieci! Jak się przed nim chronić?

Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia?

Pytanie 1 z 7
Czy w waszym domu dzieci jedzą to samo co rodzice?