Dziecko moczy się w nocy? Pediatra mówi, w jakim wieku to powód do obaw

2024-03-28 14:09

Moczenie nocne to częsty powód, którym martwią się rodzice. Wielu z nich zastanawia się, jak długo trening czystości w nocy ma prawo trwać. Znany w sieci pediatra tłumaczy, do kiedy taki stan uznawany jest za normę rozwojową, a od którego momentu należy już wdrożyć specjalistyczną diagnostykę.

Dziecko moczy się w nocy? Pediatra mówi, w jakim wieku to powód do obaw
Autor: Getty images Dziecko moczy się w nocy? Pediatra mówi, w jakim wieku to powód do obaw

Trening czystości dziecka w dzień idzie zwykle szybciej niż w nocy. Tak naprawdę jeszcze długo po odpieluchowaniu malucha może mu się zdarzyć „nocna wpadka”. „To powszechne zjawisko” – pisze na Instagramie dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog, wyjaśniając przy tym do kiedy taki stan rzeczy może się utrzymywać i nie powinien wzbudzać niepokoju rodziców.

Nauka nocnikowania

Pediatra mówi, kiedy moczenie nocne to powód do obaw

- Zdarza się, że nawet co trzecie dziecko potrafi się moczyć w wieku 4 czy 5 lat – mówi na nagraniu specjalista. Jak dodaje w medycynie zakłada się, że dzieciom do 5. roku życia mogą się takie sytuacje zdarzać i nie należy się tym martwić. - Ci którzy to zrobią, to są prawdopodobnie ci, którzy produkują więcej moczu w godzinach nocnych, bo prawidłowo rozwijające dziecko w zasadzie nocą produkuje tylko 20 proc. dobowej porcji moczu – wyjaśnia dalej.

Kiedy jednak „nocne wpadki” powinny zacząć niepokoić? Jak tłumaczy pediatra, wtedy gdy zdarzają się regularnie po skończeniu przez dziecko 5. roku życia. W tej sytuacji najpierw lekarz zleca badanie ogólne moczu, a później wdraża poważniejszą diagnostykę. Przyczyny tego problemu mogą mieć bowiem różne podłoże. Mogą nimi być zaburzenia hormonalne, infekcje dróg moczowych, stres czy problemy emocjonalne. - W takich przypadkach zalecam skonsultowanie się z lekarzem pediatrą, który może przeprowadzić odpowiednie badania i zaproponować właściwe leczenie – radzi Wojciech Feleszko.

Jak radzić sobie z nocnym moczeniem u malucha?

Małe dziecko nie od razu nauczy się kontrolować swoje potrzeby w trakcie snu. Musi upłynąć jakiś czas (indywidualny u każdego dziecka), by układ moczowy dojrzał, a dziecko nauczyło się rozpoznawać sygnały, które wysyła. Można mu jednak w tym pomóc. Przede wszystkim nie należy wyśmiewać i obwiniać dziecko za to, co się stało. Należy traktować to, jako coś normalnego, co z czasem samoistnie minie. Najlepsza rada dotycząca dzieci do 5. roku życia – to dać im czas na poznanie tego, jak funkcjonuje ich organizm i wspieranie ich na tej drodze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza