Skóra atopowa u niemowląt: objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - to brzmi groźnie. Jednak skóra atopowa występuje u niemowląt coraz częściej i trzeba nauczyć się z tą chorobą żyć. Jak rozpoznać AZS u niemowlaka? Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt.
Niektórzy mówią o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt: skaza białkowa, inni – świerzbiączka, egzema, wyprysk atopowy. Wszystkie te nazwy określają tę samą przewlekłą chorobę skóry o podłożu alergicznym. Według szacunków dermatologów, staje się ona coraz częstsza. Na AZS choruje już około 10 proc. wszystkich Polaków. Według szacunków lekarzy, skórę atopową ma piąte polskie dziecko.
Skóra atopowa u niemowląt: jak rozpoznać AZS u niemowlaka?
Skóra dziecka z atopowym zapaleniem skóry jest sucha i łuszczy się, a towarzyszy temu silny świąd – to stwierdzenie najczęściej opisuje objawy tej choroby. Objawów atopowego zapalenia skóry jest bowiem wiele, a jakby tego było mało, zależą one od wieku dziecka.
Jak przebiega AZS?
W przebiegu AZS rozróżnia się trzy fazy.
-
Tak zwana faza niemowlęca obejmuje okres od 3.–6. miesiąca do 2. roku życia. Oznaki choroby zwykle pojawiają się najpierw na buzi. Zmiany na policzkach mają postać rumieniowo-grudkowej wysypki, czasem z wysiękiem. Wypryski i krostki mogą się również pojawić na skórze całego ciała. Mają wówczas charakter ograniczonych ognisk lub zlewają się w większe obszary. Zmiany pojawiają się również w zgięciach przy łokciach i przy kolanach. Charakterystyczne jest to, że zmiany są rozmieszczone symetrycznie, tzn. identyczne zmiany znajdują się w tych samych miejscach na obu rękach czy nogach.
- Druga faza AZS, dziecięca, może rozwinąć się z fazy niemolęcej albo powstać od początku między 3. a 12. rokiem życia. Zmiany pojawiają się wówczas głównie pod kolanami i w zgięciach łokciowych, a także na grzbietach rąk i stóp, i mają skłonność do lichenifikacji (skóra staje się zgrubiała i szorstka). Charakterystyczne jest też zjawisko tzw. białego dermografizmu. Podrapanie skóry, które u zdrowego dziecka powoduje zaczerwienienie w kształcie kreski, u dzieci chorych na AZS skutkuje pojawieniem się białej kreski, w dodatku z 10-sekundowym opóźnieniem.
- Trzecia faza atopowego zapalenia skóry pojawia się u młodzieży i dorosłych – wysypka może wówczas obejmować dużą powierzchnię skóry, a zmiany są niemal identyczne po obu stronach ciała. Niezależnie od wieku, charakterystyczną cechą tej dolegliwości jest uciążliwy świąd, zwłaszcza nocą i gdy malec się poci.
Polecamy wideo - Atopowe zapalenie skóry - objawy
Najbardziej charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są silne swędzenie skóry, jej wysuszenie i podrażnienie, czerwone, wyglądające jak polakierowane, policzki, a także wypryski w zgięciach nóg i rąk. W jaki jeszcze sposób może objawiać się atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.
miesięcznik "M jak mama"