Twoje dziecko ma gorączkę? Lekarz wymienia 4 rzeczy, których nie wolno robić

2024-01-04 10:18

Gorączka u dziecka zazwyczaj wywołuje panikę u rodziców. Warto jednak poskromić emocje i działać metodycznie, bo gorączka sama w sobie jest dobrym objawem, który świadczy o prawidłowym działaniu układu immunologicznego. Czego nie należy robić, gdy dziecko ma gorączkę?

Gorączka u dziecka
Autor: Getty Images Gdy dziecko ma gorączkę, nie wolno podawać mu kombinacji leków

Gorączka u dziecka jest objawem infekcji toczącej się w organizmie. Może wystąpić nie tylko z powodu choroby czy stanu zapalnego, ale i przy ząbkowaniu czy zatruciu pokarmowym. Uważa się, że gorączka jest dobrą oznaką, która świadczy o tym, że układ immunologiczny próbuje zwalczyć infekcję. Kiedy rodzic powinien zareagować przy gorączce u dziecka i czego absolutnie nie należy robić?

Kiedy z gorączką u dziecka iść do lekarza?

Czy gorączka powinna martwić rodzica?

Przy gorączce u dziecka należy przede wszystkim zapewnić maluchowi odpoczynek i właściwe nawodnienie. To wystarczy, by układ immunologiczny poradził sobie z infekcją. Zamiast panikować i szukać lekarza, należy obserwować dziecko — niektóre maluchy dobrze reagują nawet na wysoką gorączkę, inne już przy 38 stopniach Celsjusza są bardzo osłabione. Jeśli temperaturę udaje się obniżyć, a między kolejnymi skokami gorączki dziecko wyraźnie czuje się lepiej, ożywia się i wraca mu chęć do zabawy, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Problem może się pojawić, gdy temperatura nie spada lub gdy dziecko dosłownie "przelewa się przez ręce". W takiej sytuacji trzeba szybko skonsultować się z pediatrą.

Czego nie robić, gdy dziecko ma gorączkę?

Przy gorączce u dziecka rodzice mogą popełniać klasyczne błędy. Pediatra, który prowadzi na Instagramie profil @Zdr_ajayprakash_pediatrician radzi, czego nie należy robić, by nie pogorszyć samopoczucia dziecka. Jakich błędów należy się wystrzegać?

1. Nigdy nie podawaj antybiotyków na własną rękę

Rodzicom nie wolno podawać antybiotyków bez konsultacji z lekarzem. Jest to niewłaściwe, ponieważ antybiotyki działają tylko na zapalenia o podłożu bakteryjnym, a nie wirusowym. Bez wiedzy medycznej i odpowiednich badań rodzic nie będzie wiedział, czy ma do czynienia z chorobą wirusową czy bakteryjną. Oprócz tego różne antybiotyki działają na różne szczepy bakterii, a do rozpoznania infekcji i przepisania właściwego leku także konieczna jest wiedza medyczna.

2. Nie wkładaj dziecka do zimnej kąpieli

Jeśli chcemy obniżyć temperaturę ciała dziecka, możemy robić mu chłodne okłady na kark, czoło i stopy. Można również zrobić dziecku kąpiel chłodniejszą o jeden stopień od temperatury ciała. Nie powinna być to jednak chłodna woda, by nie wywołać szoku termicznego.

3. Nie przegrzewaj dziecka

W czasie gorączki często odczuwamy zimno i mamy dreszcze. Nie powinniśmy jednak wtedy wkładać kolejnych warstw ubrań ani przykrywać się grubymi kocami czy kołdrami, bo to tylko podnosi temperaturę ciała. Zdecydowanie lepiej jest założyć bawełniane, oddychające ubrania i przykryć lekkim kocem.

4. Nie mieszaj leków przeciwgorączkowych

Niektórzy rodzice martwią się, że leki przeciwgorączkowe nie działają i szybko podają kolejne środki. Warto wiedzieć, że leków nie należy mieszać, trzeba zachować pomiędzy nimi odstępy. 

Najpierw należy podać paracetamol, który dłużej wchłania się niż ibuprofen, ale jest uważany za lek pierwszego wyboru. Jeśli paracetamol nie obniżył temperatury albo bardzo szybko ponownie urosła, można po 4 godzinach od podania leku, dać dziecku ibuprofen. W ten sposób rodzicowi uda się zbić gorączkę i zachować 8-godzinną przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami paracetamolu.

Czytaj: Obniżać gorączkę u dziecka czy czekać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza