Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

2023-03-27 14:37

Inhalacje na zatoki i katar to dobry sposób na oczyszczenie nosa w czasie przeziębienia, bo katar u dzieci jest uciążliwy i często przechodzi w zapalenie zatok. Jednak domowe inhalacje na zatoki i katar w tradycyjnym wydaniu w przypadku małych dzieci mogą nie zdać egzaminu. Jak zrobić inhalacje na zatoki i katar u dzieci?

dziecko z maseczka od inhalatora na buzi
Autor: Getty images Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

Domowe inhalacje na zatoki i katar mogą pomóc w leczeniu kataru u najmłodszych pacjentów, którym nie wolno jeszcze podawać kropli. Katar u dzieci bywa bardzo uciążliwy, poza tym może łatwo przejść w przewlekłe zapalenie zatok, a to już duży problem.

Dziecko ma zatkany nos, ciężko mu się oddycha i śpi, a oczyszczanie noska nie zawsze jest możliwe. Warto wtedy sięgnąć po inhalator. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na katar u dziecka, np.  inhalacje na zatoki i katar z dodatkiem ziół albo olejków eterycznych. 

Sposoby na katar u dziecka

Spis treści

  1. Kiedy wskazane są inhalacje na zatoki i katar?
  2. Inhalacje na zatoki i katar u dzieci: jak działają?
  3. Jak przygotować inhalacje na zatoki i katar?
  4. Inhalacje na katar w czasie snu

Kiedy wskazane są inhalacje na zatoki i katar?

Zapalenie zatok często prowadzi do gęstego kataru, który powoduje zatkanie nosa i utrudnia oddychanie. Podstawową przyczyną kataru zatokowego są wirusy i bakterie, które nadkażają pierwotną infekcję.

Taki katar trzeba szybko usunąć, ponieważ jego obecność w zatokach sprzyja namnażania się drobnoustrojów w zatokach. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z katarem zatokowym są inhalacje na zatoki. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, dla których katar to mecząca dolegliwość utrudniająca sen, ssanie piersi i zabawę.

Inhalacje to dobre rozwiązanie także dlatego, że maluchy nie potrafią oczyszczać samodzielnie nosa, nie lubią przyjmować kropli (nie wszystkie zresztą są dla nich dozwolone).

Inhalacje na zatoki i katar u dzieci: jak działają?

Inhalacje na zatoki u dzieci, oprócz tego, że pomagają udrożnić nos, działają także odkażająco. Powodują przede wszystkim rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwiają jej wydostanie się na zewnątrz. Przy okazji pomagają również złagodzić podrażnienia obtartej skóry wokół nosa, spowodowane częstym wycieraniem.

Czytaj: Inhalator dla dziecka - jaki wybrać?

Domowe sposoby na katar - poznaj sposoby na katar u dziecka i na katar w ciąży

Jak przygotować inhalacje na zatoki i katar?

Małe dzieci trudno zmusić do siedzenia pod ręcznikiem nad miską. Dlatego lepiej robić im inhalacje na zatoki "na odległość".

Pierwszą propozycją inhalacji na katar u dzieci są parówki ziołowe. W aptece lub sklepie zielarskim kupujemy paczkowane suszone zioła: rumianek pospolity bądź szałwię lekarską.

Zioła wkładamy do miski – im szersza, tym lepiej – powierzchnia parowania jest większa, i zalewamy wrzątkiem.

Takie inhalacje na zatoki u dzieci najlepiej przeprowadzić w małych pomieszczeniach, np. postawić w łazience na podłodze, kiedy dziecko będzie się kąpało. Zamiast suszonych ziół możemy do gorącej wody dodać około 15 kropli olejku eukaliptusowego lub rozmarynowego.

Uwaga! Zanim kupisz i przygotujesz inhalacje na zatoki, sprawdź, czy dziecko nie ma uczulenia np. na rumianek. Zamiast pomóc, możesz tylko zaszkodzić.

Inhalacje na katar w czasie snu

Szybkim sposobem na inhalacje na zatkany nos u dzieci jest pokropienie chusteczki higienicznej (może być jednorazowa) kilkoma kroplami olejku eterycznego i zostawienie jej gdzieś w okolicach łóżeczka dziecka, ale nie za blisko.

Do inhalacji na zatoki najlepszy będzie olejek sosnowy, z tymianku, eukaliptusa, kamfory lub macierzanki piaskowej.

Uwaga! Olejków używaj bardzo rozsądnie, szczególnie w przypadku dzieci. Olejki eteryczne w dużej dawce mogą być szkodliwe - nie nadużywaj ich!

Czytaj: Sól fizjologiczna – czym jest i do czego się używa soli fizjologicznej?

Woda morska na katar - dlaczego działa i kiedy podawać wodę morską dziecku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza