Z tymi 5. infekcjami zmagają się teraz dzieci. "Warto się osłuchać"

2024-05-27 14:05

Ciepłe dni nie kojarzą się chorobami? Niby tak, jednak w gabinetach nie brakuje małych pacjentów. Z jakimi dolegliwościami zgłaszają się do lekarza? Znany w sieci pediatra wymienia pięć najczęstszych infekcji. "Kaszel w tym tygodniu z reguły nie zwiastował nic dobrego..." - wskazuje.

Z tymi 5. infekcjami zmagają się teraz dzieci. Warto się osłuchać
Autor: Getty Images Z tymi 5. infekcjami zmagają się teraz dzieci. "Warto się osłuchać"

Lek. Łukasz Grzywacz to pediatra, który w sieci jest znany jako... Tata Pediatra. Na swoim instagramowym profilu publikuje wiele cennych wskazówek dla rodziców. Dowiemy się m.in. jak prawidłowo inhalować dziecko sterydami, jak nie zarazić się od dziecka, czy jakie jest przeciwwskazanie do lotu samolotem. Dzięki niemu jesteśmy też czujne - wiemy, że dziwny katar u dziecka może mieć nieoczywisty finał.

@tatapediatra to również regularnie publikowany raport pediatryczny, czyli informacje o najczęstszych infekcjach z gabinetu lek. Łukasza Grzywacza. Na co teraz chorują dzieci?

Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Dzieci zmagają się z tymi infekcjami

  • 1. Zapalenie oskrzeli

Na miejscu pierwszym znalazło się zapalenie oskrzeli. Towarzyszy mu suchy kaszel, który dość szybko przechodzi w mokry, z gęstą, lepką wydzieliną. Chorujące dzieci są aktywne, nie gorączkują (jeśli już, temperatura podwyższa się nieznacznie, do stanu podgorączkowego). Dobra kondycja nie powinna nas jednak zmylić, warto wybrać się do pediatry. Jak wskazuje lek. Łukasz Grzywacz zapalenie oskrzeli często przechodzi w zapalenie płuc, w gabinecie możemy się zdziwić.

- Warto się osłuchać, a w czasie osłuchiwania poprosić, aby dziecko wzięło głęboki wdech, a nawet zakaszlało. Można się czasami nieźle zdziwić, że pojawiają się zmiany już nad płucami - mówi pediatra.

  • 2. Alergie

Obecność alergii w zestawieniu nie dziwi. Pylą trawy, nie brakuje osób, które które pociągają nosem, mają załzawione oczy. Pediatra przypomina również o alergiach krzyżowych. Na co uważać? - Na pomarańcze, pomidora, melona i arbuza - wymienia lek. Łukasz Grzywacz.

  • 3. Trzydniówka

Pod tą nazwą kryje się gorączka, której nie towarzyszą inne objawy. Trwa dwa, trzy dni i znika. Pediatra podpowiada, aby zrobić badania (morfologię, CRP, badanie ogólne moczu), ponieważ diagnozowane są również zakażenia układu moczowego. U dzieci, gorączka bez innych symptomów może być właśnie zwiastunem ZUM.

Przeczytaj także: Zamiast rozszerzać listę zakazów, zrób dziecku badania. Tak objawia się alergia krzyżowa

  • 4. Szkarlatyna

Kolejne miejsce należy do szkarlatyny. To bakteryjna choroba zakaźna, której leczenie wymaga podania antybiotyku. Objawy? To nie tylko charakterystyczna wysypka, ale i wysoka gorączka czy ból gardła.

  • 5. Jelitówki

Jak wskazuje pediatra, "to chyba nigdy nie zejdzie z TOP 5". Pamiętajmy o regularnym i dokładnym myciu rąk, a także o tym, aby np. nie karmić dziecka, które bawi się w piaskownicy.

Przeczytaj także: Dziecko ma jelitówkę, rodzice też będą chorzy? Pediatra wyjaśnia

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog