Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

2022-07-11 15:53

Chyba nie ma współczesnego rodzica, który we własnym dzieciństwie nie słyszał "rączki do góry", gdy zakrztusił się łapczywie jedząc. Albo takiego, który po przewróceniu się i zdarciu skóry, nie drżał na myśl o bolesnej dezynfekcji rany spirytusem salicylowym. Te sposoby nie tylko nie działają, ale mogą być nawet szkodliwe.

Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy
Autor: Getty images Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

Woda utleniona, a nawet spirytus na rany, "rączki do góry" przy zakrztuszeniu, lanie lodowatej wody na oparzenie. To tylko najpopularniejsze z metod pierwszej pomocy, stosowanych przez naszych rodziców i dziadków, które my, dzisiejsi rodzice powinniśmy jak najszybciej zapomnieć i nie stosować na własnych dzieciach. Choć chcieli dobrze, współczesna medycyna wie, że nie były to najlepsze rozwiązania.

Oto 10 dawnych sposobów pierwszej pomocy, których nie należy stosować, zgodnie z wiedzą ratowników medycznych. Można nimi wyrządzić dziecku więcej krzywdy, niż pożytku, a w najlepszym wypadku - opóźnić rekonwalescencję. 

Czytaj także: Karmisz bezpiecznie butelką? Zobacz, jak uniknąć wypadków przy karmieniu

Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrąca? Pierwsza pomoc

Popularne metody pierwszej pomocy, które bardziej szkodzą niż pomagają:

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza