Test Oreo – dentyści go polecają. Wiesz, o co w nim chodzi?

2022-02-04 9:53

Wielu rodziców martwi się, że ich dziecko nie myję zębów prawidłowo. Ale jak sprawdzić, czy malec robi to dobrze i jak nauczyć go właściwej higieny jamy ustnej? Wystarczy zrobić test Oreo. Wyjaśniamy, o co w nim chodzi.

„Test Oreo”
Autor: Getty images Dentyści go polecają. Wiesz, o co chodzi w teście Oreo?

Źle umyte ząbki to większe ryzyko próchnicy, a próchnica – to z kolei ryzyko zakażenia całego organizmu i ból przy borowaniu. Każdy rodzic chce tego oszczędzić swojemu dziecko, dlatego dentyści polecają test Oreo. Co to za test i jak ma pomóc z zapobieganiu próchnicy? 

Spis treści

  1. O zęby mleczne trzeba dbać
  2. Test Oreo - prosty i skuteczny
  3. O co chodzi w teście Oreo?
  4. Co jeszcze możesz zrobić?
Jak dbać o zęby dziecka

O zęby mleczne trzeba dbać

Dobre zdrowie jamy ustnej wpływa na prawidłowy rozwój dziecka: chore zęby mleczne utrudniają prawidłowe odżywianie, zaburzają rozwój mowy, wpływają nawet negatywnie na samoocenę dziecka. Dlatego o zęby dzieci trzeba dbać, między innymi ucząc je prawidłowej higieny jamy ustnej. Ale jak to zrobić i jak sprawdzić, czy malec prawidłowo myje zęby? 

Test Oreo - prosty i skuteczny

Na pomoc rodzicom przyszli dentyści, którzy za pośrednictwem amerykańskiego serwisu WebMed zaproponowali przeprowadzenie prostego i przyjemnego testu Oreo. Ty też możesz go zrobić ze swoim dzieckiem, a potem jego wyniki wykorzystać jako lekcję dla malca, jak myć zęby.

O co chodzi w teście Oreo?

Podaj dziecku do zjedzenia popularne ciasteczka Oreo. Mają one ciemny herbatnik, który brudzi zęby. Potem poproś malucha, żeby umył zęby. Jeśli dziecko zje Oreo, umyje zęby, a rodzic nadal widzi ciemny nalot z herbatnika na mleczakach, to znaczy, że dziecko szczotkuje zęby niewystarczająco dokładnie – twierdzą stomatolodzy z Uniwersytetu w Minnesocie.

Zdaniem specjalistów nawet kilkulatkowi trzeba pomagać w tej czynności. Niedokładność przy myciu zębów nie wynika ze złej woli malca, ale z braku odpowiednich zdolności motorycznych w tym wieku. Zdaniem lekarzy, jeśli dziecko nie umie jeszcze samo zawiązać bucików, to znaczy, że nie jest w stanie również samo myć zębów. 

Czytaj równieżWypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Co jeszcze możesz zrobić?

Ale to nie wszystkie tricki proponowane przez lekarzy, w celu ochrony dziecięcych zębów przed próchnicą. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Podawaj dziecku do picia wodę nie sok. Woda zawiera fluor cenny dla zębów, natomiast soki są słodkie, a więc sprzyjają powstawaniu próchnicy.
  • Kupuj mu miękką szczoteczkę – miękkie włosie łatwiej wchodzi w rowki w zębach i w szczeliny międzyzębowe.
  • Idź z malcem do dentysty na pierwsza wizytę, gdy skończy rok lub gdy wyrznie się u niego pierwszy ząbek.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza