OTYŁOŚĆ u dzieci: otyłe dzieci są bardziej podatne na reklamy

2012-12-16 21:43

Liczba dzieci otyłych i z nadwagą wciąż rośnie. Z badań opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że polskie dzieci są coraz grubsze. 29 proc. jedenastolatków ma nadwagę, co plasuje nas na 7. miejscu pośród 39 krajów Europy i Ameryki. Okazuje się, że wśród czynników predestynujących do otyłości u dziecka jest podatność na reklamy.

Otylosc u dzieci otyle dzieci sa bardziej podatne na reklamy
Autor: _photos.com|photos.com Otyłość u dzieci: otyłe dzieci są bardziej podatne na reklamy

Wiadomo, że telewizja negatywnie oddziałuje na rozwój i zdrowie dziecka. Telewizja ma niszczący wpływ na psychikę dziecka, powoduje problemy z koncentracją, zanik wyobraźni, ogranicza rozwój intelektualny i umiejętność komunikacji, a także przyczynia się do wad wzroku i kręgosłupa. Do tego powoduje tycie, ponieważ dziecko przesiadujące przed odbiornikiem nie ma czasu ani chęci na ruch. Ale nie tylko w ten sposób telewizja przyczynia się do nadwagi i otyłości u dzieci.

Jak telewizja i reklamy wpływa na otyłość u dzieci?

Nachalny marketing żywności przeznaczonej dla dzieci to jeden z czynników decydujących o epidemii otyłości wśród dzieci. Amerykańscy producenci jedzenia i napojów dla dzieci przeznaczają ponad 10 miliardów dolarów rocznie na reklamę. Większość tych produktów jest pełna cukru, tłuszczu i soli. Naukowcy z USA odkryli, że dzieci, które mają prawidłową wagę, wykazują większą samokontrolę podczas oglądania reklam żywności niż otyłe dzieci. Badanie pokazało, że mózgi dzieci otyłych reagują aktywnością w ośrodku przyjemności na oglądane przez dziecko logo producentów żywności, a u dzieci o prawidłowej wadze uaktywnia się wtedy obszar samokontroli. Otyłe dzieci są więc bardziej podatne na reklamy jedzenia niż dzieci zdrowe. Być może w przyszłości trening samokontroli będzie pomocny w leczeniu nadwagi i otyłości u dzieci. Na pewno warto też ograniczać czas spędzany przez otyłe dziecko przed telewizorem.

PAP
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza