Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Już co piąte ma nadwagę lub otyłość

2022-03-21 13:02

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Już teraz co piąte dziecko w Polsce waży więcej, niż powinno. To już nie tylko kwestia wyglądu i problemów w kontaktach z rówieśnikami, lecz także zdrowia.

Otyłość u dzieci
Autor: Getty Images Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Spis treści

  1. Dlaczego dzieci w Polsce tyją na potęgę?
  2. Co 5. dziecko w Polsce ma nadwagę lub otyłość

Dlaczego dzieci w Polsce tyją na potęgę?

Najpierw uciekamy się do zabaw w stylu "jeszcze za mamusię, za babcię, za siostrzyczkę", "zjedz chociaż mięsko", straszymy maluchy, że jak nie będą jadły, to nie urosną, a potem zastanawiamy się, skąd biorą się zaburzenia odżywiania. Skutki mogą być różne - bulimia, anoreksja, otyłość, nadwaga, kompulsywne jedzenie.

Tymczasem waga polskich dzieci już dawno przestała być problemem" jedynie" estetycznym. Prześladowanie w szkole uczniów, którzy mają nadwagę lub otyłość prowadzi do kolejnych poważnych chorób i problemów - depresji, nierzadko prób samobójczych. Eksperci alarmują: Polska jest w czołówce jeśli chodzi o otyłość i nadwagę u dzieci.

Masowe zwalnianie z zajęć wychowania fizycznego sprawy nie ułatwia, a łatwy dostęp do niskiej jakości wysokokalorycznego jedzenia sprawia, że widok kilkulatka pałaszującego danie typu fast food przestaje dziwić.

Czytaj też: Otyłość u dziecka. Gdy rodzice nie widzą, że ich dziecko jest otyłe...

Zdrowe odżywianie - 10 najważniejszych zasad

Co 5. dziecko w Polsce ma nadwagę lub otyłość

Lekarze i dietetycy biją na alarm: mają dwa razy więcej młodych pacjentów niż przed pandemią. Statystyki pokazują smutny fakt: nawet 80% dzieci z otyłością, cierpi na nią także w wieku dorosłym.

Tymczasem otyłość to przede wszystkim kwestia zdrowia: brak ruchu i niewłaściwy sposób odżywiania istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dzieci mało aktywne fizycznie są nimi zagrożone nawet 5-6 razy bardziej niż te, które regularnie uprawiają sport.

Dziś ośmiolatki ważące 50 kg przestały należeć do wyjątków. Zdaniem ekspertów, dzieci zajadają smutek, a to prowadzi do nadwagi, a później otyłości. 

Czytaj więcej: Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie ukryty jest cukier?

Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia?

Pytanie 1 z 7
Czy w waszym domu dzieci jedzą to samo co rodzice?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza