Malec ma alergię na pyłki? Te 3 zasady pomogą mu przetrwać wiosnę

2022-03-24 9:54

Wiosna to piękny czas, ale nie dla alergika. Każdy spacer kończy się katarem i załzawionymi oczami. Nawet w domu pyłki nie dają dziecku spokoju, wywołując u niego uciążliwe objawy alergii. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Malec ma alergię na pyłki? To mu pomoże przetrwać wiosnę
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Alergie wziewne dokuczają na wiosnę
  2. Współpracuj z lekarzem
  3. Zorganizuj się
  4. Wprowadź zasady zmniejszające ryzyko alergii

Alergie wziewne dokuczają na wiosnę

Alergie wziewne u dzieci zwykle rozwijają się w wieku od dwóch do pięciu lat. To trudny czas, bo w tym wieku dzieci często chorują na infekcje i choroby wieku dziecięcego. Rodzicom czasem trudno odróżnić przeziębienie przyniesione z przedszkola od alergii.

Dziecko samo nie powie o swoich objawach ani nie opisze jasno swoich dolegliwości. Dlatego to rodzice muszą zwracać uwagę na wszystkie nietypowe zachowania dziecka, jak problemy z snem, kłopoty z koncentracją wywołane zatkanym nosem czy swędzeniem oczu.  

Kiedy zauważą takie symptomy, a ich doraźne leczenie nie przyniesie skutku, pada w końcu diagnoza – uczulenie na pyłki roślin. To jednak nie koniec świata.

Alergia wziewna nie powinna utrudniać dziecku życia, ograniczać jego czas spędzany na świeżym powietrzu czy uniemożliwiać zabawę z przyjaciółmi. Z uczuleniem trzeba walczyć. Pediatrzy radzą, aby do sezonu wiosennych alergii dobrze się przygotować. Oto kilka rzeczy, które ułatwią wam przetrwanie okresu pyleń.

Czytaj również: Jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Alergia na pyłki - jakie są objawy alergii na pyłki i jak ją leczyć?

Poradnik Zdrowie: alergie

Współpracuj z lekarzem

Po pierwsze, zdaj sobie sprawę, że nie jesteś sam ze swoim problemem, bo alergie to dolegliwość dotykająca milionów ludzi na świecie. Dlatego też istnieje wiele skutecznych leków na alergie, także tych przeznaczonych dla dzieci.

Specjaliści znają wiele opcji leczenia alergii — od zastrzyków przeciw alergii po leki dostępne na receptę i bez: syropy, aerozole do nosa. Maluchy nie muszą męczyć się z objawami uczulenia, bo prawidłowe leczenie może złagodzić jego symptomy i pozwolić na normalne życie.

Zorganizuj się

Pediatrzy sugerują, aby na początku występowania objawów uczulenia na pyłki, kiedy diagnoza nie jest jeszcze pewna, rodzice zaczęli prowadzić dziennik. Warto założyć sobie taki zeszyt i zapisywać w nim notatki: kiedy pojawił się katar, jakie wtedy pyliły rośliny (te informacje znajdziesz w internecie, np. TU lub TU.

Te informacje mogą być przydatne dla alergologa, ale i dla ciebie w późniejszym postępowaniu z malcem.

Czytaj również: Katar alergiczny u niemowlaka. Jak dbać o nosek małego alergika?

Alergia pokarmowa, wziewna i skórna. Po czym poznać, że niemowlę jest uczulone?

Wprowadź zasady zmniejszające ryzyko alergii

Jeśli twoje dziecko ma alergię, musisz zrobić wszystko, aby zmniejszyć zagrożenie. Zanim jednak wprowadzisz nowe zasady, porozmawiaj o tym z dzieckiem. Słowami odpowiednimi do jego wieku wytłumacz, że odtąd będziecie musieli stosować pewne środki ostrożności i zmienić niektóre swoje zachowania. Jakie?

  • Nie wychodźcie na spacery rano

Po nocy w powietrzu jest największe stężenie pyłków, dlatego lepiej zrezygnować z porannych spacerów z dzieckiem. Alergolodzy zalecają, aby spacery zaczynać od południa, a im później, tym lepiej.  

Idealna pogoda na wyjście z domu do delikatny deszczyk, który spłukuje pyłki i osadza je na ziemi.

  • Pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu

Jeśli jest na tyle duże, aby nosić okulary słoneczne, kup mu takie – pyłki dostają się do organizmu przez oczy. Zakładaj też dziecku maseczkę – chociaż nie ma już obowiązku noszenia masek, zwłaszcza przez dzieci, to jednak taki trick może zmniejszyć ilość alergenów docierających do układu oddechowego malca.

Badania pokazują, że w czasie pandemii, kiedy obowiązywał nakaz noszenia masek, odnotowywano mniej ataków alergii.

  • Po każdym spacerze zmieniaj dziecku ubranie

Pyłki osiadają na materiale, skąd mogą przedostać się do dróg oddechowych. Podobnie jest z włosami, dlatego koniecznie myj też dziecku głowę każdego dnia.

  • Płucz oczy i nosek malca solą fizjologiczną 

Po każdym powrocie do domu postaraj się w ten sposób wypłukać alergeny z oczu i nosa dziecka. To zmniejszy objawy, takie jak swędzenie czy katar.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza