Pierwsza miesiączka – ważny moment w życiu nastolatki

2020-09-16 12:10 dr Medard Lech, ginekolog
Pierwsza miesiączka – ważny moment w życiu nastolatki
Autor: Getty Images

Pierwsza miesiączka to sygnał, że twoja córka staje się powoli kobietą. Jej organizm przygotowuje się do przyszłej roli matki. Dowiedz się, jakie dolegliwości towarzyszą pierwszej miesiączce u dziewczynek i kiedy powinna się pojawić.

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle między 12. a 14. rokiem życia, choć może się także zdarzyć wcześniej lub później. Jak to się dzieje, że w tym czasie pojawia się pierwsze krwawienie?

Spis treści:

  1. Pierwsza miesiączka - skąd to krwawienie?
  2. Pierwsza miesiączka – jakie dolegliwości jej towarzyszą?
  3. Pierwsza miesiączka – czy można wtedy zajść w ciąże?
  4. Pierwsza miesiączka – czy trzeba iść do ginekologa?

Pierwsza miesiączka - skąd to krwawienie?

W jajnikach każdej kobiety od urodzenia znajduje się ok. 400 tys. jajeczek. W połowie cyklu jedno z nich dojrzewa (jest to tzw. owulacja) i rozpoczyna wędrówkę jajowodem w kierunku macicy. Jeżeli komórka jajowa spotka plemniki, może dojść do zapłodnienia. Zagnieżdża się wtedy w przygotowanej już na jego przyjęcie błonie śluzowej macicy.

Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, jajeczko obumiera i wraz z niepotrzebną wyściółką zostaje z organizmu wydalone. To właśnie miesiączka.

Czytaj:

Pierwsza miesiączka: porady dla dziewczyn

Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz, kiedy masz okres i dni płodne

Pierwsza miesiączka – jakie dolegliwości jej towarzyszą?

Pierwszym miesiączkom dość często towarzyszą niemiłe doznania. Już kilka miesięcy wcześniej dziewczynki zauważają, że zaczynają im rosnąć piersi, że w pochwie pojawia się wydzielina, charakterystyczna dla aktywności hormonalnej.

Bezpośrednio przed pojawieniem się krwawienia, dziewczęta łatwo się męczą, mogą mieć trudności w nauce, ponieważ dochodzi wtedy do zatrzymania płynów w organizmie, co może prowadzić nawet do stanów podobrzękowych tkanki mózgowej. Pomaga wtedy dieta bezsolna. Typowym objawem nadchodzącej pierwszej miesiączki może być też ból brzucha, czasami plamienie.

Czytaj: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek

Bolesne miesiączki: 5 sprawdzonych sposobów na bóle menstruacyjne

Pierwsza miesiączka – czy można wtedy zajść w ciąże?

Pierwsza miesiączka jest niezwykłym wydarzeniem dla dziewczyny. Na początku, przez dwa, trzy lata, pojawia się nieregularnie. Cykle są zwykle bezowulacyjne, czyli nie dochodzi do jajeczkowania. Uważa się więc, że dziewczęta są wtedy w fazie niepłodności okresu dojrzewania.

Ale bywa, że już w pierwszym cyklu występuje owulacja i nastolatka może zajść w ciążę. I chociaż 97 proc. dziewcząt jest przez kilka lat od pierwszej miesiączki niepłodnych, to u 3 proc. istnieje możliwość zapłodnienia.

Zobacz:

Seks podczas miesiączki. Czy zabezpiecza przed ciążą? [WADY I ZALETY]

Psychoza menstruacyjna - czy w ogóle istnieje?

Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki? WIDEO

Pierwsza miesiączka – czy trzeba iść do ginekologa?

Dobrze by było, żeby już miesiączkującą dziewczynę zbadał ginekolog. Dziewczęta często boją się albo wstydzą takiej wizyty. Najlepiej, gdyby mogły pójść razem z matką. A warto, bo to nie tylko okazja do skontrolowania prawidłowości jej rozwoju, ale także zapoczątkowanie nawyku korzystania z porady tego lekarza. Tylko on podczas badania może stwierdzić, czy narządy rodne - pochwa, macica i jajniki - są prawidłowo rozwinięte.

Czytaj: Pierwsza wizyta z córka u ginekologa - co trzeba wiedzieć?

Konsultacja jest konieczna, jeśli miesiączce towarzyszą bóle, nudności, obrzmienie piersi, zmiany nastroju. Trzeba również poradzić się lekarza, jeżeli już po uregulowaniu krwawień dochodzi do ich zaburzeń. Długie przerwy, obfite albo skąpe, bolesne miesiączki mogą być sygnałem zaburzeń hormonalnych wymagających niekiedy także porady ginekologa endokrynologa. Wcześnie wykryte nieprawidłowości można wyleczyć, natomiast lekceważenie objawów grozi nawet niepłodnością.

Czytaj: Co trzeba wiedzieć o edukacji seksualnej? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu

www.poradnikzdrowie.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE