Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy zabrać do niego nastolatkę, a kiedy... niemowlę?

2022-01-31 12:22

Pierwsza wizyta u ginekologa wzbudza w dziewczynce dużo skrajnych emocji. Od wrażenia, jakie u ginekologa dziecięcego odniesie dziewczynka, zależy jej stosunek do tego specjalisty w całym dorosłym życiu. W jakich wypadkach warto udać się do ginekologa z małą dziewczynką, w jakich z nastolatką, a kiedy... z niemowlakiem?

Nastolatka u ginekologa
Autor: Getty Images Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa może okazać się dla dziewczynki bardzo stresująca. Dlatego ważne jest aby mama wybrała odpowiedniego lekarza, najlepiej ginekologa dziecięcego, i dobrze przygotowała córkę do badania.

Niektóre nastolatki miesiączkują, ale nie były na wizycie w gabinecie ginekologa dziecięcego. Pojawiają się u specjalisty, tylko w momencie, gdy potrzebują dostępu do antykoncepcji. W jakich wypadkach taka wizyta powinna się odbyć? A kiedy iść do ginekologa z małym dzieckiem?

Spis treści

  1. Jak wygląda wizyta dziecka u ginekologa?
  2. Kiedy iść do ginekologa - z dzieckiem
  3. Kiedy iść do ginekologa - z nastolatką
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ginekologa?

Jak wygląda wizyta dziecka u ginekologa?

Dziewczynka powinna zostać zaprowadzona do gabinetu ginekologicznego, zawsze, gdy pojawiają się problemy z miesiączkowaniem lub upławy, świąt czy pieczenie z dróg rodnych. 

- Pierwsze badanie to duży stres - mówi prof. Włodzimierz Baranowski, ginekolog położnik, członek rady naukowej Specjalistycznego Centrum Medycznego Supernova-Med.

Bardzo istotne jest, aby wizyta dziewczynki w gabinecie ginekologicznym nie stała się traumą. Może mieć to wpływ na jej podejście do dbania o zdrowie intywmne w dorosłym życiu. 

- Ważne, by nie doznała żadnej przykrości. Dziewczynki bada się inaczej niż dorosłe kobiety, często przez odbyt. Nieinwazyjne i coraz bardziej popularne jest USG - dodaje lekarz.

Przeczytaj: Porady dla dziewczyn - pierwsza miesiączka

Kiedy iść do ginekologa - z dzieckiem

Zazwyczaj do pierwszej wizyty skłania wiek dojrzewania dziewczynki. Jednak jeśli pojawiają się problemy w zdrowiu intymnym, czasami do ginekologa dziecięcego trzeba zabrać nawet niemowlę. 

- U kilkumiesięcznych dziewczynek sklejają się wargi sromowe. Wynika to z zaniedbań higienicznych lub zmian hormonalnych - opowiada prof. Baranowski.

Czasami u dziewczynek przedszkolnych zdarzają się także infekcje związane z nieodpowiednim podcieraniem, gdy dziecko się usamodzielnia. 

Kiedy iść do ginekologa - z nastolatką

Do ginekologa należy się zgłosić ze wszystkimi, niepokojącymi objawami. Niektóre z nich mogą świadczyć o poważnych chorobach. 

- Mamy powinny zatem zwracać uwagę na wszelkie zaczerwienienia, przebarwienia, guzki i wysięki u córek. Nawet nastolatki mogą chorować na nowotwory narządów płciowych. Dlatego tak ważne jest, by szybko reagować na powiększenie u nich brzucha. Niepokoić powinna też asymetria rozwoju piersi, owłosienie na klatce piersiowej i na twarzy oraz nadmierny trądzik, który może być oznaką wadliwej pracy jajników.

Dowiedz się: Pierwsza miesiączka - ważny moment w życiu nastolatki

Powodem do wizyty u ginekologa są też nieprawidłowości w miesiączkowaniu. Młode dziewczyny nie zdają sobie sprawy z zaburzeń miesiączkowania. Powód do wizyty u ginekologa dziecięcego daje zarówno zbyt wczesna pierwsza miesiączka (przed ukończeniem 12 lat), jak i jej brak u 16-letniej dziewczyny.

Pierwsze miesiączki często prowadzą do osłabienia. Dziewczynki stają się blade, mają kłopoty z koncentracją. Jeśli rodzice zauważą takie objawy, a krwawienia są obfite lub bolesne, również przyda się wizyta u specjalisty.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza