Dieta dziecka z AZS. Co dawać do jedzenia dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

2020-09-04 15:11

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wymusza specjalną dietę niemowlaka. Jaką dietę wybrać dla małego dziecka z atopowym zapaleniem skóry? Wyjaśniamy, czy odpowiednia dieta dziecka z AZS jest w stanie wpłynąć pozytywnie na stan jego skóry.

Dieta dziecka z AZS. Co dawać do jedzenia dziecku z atopowym zapeleniem skóry?
Autor: Getty images

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych chorób alergicznych i objawia się przewlekłym nawracającym zapaleniem skóry ze swędzeniem. Bardzo często problem ten dotyczy niemowląt i małych dzieci, chociaż AZS dokucza również osobom dorosłym.

Chociaż dieta danej osoby nie zawsze jest wyzwalaczem wyprysku, niektórzy pacjenci obserwują wyraźne złagodzenie objawów po zmiany w diety. Podobnego zdania są lekarze - przy AZS trzeba uważać na to, co jemy i co podajemy dziecku, jeśli to ono jest zagrożone zmianami skórnymi związanymi z atopią. Co dawać do jedzenia dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

Spis treści

  1. Czy dieta dziecka wpływa na przebieg AZS?
  2. Jak karmić niemowlę z AZS?
  3. Jak rozszerzać dietę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry?
  4. Co warto podawać do jedzenia dziecku z AZS?
  5. Czego unikać w diecie dziecka z AZS?

Czy dieta dziecka wpływa na przebieg AZS?

Alergia pokarmowa silnie wpływa na atopowe zapalenie skóry. Wśród pacjentów z AZS aż 35–40 proc. ma alergię na niektóre pokarmy - większość przypadków dotyczy dzieci. Objawy skórne wywołane przez AZS można znacznie złagodzić poprzez ograniczenie dietetyczne pokarmów wywołujących alergie.

Jednak dieta eliminacyjna - zwłaszcza jeśli dotyczy niemowląt i małych dzieci - musi być dobrze przemyślana i skonsultowana z lekarzem. Nie wszystkie pokarmy wywołują objawy AZS, a niepotrzebne ograniczenie spożywania pewnych produktów z powodu błędnej diagnozy może opóźniać rozwój dziecka i powodować niedobory żywieniowe.

Jak karmić niemowlę z AZS?

Najlepszym sposobem karmienia dziecka z atopowym zapaleniem skóry jest karmienie piersią. Warto o to walczyć i karmić tak długo, jak się da. Nie zawsze natomiast wskazana jest dieta eliminacyjna karmiącej kobiety – o tym, czy z diety karmiącej mamy usunąć któreś produkty, zawsze decyduje lekarz.

Jeśli nie karmisz piersią, dziecku trzeba podawać mieszankę zawierającą całkowicie zhydrolizowane białka mleka krowiego (którą konkretnie, również najlepiej jest ustalić ze specjalistą).

Czytaj: Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co powinnaś zrobić, by karmić jak najdłużej

Dieta karmiącej: tygodniowy jadłospis matki karmiącej

Jak rozszerzać dietę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry?

Rozszerzanie diety u niemowlęcia należy przeprowadzać wyjątkowo ostrożnie. W czasie rozszerzania diety u dziecka z AZS najlepiej sprawdza się zasada: nic na własną rękę. To alergolog powinien zadecydować, kiedy dziecko jest gotowe na wprowadzenie do diety nowego pokarmu, a także – co ma być pierwszym (i każdym następnym) nowym daniem.

Najczęściej odbywa się to zgodnie ze schematem rozszerzania diety. Nowe produkty najczęściej wprowadzane są w 5.–6. miesiącu życia dziecka. Na początku podaje się bardzo małą ilość nowego dania (pierwszego dnia jest to łyżeczka od herbaty), stopniowo ją zwiększając.

Trzeba zachować dwutygodniową przerwę między wprowadzaniem kolejnych nowych pokarmów – w tym czasie uważnie obserwujemy, czy nie dochodzi do zaostrzenia objawów atopowego zapalenia skóry.

Warto prowadzić kalendarz diety dziecka i wszystko zapisywać. Nie u wszystkich dzieci to samo zaostrza objawy choroby, dlatego trzeba uważnie obserwować reakcję malca na różne nowości i jeśli coś mu zaszkodzi, wyeliminować to na jakiś czas (na przykład na 4 tygodnie), a następnie ponownie ostrożnie przeprowadzić próbę prowokacji tym alergenem w mniejszej ilości.

Pierwszymi nowymi produktami powinny być warzywa, najlepiej ziemniaki, brokuły albo kalafior, bo rzadko uczulają. Pierwszym owocem powinien być banan.

Trzeba tylko pamiętać, żeby w tym czasie nie wprowadzać do diety żadnych innych nowości. Na listę potraw należy jak najpóźniej wpisać jajka oraz ryby.

Czytaj: Jakie są objawy AZS? Czy wysypka i krostki to objaw atopowego zapalenia skóry?

Co warto podawać do jedzenia dziecku z AZS?

Badania nad atopowym zapaleniem skóry wykazały, że niektóre pokarmy wywołują alergię i stanu zapalne na skórze dziecka. Ale okazało się również, że są i takie, które te problemy zwalczają i łagodzą objawy AZS.

Takimi pokarmami zwalczającymi stany zapalne jest żywność bogata we flawonoidy, czyli kolorowe owoce i warzywa, takie jak jabłka, brokuły, wiśnie, szpinak i jarmuż. Do pokarmów przeciwzapalnych należą również pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, np. olej lniany.

Badania dowiodły również, że cenne dla zmniejszenia objawów atopowego zapalenie skóry są probiotyki ze szczepów Bifidobacterium lactis i Lactobacillus rhamnosus, gdyż uszczelniają ścianki jelit, zapobiegając reakcjom alergicznym. Probiotyki są obecne w mleku mamy, znajdują się w niektórych mieszankach modyfikowanych, można je też podawać doustnie, w dawce zaleconej przez lekarza.

Czego unikać w diecie dziecka z AZS?

Czasami lekarz może zalecić unikanie pokarmów, o których wiadomo, że nasilają egzemę. Chodzi o takie, które stymulują organizm do uwalniania związków układu odpornościowego, wywołujących stan zapalny, który z kolei przyczynia się do zaostrzenia AZS.

Typowe pokarmy, które mogą wywołać zaostrzenie AZS i powinno się usunąć z diety małego dziecka z atopią, to między innymi:

  • owoce cytrusowe
  • orzechy,
  • mleko
  • pszenica zawierająca gluten
  • jajka
  • soja przyprawy, takie jak wanilia, goździki i cynamon
  • pomidory
  • niektóre rodzaje orzechów

Dzieci z AZS mogą reagować również na pokarmy, które w alergii krzyżowej odpowiadają na alergeny pyłków brzozy. Oznacza to, że powinny unikać: zielonych jabłek, marchewki, selera, orzechów laskowych i gruszek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza