U twojego dziecka zaczyna się infekcja? Pediatra: „Zrób te 3 rzeczy”

2023-12-15 14:15

Każdy rodzic, którego dziecko zaczyna chorować, zastanawia się, czy może coś zrobić, by infekcja nie rozkręciła się na dobre. Jest gotów chwycić się każdego sposobu, by uchronić swoje dziecko w tej sytuacji. Pediatrzy mają na to swoje patenty. Oto 3 rady, jakie padły z ust jednego z nich.

U twojego dziecka zaczyna się infekcja? Pediatra: „Zrób te 3 rzeczy”
Autor: Getty images U twojego dziecka zaczyna się infekcja? Pediatra: „Zrób te 3 rzeczy”

Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi każdej infekcji, ale spróbować nigdy nie zaszkodzi. Pediatra Monika Działowska, współautorka książki „Zdrowy maluszek”, która na Instagramie prowadzi popularny kanał @pediatranazdrowie w jednym ze swoich ostatnich wpisów zdradziła 3 swoje sposoby na to, by zahamować rozwój infekcji.

Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka

3 sposoby na zahamowanie rozwoju infekcji u dziecka

Infekcje sezonowe dają się rodzicom we znaki – szczególnie tym, których pociechy rozpoczęły swoją przygodę z takimi placówkami jak żłobek czy przedszkole. W sezonie chorobowym bywa tak, że dziecko wychodzi z jednej infekcji i wchodzi w nową. Rodzice tylko odliczają ile dni dziecku uda się pochodzić do przedszkola, zanim znów zatrzyma je w domu choroba.

Nic dziwnego, że szukają w internecie informacji, na temat tego jak zahamować rozwój rozpoczynającej się infekcji u dziecka. Lekarka Monika Działowska wyszła im naprzeciw – podając 3 rzeczy, które warto zrobić w takiej sytuacji.

1. Gdy u dziecka pojawi się stan podgorączkowy poleca zamiast podawać dziecku lek przeciwgorączkowy, położyć je spać. „W czasie snu organizm się bardzo dobrze regeneruje i ma szansę walczyć z patogenami” – tłumaczy w nagraniu.

2. Ważne jest także dobre nawodnienie naszego maluszka. „Wydzielina w nosie, w oskrzelach, jeśli jest gęsta, nabłonek nie jest nawodniony, śluzówka nie jest wilgotna to będzie dużo trudniej walczyć mu z patogenami i infekcja szybciej rozniesie się po organizmie” - mówi.

3. Ważne jest także podawanie dzieciom warzyw i owoców, które są naturalnym źródłem witamin. W okresie choroby dzieci potrzebują prawdziwej „bomby witaminowej”. W tym celu warto pokroić im na talerzyk jabłko ze skórką, pomarańczę, ananasa, surową marchewkę. Możemy też przygotować sok ze świeżo wyciskanych owoców lub zrobić koktajl warzywno-owocowy.

Infekcja u dziecka zwykle zaczyna się od kataru

Po czym poznać, że właśnie zaczyna się infekcja? Najczęściej jednym z pierwszych objawów jest katar, który może wyciekać z nosa lub spływać po tylnej ściance gardła. Pierwsze kroki w opanowaniu infekcji często więc zaczynają się od różnych patentów na katar.

W jednym z naszych formatów wideo „Plac zabawy” zapytani przez nas rodzice podzielili się swoimi patentami na walkę z katarem. Wśród rad, jakie od nich otrzymaliśmy były: herbatki z modem, częste odciąganie wydzieliny, inhalacje z soli fizjologicznej, plasterki eteryczne, kurkuma, imbir i witamina C. Zobaczcie, co na temat ich wszystkich powiedziała zapytana w studiu lekarka.

Macie jakieś swoje sprawdzone patenty na wsparcie odporności dziecka w chorobie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza