Nie musisz "kłuć" noworodka, żeby ochrona zadziałała. Powstała przełomowa szczepionka na RSV

2022-11-03 14:13

Zachorowań na wirus RSV wśród małych dzieci przybywa. Szczególnie zagrożone są wcześniaki. Do tej pory nie istniała skuteczna szczepionka, która chroniłaby przed wirusem, ale właśnie ogłoszono wyniki testów innowacyjnego preparatu. Co ciekawe, nie podaje się go dziecku, a kobiecie w ciąży. Mimo to, szczepionka chroni niemowlęta przed wirusem przez pierwsze pół roku życia.

Kobieta podnoszaca noworodka
Autor: Getty images Szczepionka, na którą wszyscy czekali: może chronić niemowlęta przed RSV przez 6 pierwszych miesięcy ich życia

RSV to wirus, który atakuje drogi oddechowe. Najbardziej podatni na niego są ludzie starsi oraz niemowlęta. Do tej pory nie było szczepień zapobiegających infekcjom wywołanym przez RSV (m.in. zapaleniu oskrzeli i płuc). Właśnie opracowano szczepionkę dla ciężarnych, która według producenta w badaniu 3 fazy wykazała wysoką skuteczności w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka.

Spis treści

  1. RSV najgroźniejszy dla niemowląt i wcześniaków
  2. Pierwsza szczepionka na RSV już po testach
  3. Szczepionka dla mamy działa na dziecko
Zapalenie płuc

RSV najgroźniejszy dla niemowląt i wcześniaków

Szczególną grupą zagrożoną RSV, a dokładnie infekcjami wywołanymi przez tzw. syncytialny wirus nabłonka oddechowego są wcześniaki, których układ immunologiczny i oddechowy nie radzi sobie z patogenem. Dla nich jedynym sposobem zapobiegania chorobom jest immunizacja, czyli podanie gotowych przeciwciał, które zwalczają wirusa.

Od kilku lat immunizacja wcześniaków jest w Polsce refundowana jednak tylko dla określonych małych pacjentów:

  • wcześniaków urodzonych przed lub w 28. tygodniu ciąży, które nie ukończyły pierwszego roku życia w momencie podania 1. dawki leku;
  • wcześniaki z dysplazją oskrzelowo-płucną, które nie ukończyły pierwszego roku życia w momencie podania 1. dawki leku;wcześniaki urodzone pomiędzy 29. a 32. tygodniem ciąży, które nie ukończyły 6. miesiąca życia w momencie podania 1. dawki leku.

Oznacza to, że niemowlęta urodzone o czasie nie mogą liczyć na żadne zabezpieczenia przed wirusem. Teraz to może się zmienić.

Czytaj również: WIRUS RSV groźny dla niemowlaka. Powoduje zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc

Sezon zachorowań na RSV coraz bliżej. Oto 6 rzeczy, które o tym wirusie powinna wiedzieć każda matka

Pierwsza szczepionka na RSV już po testach

Badania nad szczepionką na RSV trwały latami i chyba wreszcie udało się ją opracować. Jedna z firm pochwaliła się skutecznością szczepionek, które są już 3 fazie testowania. To szczepionka dla kobiet w ciąży, która ​​chroni niemowlęta przed wirusem przez co najmniej sześć miesięcy po urodzeniu.

Producent poinformował, że ​​do końca roku planuje uzyskać zgody, które pozwolą na wprowadzenie szczepionek na rynek pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r. Środowisko lekarzy czeka na udostępnienie badań, aby móc odnieść się do ich wyników. Póki co firma mówi o wysokiej skuteczności na poziomie 82% w ciągu pierwszych 90 dni życia dziecka i 70% w pierwszych sześciu miesiącach.

Szczepionka dla mamy działa na dziecko

Producent szczepionki ujawnił, że w badaniu wzięło udział około 7400 kobiet w ciąży, które otrzymały pojedynczą dawkę szczepionki lub placebo pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży. Dzieci badanych kobiet były obserwowane przez co najmniej rok po urodzeniu.

Szczepionka wykorzystuje tę samą technologię, którą zastosowano w wielu innych, w tym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i półpaścu. Jej działanie polega na rozwinięciu odpowiedzi immunologiczną na wirusa w organizmie matki, która zostaje przekazana nienarodzonemu dziecku. Immunizacja matki jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ opracowanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek dla noworodków jest bardziej rygorystyczne i przez to trudniejsze.

Przeciwciała naturalnie przekazywane niemowlętom w czasie ciąży zapewniają dzieciom tymczasową, ale natychmiastową ochronę w okresie, kiedy są najbardziej narażone na zachorowanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza