Jak pielęgnować atopową skórę u dziecka? Znany pediatra zdradza, które kremy są najlepsze

2024-05-14 12:38

Według szacunków lekarzy skórę atopową ma co piąte polskie dziecko. Atopia wymaga nie tylko leków, ale też odpowiedniej bezpiecznej pielęgnacji, która rozprawi się nie tylko z suchością skóry, ale także uporczywym świądem towarzyszącym AZS. Po jakie kosmetyki warto przy tym problemie sięgać? Konkretnej odpowiedzi udzielił znany pediatra.

Jak pielęgnować atopową skórę u dziecka? Znany pediatra zdradza, które kremy są najlepsze
Autor: Getty images Jak pielęgnować atopową skórę u dziecka? Znany pediatra zdradza, które kremy są najlepsze

Pielęgnacja skóry dziecka z atopią to niezwykle ważny temat z uwagi na powszechność AZS wśród najmłodszych. W Polsce na tę przewlekłą chorobę zapalną o wieloczynnikowej etiologii cierpi co piąte dziecko. Najbardziej charakterystycznymi jej objawami są silne swędzenie skóry, jej suchość i podrażnienie, czerwone, wyglądające jak polakierowane, policzki, a także wypryski w zgięciach nóg i rąk. Choroba niejednokrotnie jest trudna do leczenia, a kluczową rolę odgrywa w niej prawidłowa pielęgnacja skóry.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Pediatra radzi, jakie kremy stosować przy AZS

Ukłon w stronę tematu prawidłowej pielęgnacji skóry atopowej w jednym ze swoich ostatnich postów wykonał na Instagramie pediatra Wojciech Feleszko. Powołując się na badania wykonywane przez jego zespół w ramach projektów naukowych, wypunktował, na co rodzice powinni zwracać uwagę w składach kosmetyków dedykowanych atopowej skórze.

„Nasze badania i też badania innych pokazują, że less is more, czyli im krótszy skład kremu, tym lepiej. Jeśli mają państwo ochotę wybrać krem do pielęgnacji, to patrzcie państwo na jego skład. Im mniej w nim jest składników, tym lepszy efekt leczniczy państwo uzyskają. W szczególności wystrzegamy się substancji konserwujących, nie jest możliwie zrobienie w tej chwili kremu bez substancji konserwujących, ale im jest ich mniej, tym lepiej i uwaga substancji zapachowych” – podkreślił.

W dalszych słowach zaś polecił konkretną grupę kremów, które jego zdaniem są obecnie najlepsze dla skóry atopowej.

„Ze swojej strony poleciłbym tzw. emolienty plus, to są kemy do pielęgnacji skóry atopowej, które zawierają fragmenty, bądź też resztki, pozostałości, czy supernatanty z drobnoustrojów probiotycznych. Wykazują one, wydaje nam się, lepszy efekt pielęgnacyjny przez zbalansowanie mikrobioty skórnej niż dotychczas stosowane inne kremy” – przekazał.

Podkreślił przy tym, że najważniejszym krokiem przy atopowej skórze u dzieci jest nawilżanie. Polecił przy tym aplikację kremów nawilżających od razu po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Dzięki temu będzie ona dobrze nawilżona.