Na ile ustawić termostat? Niemowlęta potrzebują wyższej temperatury niż dorośli i starsze dzieci

2024-11-02 8:40

Temperatura w sypialni powinna być odpowiednio niższa, a ile stopni powinno być w mieszkaniu w ciągu dnia? Pediatra podaje konkretne zakresy temperaturowe dla starszych dzieci i dla niemowląt. Zobacz na ile ustawić termostat w domu, w którym mieszkają dzieci.

Na ile ustawić termostat? Niemowlęta potrzebują wyższej temperatury niż dorośli i starsze dzieci

i

Autor: Instagram/ @dr_feleszko & Getty images Na ile ustawić termostat? Niemowlęta potrzebują wyższej temperatury niż dorośli i starsze dzieci

Mając w domu małe dzieci często staramy się utrzymywać w domu wyższą temperaturę, dla ich komfortu. Czy to jednak dobre dla zdrowia? Od lat mówi się o tym, że przegrzewamy dzieci na potęgę, co nie jest dobre dla ich odporności.

Więcej warstw odzieży na zewnątrz, w domu niska wilgotność powietrza i nawet 25 stopni. To prosty sposób na przeziębienie, gdy tylko maluch wyjdzie na dwór. W wyższej temperaturze świetnie namnażają się także drobnoustroje. Jeśli więc chcesz, by twoje dziecko chorowało choć trochę rzadziej, zadbaj o właściwą temperaturę powietrza w domu.

Jaka temperatura dla dzieci w domu będzie najlepsza?

Przywykliśmy już do tego, że najmłodszym dzieciom, gdy wychodzą na zewnątrz, zakładamy o jedną warstwę odzieży więcej, jednak już w przypadku biegających po placu zabaw przedszkolaków, zasada jest odwrotna. Lepiej ubrać dziecko lżej, bo inaczej się spoci. W chłodne dni zdecydowanie łatwiej się przeziębić, gdy ubierzemy dziecko zbyt ciepło, a później, gdy narzeka, że mu ciepło - rozbierzemy.

A czy to prawda, że w domu powinniśmy ustawić wyższą temperaturę, jeśli w domu są dzieci? I tak i nie, bo ważny jest tutaj wiek dzieci.

Pediatra Wojciech Feleszko podaje konkretne zakresy temperatur, jakie dla najmłodszych będą optymalne.

Dla dorosłych i starszych dzieci idealna temperatura w pomieszczeniu to około 20-22°C. Ale dla maluszków – dzieci do 6-7. miesiąca życia – zaleca się trochę wyższe wartości, najlepiej między 22 a 24°C

- mówi dr Wojciech Feleszko.

Gdy więc po raz kolejny staniesz przed dylematem na jaką temperaturę ustawić termostat, nie będziesz musiała się nad tym głowić. W ten sposób utniesz także wszelkie komentarze babć, które często przekonują, że jak dziecko ma zimne rączki, to z pewnością i jemu jest zimno.

Pamiętaj, że niemowlęciu jego cieplny komfort sprawdzamy na karku:

  • jeśli jest ciepły i suchy to znak, że jest mu odpowiednio ciepło,
  • jeśli jest zimny - warto założyć dziecku np. sweterek,
  • jeśli jest wilgotny - dziecku jest zbyt ciepło.

W jakiej temperaturze powinny spać dzieci?

Temperatura powietrza w sypialni powinna być zdecydowanie niższa niż w ciągu dnia. Przed snem pokój warto przewietrzyć (oczywiście pod warunkiem, że na zewnątrz nie ma smogu). Jeśli jakość powietrza w miejscu zamieszkania nie jest najlepsza, warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza.

Zarówno w przypadku dzieci jak i w przypadku dorosłych lekarz poleca, by temperatura powietrza do spania wynosiła 18 stopni. Tutaj nie ma znaczenia wiek: także dla najmłodszych dzieci będzie to zdrowa opcja. 

Czy warto ustawić termostat jeszcze niżej? To nie jest wskazane.

− Staramy się nie obniżać znacząco temperatury poniżej tej bariery, ponieważ grozi to przechłodzeniem w czasie snu i infekcja gotowa

- zaznacza pediatra Wojciech Feleszko.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"