Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

2023-03-27 14:37

Inhalacje na zatoki i katar to dobry sposób na oczyszczenie nosa w czasie przeziębienia, bo katar u dzieci jest uciążliwy i często przechodzi w zapalenie zatok. Jednak domowe inhalacje na zatoki i katar w tradycyjnym wydaniu w przypadku małych dzieci mogą nie zdać egzaminu. Jak zrobić inhalacje na zatoki i katar u dzieci?

dziecko z maseczka od inhalatora na buzi
Autor: Getty images Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

Domowe inhalacje na zatoki i katar mogą pomóc w leczeniu kataru u najmłodszych pacjentów, którym nie wolno jeszcze podawać kropli. Katar u dzieci bywa bardzo uciążliwy, poza tym może łatwo przejść w przewlekłe zapalenie zatok, a to już duży problem.

Dziecko ma zatkany nos, ciężko mu się oddycha i śpi, a oczyszczanie noska nie zawsze jest możliwe. Warto wtedy sięgnąć po inhalator. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na katar u dziecka, np.  inhalacje na zatoki i katar z dodatkiem ziół albo olejków eterycznych. 

Sposoby na katar u dziecka

Spis treści

  1. Kiedy wskazane są inhalacje na zatoki i katar?
  2. Inhalacje na zatoki i katar u dzieci: jak działają?
  3. Jak przygotować inhalacje na zatoki i katar?
  4. Inhalacje na katar w czasie snu

Kiedy wskazane są inhalacje na zatoki i katar?

Zapalenie zatok często prowadzi do gęstego kataru, który powoduje zatkanie nosa i utrudnia oddychanie. Podstawową przyczyną kataru zatokowego są wirusy i bakterie, które nadkażają pierwotną infekcję.

Taki katar trzeba szybko usunąć, ponieważ jego obecność w zatokach sprzyja namnażania się drobnoustrojów w zatokach. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z katarem zatokowym są inhalacje na zatoki. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, dla których katar to mecząca dolegliwość utrudniająca sen, ssanie piersi i zabawę.

Inhalacje to dobre rozwiązanie także dlatego, że maluchy nie potrafią oczyszczać samodzielnie nosa, nie lubią przyjmować kropli (nie wszystkie zresztą są dla nich dozwolone).

Inhalacje na zatoki i katar u dzieci: jak działają?

Inhalacje na zatoki u dzieci, oprócz tego, że pomagają udrożnić nos, działają także odkażająco. Powodują przede wszystkim rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwiają jej wydostanie się na zewnątrz. Przy okazji pomagają również złagodzić podrażnienia obtartej skóry wokół nosa, spowodowane częstym wycieraniem.

Czytaj: Inhalator dla dziecka - jaki wybrać?

Domowe sposoby na katar - poznaj sposoby na katar u dziecka i na katar w ciąży

Jak przygotować inhalacje na zatoki i katar?

Małe dzieci trudno zmusić do siedzenia pod ręcznikiem nad miską. Dlatego lepiej robić im inhalacje na zatoki "na odległość".

Pierwszą propozycją inhalacji na katar u dzieci są parówki ziołowe. W aptece lub sklepie zielarskim kupujemy paczkowane suszone zioła: rumianek pospolity bądź szałwię lekarską.

Zioła wkładamy do miski – im szersza, tym lepiej – powierzchnia parowania jest większa, i zalewamy wrzątkiem.

Takie inhalacje na zatoki u dzieci najlepiej przeprowadzić w małych pomieszczeniach, np. postawić w łazience na podłodze, kiedy dziecko będzie się kąpało. Zamiast suszonych ziół możemy do gorącej wody dodać około 15 kropli olejku eukaliptusowego lub rozmarynowego.

Uwaga! Zanim kupisz i przygotujesz inhalacje na zatoki, sprawdź, czy dziecko nie ma uczulenia np. na rumianek. Zamiast pomóc, możesz tylko zaszkodzić.

Inhalacje na katar w czasie snu

Szybkim sposobem na inhalacje na zatkany nos u dzieci jest pokropienie chusteczki higienicznej (może być jednorazowa) kilkoma kroplami olejku eterycznego i zostawienie jej gdzieś w okolicach łóżeczka dziecka, ale nie za blisko.

Do inhalacji na zatoki najlepszy będzie olejek sosnowy, z tymianku, eukaliptusa, kamfory lub macierzanki piaskowej.

Uwaga! Olejków używaj bardzo rozsądnie, szczególnie w przypadku dzieci. Olejki eteryczne w dużej dawce mogą być szkodliwe - nie nadużywaj ich!

Czytaj: Sól fizjologiczna – czym jest i do czego się używa soli fizjologicznej?

Woda morska na katar - dlaczego działa i kiedy podawać wodę morską dziecku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza