Mówisz dziecku, aby umyło zęby od razu po jedzeniu? Błąd!

2024-04-02 13:59

Gdzieś z tyłu głowy mamy, że zęby należy myć rano i wieczorem oraz po każdym posiłku. Chcemy dobrze, jednak nie zawsze pospiech działa na naszą korzyść. Znany w sieci stomatolog tłumaczy, kiedy warto poczekać z myciem zębów.

Mówisz dziecku, aby umyło zęby od razu po jedzeniu? Błąd!
Autor: Getty Images/screen Instagram @tata_stomatolog Mówisz dziecku, aby umyło zęby od razu po jedzeniu? Błąd!

Wydawać by się mogło, że mycie zębów nie jest skomplikowaną sztuką. Wystarczy regularność, odpowiednia technika, szczoteczka i pasta do zębów. Jednak jest wiele rzeczy, o których nie myślimy podczas szczotkowania, a które mogą uszkadzać nasze zęby. Tak, błyskawiczne sięganie po szczoteczkę nie zawsze jest najlepszym wyjściem.

Spis treści

  1. Kiedy lepiej nie myć zębów?
  2. Przed czy po śniadaniu?
Ząbkowanie

Kiedy lepiej nie myć zębów?

Lek. dent. Michał Kaczmarek to specjalista stomatologii dziecięcej znany na Instagramie jako @tata_stomatolog. Na jego profilu znajdziemy wiele przydatnych wskazówek, które pomogą zatroszczyć się o jamę ustną - a jego rady przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W końcu, jak wskazuje specjalista, "lepiej zapobiegać niż leczyć". Jedno z najnowszych nagrań dotyczy rzeczy, po których nie wolno myć zębów.

Kiedy powinnyśmy zrezygnować z błyskawicznego sięgnięcia po szczoteczkę? Stomatolog wymienia trzy sytuacje. Bezpośrednio po: jedzeniu, wymiotach, kawie.

Tak naprawdę bezpośrednio po każdym kwaśnym napoju - wyjaśnia stomatolog. - Chodzi o kwaśne pH w jamie ustnej - czytamy w opisie nagrania.

Nie powinnyśmy więc w ogóle myć zębów? Nie, musimy po prostu chwilę poczekać - warto odczekać ok. pół godziny. W tym czasie ślina zneutralizuje poziom pH, a my pomożemy zębom, a nie im zaszkodzimy. Szorując je w kwaśnym środowisku, możemy np. uszkodzić szkliwo.

Przeczytaj także: Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz zadbać o zęby dziecka

Przed czy po śniadaniu?

@tata_stomatolog rozwiewa wątpliwości związane z jeszcze jednym, kluczowym zagadnieniem - myć zęby przed czy po śniadaniu? Wiele z nas zastanawia się, czy po szczoteczkę należy sięgać od razu po przebudzeniu, aby pozbyć się bakterii z nocy, czy możemy poczekać do śniadania i dopiero wtedy wyszczotkować zęby?

W przypiętym na profilu nagraniu dr Kaczmarek wskazuje, że to i to mycie jest prawidłowe. Ale które jest lepsze?

Lepsze jest to, które odbywa się przed śniadaniem - wskazuje stomatolog.

Podaje dwa główne argumenty. Po pierwsze, myjąc zęby bezpośrednio po przebudzeniu, usuwamy bakterie, które namnożyły się przez noc. Po drugie- nie powinno się myć zębów bezpośrednio po jedzeniu czy piciu, należy poczekać 20-30 minut, aby organizm zneutralizował pH w jamie ustnej. A mało kto ma czas, by poczekać po śniadaniu na mycie zębów.

Jakie są twoje nawyki stomatologiczne?

Przeczytaj także: Pokazała, jak myje maluchom zęby. "Cały ten czas robiłam to źle"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza