Dziecko nie je mięsa? Jego zęby są bardziej narażone na próchnicę
Coraz częściej wybieramy dietę wegetariańską, lub fleksitariańską (z ograniczoną ilością mięsa). Warto wiedzieć, że zwiększa ona ryzyko próchnicy.

Jeżeli eliminujesz mięso z diety swojej lub dziecka, musisz pamiętać pamiętać, że dieta wegetariańska i wegańska może zwiększać ryzyko ubytków w zębach.
Dietę wegetariańską lub wegańską wybiera ok. 8,4 procent Polaków (dane za rok 2019), w dużych miastach odsetek ten sięga nawet 20%, a zaledwie 8 lat temu wegetarian było tylko 1%.
Czytaj też: Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie próchnicy u malucha >
Dieta wegetariańska może wpływać na stan uzębienia. Odpowiedzialne za to są bakterie, które sa głownym powodem tworzenia się ubytków w zębach. "Żywią się nie tylko cukrami, ale ogólnie węglowodanami. Jednych i drugich nie brakuje w diecie bezmięsnej" - wyjaśnia lek. stom. Bartłomiej Karaś z kliniki Maxdent we Wrocławiu, członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.
Czytaj też: Higiena jamy ustnej przyszłej mamy - jak dbać o zęby w ciąży i przed ciążą >
"Również sposób przyrządzania niektórych potraw, chociażby różnego rodzaju past i dań mącznych, sprawia, że resztki jedzenia szczególnie chętnie zostają w zębach. Podobnie dzieje się po zjedzenia batoników, ziemniaków, czy pieczywa. A to w połączeniu z kwasami, które także wpływają na nasze szkliwo, sprawia, że bez odpowiedniej higieny, łatwo sprowadzić na siebie kłopoty." - dodaje Bartłomiej Karaś, który zaznacza, że nie chce zniechęcać do diety wegetariańskiej, a jedynie zwrócić uwagę na często pomijane dotąd ryzyko jej stosowania.
"U osób, które jednocześnie stosują dietę wegetariańską i wegańską, a także nie dbają o swoje zęby ryzyko pojawienia się próchnicy porównywalnej z próchnicą butelkową, czyli próchnicą wszystkich zębów na raz, może być większe."
Jak powinni dbać o zęby wegetarianie?
Warto, aby po każdym większym posiłku umyć zęby, szczególnie jeżeli jedliśmy potrawy, które “oblepiają” zęby. Jeżeli w ciągu 30 minut po zjedzeniu nie mamy możliwości umycia zębów, można przepłukać usta specjalnym płynem do płukani, a w ostateczności wodą - zaleca lekarz.
Czytaj też: Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak małego dziecka? >
Dodatkowo ważna jest opieka specjalistów. Stomatologa lub higienistkę stomatologiczną należy odwiedzać przynajmnienj dwa razy do roku. A na co dzień regularnie, dwa razy dziennie szczotkować zęby przez 2 minuty i wymieniać szczoteczkę co 3-4 tygodnie (również elektryczną).