LISZAJ U DZIECKA. Jak poradzić sobie z niechcianą pamiątką z wakacji?

2014-07-21 18:28

Liszajec to jedna z najbardziej niechcianych pamiątek z wakacji. Choroba pojawia się nagle i bardzo szybko rozprzestrzenia, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Jak sobie radzić z liszajem u dziecka?

Liszaj u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Liszaj u dziecka mogą wywoływać paciorkowce i gronkowiec złocisty.

Spis treści

  1. Tego nie rób
  2. Liszaj u dziecka: czym się objawia?
  3. Liszaj u dziecka: leczyć?
  4. Liszaj u dziecka: kiedy do lekarza?

Tego nie rób

Przyczyny powstawania liszajów u dzieci ciągle nie są do końca zbadane. Niektórzy lekarze twierdzą, że to reakcja alergiczna, inni sądzą, że jest ona powiązana z atopowym zapaleniem skóry, a kolejni, że to bakteryjne zakażenie skóry, które wywołują paciorkowce i gronkowiec złocisty. Niezależnie od tego, co powoduje liszaj u dziecka, choroby tej nie wolno lekceważyć.

Liszaj u dziecka: czym się objawia?

Liszaj  u dziecka to drobna zmiana skórna, wielkości 2 mm-2 cm, składająca się z drobnych guzków, która szybko się rozprzestrzenia. Najczęściej pojawia się na nadgarstkach, stopach, klatce piersiowej i narządach płciowych. Można się nim zarazić poprzez kontakt z chorą osobą, ale może również pojawić się w okresie spadku odporności lub jako powikłanie po infekcji czy grypie.

Liszaj u dziecka: leczyć?

Odpowiedź jest jedna - tak, leczyć. Nawet jeśli zmiany będą łagodne i ustąpią samoistnie po kilku dniach wskazana jest konsultacja z lekarzem. Niedoleczony liszaj u dziecka może spowodować poważne konsekwencje, włącznie z kłębuszkowym zapaleniem nerek czy zapaleniem pęcherzowym skóry. Zapalenie to jest bardzo bolesne, a skóra dziecka obrzmiała.

Zanim udacie się do lekarza, możecie obmyć ranę roztworem nadmanganianu potasu i zawinąć w gazę. Być może dzięki temu unikniecie dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Później natychmiast udajcie się do lekarza.

Liszaj u dziecka: kiedy do lekarza?

Do lekarza należy udać się natychmiast po tym, jak zobaczymy zmiany skórne u dziecka. W przypadków liszajów, konieczne jest stosowanie antybiotyków, dlatego nie wolno zwlekać z wizytą. Leczenie trwa zwykle około 10 dni, w przypadku braku rezultatów może się wydłużyć ze względu na konieczną zmianę leków. Antybiotyki mogą być stosowane miejscowo, jak i doustnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza