Czym inhalować dziecko? Rodzaje soli do inhalacji (różnice i zastosowanie)

2023-03-14 12:37

Sól do inhalacji stosuje się przy katarze i kaszlu u dziecka. Jaką sól wybrać, by rozrzedzić gęstą wydzieliną, pozbyć się mokrego lub suchego kaszlu?

Sól do inhalacji
Autor: Getty Images Sól do inhalacji może pomóc zwalczyć katar i kaszel.

Sól do inhalacji pomaga rozrzedzić zalegającą w zatokach i w nosie wydzielinę, dzięki czemu ułatwia jej usuwanie i pomaga ją odkrztuszać. Oprócz tego łagodzi suchość w gardle, zmniejsza podrażnienie błony śluzowej i łagodzi suchy kaszel.

Z tego względu pediatrzy zalecają inhalacje przy każdym katarze u dziecka, a także przy zapaleniu zatok czy zapaleniu gardła. Kluczem jest tylko dobranie odpowiedniego produktu do inhalacji. 

Spis treści

  1. Co to jest sól do inhalacji?
  2. Do czego stosuje się sól fizjologiczną? 
  3. Rodzaje soli fizjologicznej
  4. Kiedy wybrać daną sól?
  5. Jak stosować sól fizjologiczną?
Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Co to jest sól do inhalacji?

Sól do inhalacji to roztwór chlorku sodu i wody. Zwykła sól fizjologiczna zawiera 0,9 procent chlorku sodu, tyle, ile znajduje się w naszych łzach. W aptekach możemy kupić jednak większe stężenia, np. 2,2- czy 3-procentowe. W zależności od tego, ile chlorku sodu znajduje się w soli fizjologicznej, może ona mieć różne działanie i różne zastosowanie. 

Do czego stosuje się sól fizjologiczną? 

Sól fizjologiczną stosuje się nie tylko w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, ale również do:

  • przemywania ran
  • przemywania oczu niemowlaka
  • leczenia odwodnienia
  • nebulizacji
  • pielęgnacji skóry.

Rodzaje soli fizjologicznej

W aptekach znajdziemy różne rodzaje soli fizjologicznej. Do najpopularniejszych należą:

  • zwykła sól fizjologiczna z roztworem chlorku sodu o zawartości 0,9 procent 
  • sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym o zawartości chlorku sodu 0,9 procent
  • sól hipertoniczna z roztworem chlorku sodu o zawartości 2,2 procent
  • sól hipertoniczna z roztworem chlorku sodu o zawartości 3 procent
  • sól morska z ektoiną 1,3 procent.

Kiedy wybrać daną sól?

Każda sól ma inne zastosowanie. Jest to uzależnione od tego, jakie jest stężenie chlorku sodu oraz czy sól zawiera dodatkowe substancje czynne. Inną sól wybierzemy przy zielonym katarze, który często pojawia się w przebiegu zapalenia zatok, a inną przy zapaleniu gardła lub migdałków. Kiedy więc sięgać po dany rodzaj soli?

  • zwykła sól fizjologiczna 0,9 procent pomoże na biały lub przezroczysty katar, podrażnienie gardła, ból gardła. Taką sól wykorzystuje się również do rozrzedzania leków sterydowych
  • sól z kwasem hialuronowym 0,9 procent można wybrać przy zapaleniu migdałków, zapaleniu gardła i suchym kaszlu
  • sól fizjologiczna z roztworem chlorku sodu 2,2 oraz 3 procent pomoże przy zapaleniu zatok i gęstym zielonym katarze. Taka sól rozrzedza i upłynnia wydzielinę, dzięki czemu ułatwia usuwanie jej z zatok i z nosa. Pomaga również odkrztuszać tę wydzielinę, która spływa do dróg oddechowych, sprawdzi się zatem przy mokrym kaszlu. Może jednak nasilać kaszel, dlatego należy ją stosować jedynie do południa, nigdy po południu lub przed snem. Nie należy jej również wykorzystywać do rozrzedzania roztworów czy leków sterydowych
  • sól morska z ektoiną 1,3 procent to dobry wybór przy bardzo gęstym śluzie. Niekiedy zaleca się ją przy zapaleniu oskrzeli. Warto jednak pamiętać, że wybór takiej soli powinno się skonsultować z lekarzem pediatrą. Można ją stosować rano i do południa.

Jak stosować sól fizjologiczną?

Sól fizjologiczna nadaje się do użycia od razu po otwarciu. Czysty i wypłukany pojemnik od inhalatora należy uzupełnić solą i zainhalować dziecko. Najlepsze efekty przynosi nebulizacja z maską dla dzieci. Nie wszystkie dzieci jednak pozwalają sobie założyć maskę, dlatego w ostateczności można skorzystać z ustnika.

Aby inhalacje były skuteczne, trzeba je wykonywać regularnie i przynajmniej przez kilka lub kilkanaście minut. W czasie inhalacji dziecko powinno przebywać w pozycji siedzącej, która umożliwi spływanie wydzieliny z zatok i z nosa. Po inhalacji trzeba dokładnie oczyścić nos lub go wydmuchać (w przypadku starszych dzieci).

Czytaj: Co oznacza zielony, a co żółty katar?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza