Grypa żołądkowa u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie, dieta

2020-02-12 15:54

Grypa żołądkowa u dzieci to potoczna nazwa zakażenia przewodu pokarmowego, którego sprawcą jest rotawirus. Grypa żołądkowa objawia się gorączką, do której szybko dołączają biegunka i wymioty. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia grypy żołądkowej u dzieci. Przypadków choroby rotawirusowej jest co roku około 170 tys. Szczególnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka jest odwodnienie, które z kolei może skończyć się pobytem w szpitalu.

Grypa żołądkowa u dzieci
Autor: Getty images Grypa żołądkowa u dzieci to potoczna nazwa zakażenia przewodu pokarmowego

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa - wywołujący ją rotawirus przenosi się drogą kropelkowa i na rękach, a chory jeszcze przed pojawieniem eis u niego pierwszych objawów może zarażać innych. Wirusa można również "złapać" zarówno od osoby chorej, jak i od ozdrowieńca. Dlatego tak często grypa żołądkowa dziecka kończy się chorobą całej rodziny.

Spis treści:

  1. Czym jest grypa żołądkowa i jakie są jej objawy?
  2. Odwodnienie - niebezpieczny skutek grypy żołądkowej u dzieci
  3. Jaką dietę stosować przy grypie żołądkowej?
  4. Grypa żołądkowa: kiedy trzeba z dzieckiem iść do lekarza?

Czym jest grypa żołądkowa i jakie są jej objawy?

To co my znamy jako grypę żołądkową lekarze nazywają wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego. Choroba rozwija się w ciągu 1–3 dni. Rotawirusy dostają się do organizmu i namnażają się w przewodzie pokarmowym, uszkadzając jego śluzówkę. Wraz z gorączką pojawiają się wtedy bóle brzucha i gwałtowna biegunka albo wymioty (nawet kilkanaście razy w ciągu doby).

Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 3–5 dni, czasem utrzymują się kilka dni dłużej. Przebycie grypy żołądkowej u dziecka chroni je przed ponownym zakażeniem, ale tylko takim samym typem wirusa – inne jego typy (a jest ich wiele) mogą znów wywołać chorobę.

Czytaj: Elektrolity na wagę złota - pamiętajmy o uzupełnianiu elektrolitów podczas letnich upałów, zatroszczmy się szczególnie o dzieci.

Odwodnienie u niemowlaka: jak mu zapobiegać?

Odwodnienie - niebezpieczny skutek grypy żołądkowej u dzieci

Zakażenia rotawirusem się nie leczy - nie ma leku, który potrafiłby z nim walczyć. Jedyne, co możemy robić, to łagodzić objawy. Najważniejsze jest, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. A odwodnienie przy ostrej biegunce i wymiotach następuje bardzo szybko.

Najlepiej podawać dziecku płyny w małych ilościach, nawet po łyżeczce od herbaty, ale bez przerwy. Większa porcja picia może wywołać kolejny atak biegunki lub wymiotów. Trzeba stale uzupełniać płyny i elektrolity.

W aptece są specjalne preparaty do rozcieńczania wodą, można też przygotować taki napój w domu (letnia woda z cukrem i solą). Przy biegunce pomocny może być węgiel leczniczy albo leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. nifuroksazyd.

Jaką dietę stosować przy grypie żołądkowej?

Niemowlę możesz karmić piersią. Jeśli niemowlę skończyło już cztery miesiące i pije mleko modyfikowane, zagęść je kleikiem ryżowym (działa lekko zapierająco). Możesz też podać marchwiankę, kleik ryżowy lub gotowany ryż, kleik marchwiowo-ryżowy, gotowane lub pieczone jabłuszko, kisiel owocowy (najlepiej przygotowany z mąki ziemniaczanej, nie z torebki), jagody.

Natomiast starszemu dziecku, zwłaszcza w ostrej fazie biegunki, lepiej w ogóle nie podawać mleka. Kilkulatek powinien na początku choroby jeść jak najmniej. Potem można serwować mu dania lekkostrawne posiłki oparte na ryżu i sucharkach. Dobrym pomysłem jest podanie mu marchwianki, ale lepiej nie karmić go surowymi warzywami i owocami, sokami ani tłustymi potrawami. 

Koniecznie podawaj mu dużo płynów do picia.

Czytaj: Rotawirusy - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Rotawirus w ciąży - objawy, leczenie, konsekwencje

Grypa żołądkowa: kiedy trzeba z dzieckiem iść do lekarza?

Jeśli nie jesteś w stanie namówić dziecka do przyjmowania płynów, pieluszka jest sucha, a skóra na przedramieniu lub brzuszku uchwycona w dwa palce nie wygładza się natychmiast - to koniecznie i jak najszybciej zgłoś się z niemowlakiem do lekarza, bo dziecko jest odwodnione i najprawdopodobniej konieczne będzie podanie kroplówki. 

W przypadku nieco starszego dziecka możesz nieco dłużej poczekać, ale brak poprawy stanu zdrowia, a nawet stan dziecka się pogarsza - również nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza